GTA IV iyi bir oyun mu?

MaxDecimus

Centipat
Daha fazla  
Bu konu çok tartışılan bir konu. Aslında genele baktığımız zaman çoğu kişi kaliteli bir yapım olduğunu düşünüyor fakat kitlesi yüzünden overrated olduğu düşünülüyor. Overrated kavramı da öyle bir hal aldı ki overrated olan oyunlar kalitesiz, kötü oyunlar gibi görülüyor artık. Bunun yanında çoğu kişi de oyunu GTA V ile karşılaştırıyor. Bana göre çok mantıklı bir karşılaştırma değil. Aynı serinin oyunları, karşılaştırma yapılabilir evet ama GTA IV, serinin diğer oyunlarından daha farklı, arcade mantığı yerine gerçekçilik ön planda. Ki bu da oyunu eleştirmek için iyi bir neden. Şimdi sonuca gelelim. GTA IV; kitlesine ve seriye uyumuna bakılmadan ya da GTA V ile karşılaştırma yapılmadan, tekil olarak sizce başarılı, iyi bir oyun mu?

Yılına göre çok başarılı kesinlikle. Sadece görevlerinin orijinallikten uzak ve tek düze olduğunu düşünüyorum. Ama onun dışında hikayesi olsun, fizikleri olsun, grafikleri olsun çok çok iyi.

Bu konu çok tartışılan bir konu. Aslında genele baktığımız zaman çoğu kişi kaliteli bir yapım olduğunu düşünüyor fakat kitlesi yüzünden overrated olduğu düşünülüyor. Overrated kavramı da öyle bir hal aldı ki overrated olan oyunlar kalitesiz, kötü oyunlar gibi görülüyor artık. Bunun yanında çoğu kişi de oyunu GTA V ile karşılaştırıyor. Bana göre çok mantıklı bir karşılaştırma değil. Aynı serinin oyunları, karşılaştırma yapılabilir evet ama GTA IV, serinin diğer oyunlarından daha farklı, arcade mantığı yerine gerçekçilik ön planda. Ki bu da oyunu eleştirmek için iyi bir neden. Şimdi sonuca gelelim. GTA IV; kitlesine ve seriye uyumuna bakılmadan ya da GTA V ile karşılaştırma yapılmadan, tekil olarak sizce başarılı, iyi bir oyun mu?

Herkese göre farklı bu konu. Kimi GTA V'in grafiklerini iyi bulur, daha iyi der. Kimiside GTA IV fizikleri falan daha iyi der. Almayı düşünüyorsan ikisinden birini senin zevkine göre GTA IV'nin hikayesini daha çok beğenebilirsin ya da bu oyun çok eski diyebilirsin herkes farklı bir şey söyler bu konuda.

Merak edip GTA 4 aldım, şu an indirimde. Çok daha iyi bence GTA 5'ten.(GTA 5'im de var, onu da oynadım.)

GTA 4 bozuk ve optimizasyon sorunu var deniliyor, doğru mudur? Almayı düşündüğüm oyunlar arasında GTA 4'te var ama sıkıntı çıkarma riski var ise uğraşmak istemiyorum.

Geri
Yukarı