Çözüldü GTA SA araba modunda dokular bozuk

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kel Özghür

Picopat
Az önce GTA San Andreas yüklemiştim, nostalji için. Araba modu kurduktan sonra araba texture'larının bozuk olduğunu fark ettim. Lastikler beyaz, plaka yok gibi. İlk başta sitenin hatası sanıp başka bir mod indirdim ve o da hatalı çıktı. Bir yerden GTA SA'ya downgrade yapmıştım, yanında map modu olsun, bayağı bir mod geldi. Ben bunlardan kaynaklanabileceğini düşünüyorum. Çözümü nedir?

gallery2.jpg

gallery1.jpg

Çözüm
San Andreas modlama olayına yeni olduğunuz için size rehber niteliğinde bir cevap yazacağım, biraz uzun olacak.

Oyunu tam olarak modlayabilmek için 1.0 sürümüne ihtiyacınız var ve bu sürüme de ancak "Downgrade" eylemi ile ulaşılıyor. Bu eylem aynı zamanda silinen bazı müzikleri ve eski bazı kaplamaları da geri getiriyor.

Ayrıntısına vakıf değilim ancak şunu unutmamak gerekiyor ki bu "Downgrade" eylemi oyunun genel dokularına ("texture"), duman ve sis gibi efektlerine, araba (sizin için vurguladım) ve silah modellerine, harita şekillerine, fizik motoruna etki etmez. Bunlara ait dosyalar "models" klasörünün içindeki "gta3.img" gibi dosyaların içinde yer alır ve "Downgrade" işlemi bunları kapsamaz.

Yani "Downgrade" etmek oyunun dokularına ve görsellerine etki etmez, sizin sorununuza sebep olmazlar. Az önce saydığım ve bu eylemin dışında kalan oyun dosyalarını değiştirmek için ekstra harici modlara gerek duyarsınız.

Bu harici modların en sık bilinenleri RoSa+, Overdose Effects gibi tüm oyun kaplamalarını; SilentPatch, FramerateVigilante gibi de fizik motorunu etkileyenlerdir.

Sizin yüklediğiniz mod ise "gta3.img" dosyası içinde yer alan araç modellerini hedef alır. Araçların 3D tasarımı ve ilgili dosyaları .dff ve .txd uzantılı dosyalarla burada bulunur. Mesela oyundaki Landstalker adlı cipi aynı isimli "landstalker.txd" ve "landstalker.dff" dosyaları temsil ederken lastik izi, çıkan toz ve far ışıklarının fiziği "particles.txd" vs. gibi ayrı dosyalarda bulunur.

Mesela kurmak istediğiniz bir Cadillac Escalade cip modeli var ve modun tanıtım sayfasında yeni far, lastik izi vs. de yanında gelecek deniyorsa siz sadece 3D modelleri değil partikül ve fizik efektlerini buna uygun değiştirecek dosyayı da indirmelisiniz.

Buradaki sorun ise gtaall, gtainside gibi sitelerin tüm bu dosyaları sizdeki gibi "installer" içine kurup bunu size vermesi ve bunların da çoğu zaman hangi dosyaları değiştirmeleri konusunda hata vermeleri. Sonuç ise sizdeki gibi yarım yamalak kurulu araba modelleri.

Bu işin doğrusu Crazy IMG Editor ile manuel kurulum yapıp diğerlerini elle değiştirmek. Burada sizin ve bu tarz mod kurmak isteyenlerin yapması gereken ise "installer" değil .dff ve .txd uzantılı modlar indirmek.

Sorununuzun çözümü oyunu tamamen kaldırıp baştan kurmak. Ardından da elle mod kurmak tabii ki. Sonraki adımlarda yardıma ihtiyacınız olursa konu altına yazınız, yardımcı olayım.

Kolay gelsin.
Yanında harita modu falan geldi demişsiniz, acaba Project Definitive Edition'u mu indirdiniz?

Diğer sorum ise şu: Araba modunun içindeki dosyaları gösterebilir misiniz, sadece .dff ve .txd yok galiba?

Araba modlarını GTA all .comdan yükledim, sadece uygulama ile geldi. Oyunu ise crack indirdim. Hatalı olduğu için Steam sürümünü indirmiş olabilirim. Böyle şeylerle pek ilgim yoktur ama yine de bilgi vermeye çalışacağım.
1689083406951.png

Yanında harita modu falan geldi demişsiniz, acaba Project Definitive Edition'u mu indirdiniz?

Diğer sorum ise şu: Araba modunun içindeki dosyaları gösterebilir misiniz, sadece .dff ve .txd yok galiba?

Araba modlarını GTA all.comdan yükledim, sadece uygulama ile geldi. Oyunu ise crack indirdim. Hatalı olduğu için Steam sürümünü indirmiş olabilirim. Böyle şeylerle pek ilgim yoktur ama yine de bilgi vermeye çalışacağım.
1689083406951.png

Oyun hatalı yani buglar olduğu için Steam sürümünü indirmiş olabilirim. Fotoğraftakiler ise araba modunun dosyası ve kaldırma uygulaması.

San Andreas modlama olayına yeni olduğunuz için size rehber niteliğinde bir cevap yazacağım, biraz uzun olacak.

Oyunu tam olarak modlayabilmek için 1.0 sürümüne ihtiyacınız var ve bu sürüme de ancak "Downgrade" eylemi ile ulaşılıyor. Bu eylem aynı zamanda silinen bazı müzikleri ve eski bazı kaplamaları da geri getiriyor.

Ayrıntısına vakıf değilim ancak şunu unutmamak gerekiyor ki bu "Downgrade" eylemi oyunun genel dokularına ("texture"), duman ve sis gibi efektlerine, araba (sizin için vurguladım) ve silah modellerine, harita şekillerine, fizik motoruna etki etmez. Bunlara ait dosyalar "models" klasörünün içindeki "gta3.img" gibi dosyaların içinde yer alır ve "Downgrade" işlemi bunları kapsamaz.

Yani "Downgrade" etmek oyunun dokularına ve görsellerine etki etmez, sizin sorununuza sebep olmazlar. Az önce saydığım ve bu eylemin dışında kalan oyun dosyalarını değiştirmek için ekstra harici modlara gerek duyarsınız.

Bu harici modların en sık bilinenleri RoSa+, Overdose Effects gibi tüm oyun kaplamalarını; SilentPatch, FramerateVigilante gibi de fizik motorunu etkileyenlerdir.

Sizin yüklediğiniz mod ise "gta3.img" dosyası içinde yer alan araç modellerini hedef alır. Araçların 3D tasarımı ve ilgili dosyaları .dff ve .txd uzantılı dosyalarla burada bulunur. Mesela oyundaki Landstalker adlı cipi aynı isimli "landstalker.txd" ve "landstalker.dff" dosyaları temsil ederken lastik izi, çıkan toz ve far ışıklarının fiziği "particles.txd" vs. gibi ayrı dosyalarda bulunur.

Mesela kurmak istediğiniz bir Cadillac Escalade cip modeli var ve modun tanıtım sayfasında yeni far, lastik izi vs. de yanında gelecek deniyorsa siz sadece 3D modelleri değil partikül ve fizik efektlerini buna uygun değiştirecek dosyayı da indirmelisiniz.

Buradaki sorun ise gtaall, gtainside gibi sitelerin tüm bu dosyaları sizdeki gibi "installer" içine kurup bunu size vermesi ve bunların da çoğu zaman hangi dosyaları değiştirmeleri konusunda hata vermeleri. Sonuç ise sizdeki gibi yarım yamalak kurulu araba modelleri.

Bu işin doğrusu Crazy IMG Editor ile manuel kurulum yapıp diğerlerini elle değiştirmek. Burada sizin ve bu tarz mod kurmak isteyenlerin yapması gereken ise "installer" değil .dff ve .txd uzantılı modlar indirmek.

Sorununuzun çözümü oyunu tamamen kaldırıp baştan kurmak. Ardından da elle mod kurmak tabii ki. Sonraki adımlarda yardıma ihtiyacınız olursa konu altına yazınız, yardımcı olayım.

Kolay gelsin.

Çözüm

Oyunu tam olarak modlayabilmek için 1.0 sürümüne ihtiyacınız var ve bu sürüme de ancak "downgrade" eylemi ile ulaşılıyor. Bu eylem aynı zamanda silinen bazı müzikleri ve eski bazı kaplamaları da geri getiriyor.

Ayrıntısına vakıf değilim ancak şunu unutmamak gerekiyor ki bu "downgrade" eylemi oyunun genel dokularına ("texture"), duman ve sis gibi efektlerine, araba (sizin için vurguladım) ve silah modellerine, harita şekillerine, fizik motoruna etki etmez. Bunlara ait dosyalar "models" klasörünün içindeki "GTA3.img" gibi dosyaların içinde yer alır ve "downgrade" işlemi bunları kapsamaz.

Yani "downgrade" etmek oyunun dokularına ve görsellerine etki etmez, sizin sorununuza sebep olmazlar. Az önce saydığım ve bu eylemin dışında kalan oyun dosyalarını değiştirmek için ekstra harici modlara gerek duyarsınız.

Bu harici modların en sık bilinenleri rosa+, overdose effects gibi tüm oyun kaplamalarını; silentpatch, frameratevigilante gibi de fizik motorunu etkileyenlerdir.

Sizin yüklediğiniz mod ise "GTA3.img" dosyası içinde yer alan araç modellerini hedef alır. Araçların 3D tasarımı ve ilgili dosyaları .dff ve .txd uzantılı dosyalarla burada bulunur. Mesela oyundaki landstalker adlı cipi aynı isimli "landstalker.txd" ve "landstalker.dff" dosyaları temsil ederken lastik izi, çıkan toz ve far ışıklarının fiziği "particles.txd" vs. gibi ayrı dosyalarda bulunur.

Mesela kurmak istediğiniz bir Cadillac escalade cip modeli var ve modun tanıtım sayfasında yeni far, lastik izi vs. de yanında gelecek deniyorsa siz sadece 3D modelleri değil partikül ve fizik efektlerini buna uygun değiştirecek dosyayı da indirmelisiniz.

Bu işin doğrusu crazy ımg editor ile manuel kurulum yapıp diğerlerini elle değiştirmek. Burada sizin ve bu tarz mod kurmak isteyenlerin yapması gereken ise "installer" değil .dff ve .txd uzantılı modlar indirmek.

Kolay gelsin.

Hocam size ulaşabilir miyim DC vs.

Yeni konular

Geri
Yukarı