GTA V Bir Süre Sonra Takılma Sorunu

Ahmet54

Kilopat
Yer
Sakarya
Yeni aldığım ekran kartı ile GTA 5 oynamaya başladım. Fakat bir sorun ile karşılaştım. 15-20dk sonra anlık takılma oluşuyor. GPU kullanımı birden %30 %60 civarlarına düşüyor. Takılma olurken radyodaki seste takılıyor. İşlemci kullanımı % 80 %90 ara sıra da %100 oluyor. GPU sıcaklığı 72 derece CPU sıcaklığı max. 65 derece oluyor. RAM kullanımı 6.5, 7 GB arasında değişiyor. Özellikle hızlı giderken ve Patlamalı sahnelerde oluşuyor.

Sistem Özellikleri
  • Asus CM6340 Masaüstü PC
  • İntel Core İ5-3470
  • Asus GTX1050TI Expedition
  • Kingston Hyprex 8 GB Savage
  • Corsair VS-450 80+
  • 1TB Seagate HDD
  • Windows 10 x64 Home Single Language
Not: Oyun orjinaldir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni aldığım ekran kartı ile GTA 5 oynamaya başladım. Fakat bir sorun ile karşılaştım. 15-20dk sonra anlık takılma oluşuyor. GPU kullanımı birden %30 %60 civarlarına düşüyor. Takılma olurken radyodaki seste takılıyor. İşlemci kullanımı % 80 %90 ara sıra da %100 oluyor. GPU sıcaklığı 72 derece CPU sıcaklığı Max. 65 derece oluyor. RAM kullanımı 6.5, 7 GB arasında değişiyor. Özellikle hızlı giderken ve patlamalı sahnelerde oluşuyor.

Sistem özellikleri.
  • ASUS CM6340 masaüstü PC.
  • Intel Core i5-3470
  • ASUS GTX1050 Ti Expedition.
  • Kingston HyperX 8 GB Savage.
  • Corsair VS-450 80+
  • 1TB Seagate HDD.
  • Windows 10 X64 Home Single Language.
Not: Oyun orijinaldir.

Bildiklerime göre sistem darboğaz oluyor olabilir. Okuduğum ve izlediğim videolardan aldığım bilgilere göre işlemcinin %100 kullanılınıp ekran kartı kullanımı düşüyorsa büyük ihtimalle darboğazdır diyorlar. Ama sen yine de araştır verdiğim bilgilerin doğruluğundan emin değilim.

Büyük ihtimal sıcaklık sorunu. GPU sıcaklığı arttığı için frekansını düşürüyor ve oyun takılıyor düye düşünüyorum.
GPU sıcaklığı 75 derecede normal demişti Recep Bey.

Bildiklerime göre sistem darboğaz oluyor olabilir. Okuduğum ve izlediğim videolardan aldığım bilgilere göre işlemcinin %100 kullanılınıp ekran kartı kullanımı düşüyorsa büyük ihtimalle darboğazdır diyorlar. Ama sen yine de araştır verdiğim bilgilerin doğruluğundan emin değilim.
Bende bilemedim. İşlemci %80 kullanımda bile takılıyor. HDD ile bir sorun olabilirmi acaba.

GPU sıcaklığı 75 derecede normal demişti Recep bey.

Bende bilemedim. İşlemci %80 kullanımda bile takılıyor. HDD ile bir sorun olabilir mi acaba?

Olabilir, patlamalı sahneler dediğinden yola çıkarak HDD'nin okuma ve yazma hızı düşük olduğu için bir SSD kadar sahneleri hızlı yükleyemez.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı