GTG ve MPRT nedir?

Hustle

Femtopat
Arkadaşlar selam, yeni bir oyuncu monitör arayışı içindeyim bütçem 3.500 ₺ 144, 165 Hz 1ms 0, 5 ms özelliklere sahip monitörlere bakıyorum. TN ve IPS panel arasında git geldeyim, şimdi sizlere sorum şu, ben felaket derecede takıntılı bir League of Legends oyuncusuyum başka hiçbir oyunu oynamıyorum, FPS oyunlarında olduğu kadar bu oyun içinde tepki sürelesi ve kare hızı önemli ancak hangi monitörü alacağım karar veremiyorum, bazılarında 1ms (mprt) bazıların da 1(gtg) yazıyor hangi değer daha önemli?

GTG, monitörlerdeki tepki süresini anlatmak için kullanılan bir ölçü birimidir. Grey to Grey yani griden griye manasına gelir. Monitör satın alırken yine de GTG değeri yerine Black to White değeri varsa buna bakmalısınız. Örneğin GTG'de 2 MS olan bir monitör aslında 4 MS olabilir.

İngilizce öğrenmiştim bu terimleri. MPRT tepki süresi "Moving Picture Response Time" olarak geçer ve adından da anlaşılacağı üzere oyun ayarlarından alışık olduğumuz "Motion Blur" ile alakalı. GtG tepki süresi ise piksellerin renk geçişleriyle alakalı.

GTG, monitörlerdeki tepki süresini anlatmak için kullanılan bir ölçü birimidir. Grey to Grey yani griden griye manasına gelir. Monitör satın alırken yine de GTG değeri yerine Black to White değeri varsa buna bakmalısınız. Örneğin GTG'de 2 MS olan bir monitör aslında 4 MS olabilir.

İngilizce öğrenmiştim bu terimleri. MPRT tepki süresi "Moving Picture Response Time" olarak geçer ve adından da anlaşılacağı üzere oyun ayarlarından alışık olduğumuz "Motion Blur" ile alakalı. GtG tepki süresi ise piksellerin renk geçişleriyle alakalı.
Senin önerin ne yönde sence 1ms MPRT mi 1ms GTG mi almalıyım

Geri
Yukarı