MPRT ile GtG farkı nedir?

Kaan Kut

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, soracağım soru şu bazı monitörlerde direk 1ms 144Hz gibi şeyler yazıyor ama bazılarında ise 1ms MPRT yazıyor. Ufak bir baktığımda iki farklı ms gördüm biri MPRT ve diğeri GtG bu ikisinin tam olarak farkı nedir? Ve monitör alırken hangisine bakarak almalıyım yardımcı olursanız sevinirim.
Genellikle FPS tabanlı rekabetçi oyunlar oynuyorum.
R6s, CS:GO, FIFA, Valorant gibi oyunlar için hangi değer daha önemli?

1 MS GTG monitörler daha hızlı paneller oluyor ve 1 MS moduna alındığında ekran parlaklığını kısmıyor diye biliyorum. 1 MS MPRT'ler ise daha yavaş paneller olduğu için 1 MS modunda parlaklık kısıyor ve daha fazla ghosting yaşanıyor.

1 MS GTG IPS monitöre bir örnek: HP X24ih Review

Mükemmel bir gecikme değeri var, neredeyse TN seviyesinde gecikme sunuyor. 1 MS GTG, idare eder kontrasta ve en az 300 nit parlaklığa sahip bir IPS monitör önerimdir.

1 MS GTG monitörler daha hızlı paneller oluyor ve 1 MS moduna alındığında ekran parlaklığını kısmıyor diye biliyorum. 1 MS MPRT'ler ise daha yavaş paneller olduğu için 1 MS modunda parlaklık kısıyor ve daha fazla ghosting yaşanıyor.

1 MS GTG IPS monitöre bir örnek: HP X24ih Review

Mükemmel bir gecikme değeri var, neredeyse TN seviyesinde gecikme sunuyor. 1 MS GTG, idare eder kontrasta ve en az 300 nit parlaklığa sahip bir IPS monitör önerimdir.
Merhabalar, XG2405-2 kullanıyorum monitörüm GtG olmasına rağmen 1MS moduna alınca parlaklık düşüyor. Bu bilgiden emin misiniz?

MPRT kavramı (Moving Picture Response Time), yani "hareketli resim tepkime süresi" anlamına geliyor. Daha çok ekranda gördüğümüz resimlerin geçiş süresini tanımlıyor diyebiliriz.

GtG kavramı ise (Gray to Gray) "griden griye" geçişlerin sürelerini tanımlamak için kullanılır. Özellikle oyun maksatlı kullanılan monitörlerde GtG süresi daha elzemdir ve bu süre renk değişimlerinde önemli rol oynar. GtG süresi normalde 4-5 ms olan monitör üreticileri, bunu bir nebze fark edilmez kılmak için 1ms MPRT ibaresini kullanırlar. Monitör almadan önce detaylı teknik bilgilerini son kullanıcı olarak sıkı şekilde araştırmak gerekli. Özellikle rtings, blurbusters ya da reddit kullanıcı deneyimi paylaşımlarını ekstra olarak inceleyip fikir sahibi olmanızı tavsiye ederim.

Sorunuzun köküne gelecek olursak, GtG değeri daha önemli.

Yeni konular

Geri
Yukarı