GTX 1050 Minecraft Düşük FPS

CanMüd

Decapat
i5-8300H işlemci, 4 GB GTX1050 Ekran kartı, 8 GB DDR4 2666 MHz RAM'li bir laptopum var fakat Minecraft'ta shader açtığımda 30 FPS falan alıyorum. Oyuna 4 GB RAM verdim, ekran kartıyla çalıştırıyorum, Java'm ve driverlerim güncel, optifine var, V-Sync kapalı, farklı shaderler denedim hatta aynı shaderin Ultra versiyonu ile Lite versiyonunu bile denedim hepsinde aynı değerleri alıyorum saçma bir şekilde. Açıkçası bayağı bir araştırma yaptım fakat bulduklarım işime yaramadı. Sizce neler yapabilirim? Bu arada shadersiz 150 FPS falan alıyorum aslında sisteme göre bu da az, tabii az değil bu FPS ama daha kötü bilgisayarla 600 FPS alanlar var. Benim bilgisayarımda ters giden olay nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
FPS değeriniz normal. Daha kötü bilgisayar daha iyi fps veremez imkansız. İşlemcinizi ve "daha kötü" dediğiniz sistemi yazın.

FPS değeriniz normal. Daha kötü bilgisayar daha iyi fps veremez imkansız. İşlemcinizi ve "daha kötü" dediğiniz sistemi yazın.
işlemcim i5 8300h, daha kötü dediğim sistemi bir videoda görmüştüm onu şu an bulmam imkansız maalesef. FPS değerim shadersız normal ama shader açtığımda işler değişiyor 30 fps olmaması lazım çünkü shader'ın sayfasında şöyle bir görsel var. Önce high versiyonunu denedim, ortalama 100 küsür fps almam gerekiyordu yapımcının yazdığına göre ama ben 30 aldım, neyse sonra medium indirdim gene 30 aldım, daha sonra lite indirdim ve gene 30 fps. Yapımcı lite versiyonu zayıf sistemler için çıkarmış ama ben 30-40 civarı takılıyorum.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    22 KB · Görüntüleme: 162
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
2 sene önceye ait video 35 FPS civarı. Güncel sürücülerde Nvidia'nın eskitme politikasını da düşünürsek aldığınız değer normal.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
2 sene önceye ait video 35 FPS civarı. Güncel sürücülerde Nvidia'nın eskitme politikasını da düşünürsek aldığınız değer normal.
Kullandığım shader bu kadar kaliteli bir shader değil, i7 7700hq-GTX1050-16 GB RAM (3 GB Minecraft için ayrılmış) sistemi olan arkadaşım aynı versiyon,aynı mod paketi ve aynı shaderla 80 fps civarı alıyor. Oyun içi ayarları onunkiyle aynı yaptım fakat değişen olmadı.

İlk olarak oyuna bellek miktarı vermek FPS oranını artırmaz. Bu yanlışı kafanızdan silip atın.
Bellek miktarı sadece modlu oyunlarda kasma sorunu giderecektir.
Varsayılan oyun modu için minecraft launcher 2 GB bellek tanımlar. Bu yeterlidir.

Harici ekran kartına javaw.exe dosyasını tanıtın.
Kod:
Disk:\Program Files (x86)\Minecraft Launcher\runtime\jre-x64\bin\javaw.exe

Shaderlar her zaman söylenilen FPS değerlerini verecek diye bir şart yok. Shader ayarlarından bazı detayları kısabilirsin.

Son düzenleme:
Normal bir fps minecraft zaten fps'de sıkıntısı olan bir oyun eğer girdiğin seri 1.12'den yüksekse düşük olur ama 1.7 girersen 200 görebilirsin.

İlk olarak oyuna bellek miktarı vermek FPS oranını artırmaz. Bu yanlışı kafanızdan silip atın.
Varsayılan oyun modu için minecraft launcher 2 GB bellek tanımlar. Bu yeterlidir.

Kod:

Shaderlar her zaman söylenilen FPS değerlerini verecek diye bir şart yok. Shader ayarlarından bazı detayları kısabilirsin.
Daha önce tanıtmıştım javaw.exe dosyasını. Evet her zaman söylenen FPS değerini vermek zorunda değil ama aşağı yukarı aynı sisteme sahip olan arkadaşım nasıl alabiliyor 80-100 FPS'yi? Benim kafama takılan da bu.

Normal bir fps minecraft zaten fps'de sıkıntısı olan bir oyun eğer girdiğin seri 1.12'den yüksekse düşük olur ama 1.7 girersen 200 görebilirsin.

Evet 1.12.2 de oynarken 60-80 arası alıyordum shaderla, o da bana yetiyordu. Şu anlık takılmalar olmasa 40 fps ile de oynarım ama anlık takılmalar beni deli ediyor.

Kod:

Daha önce tanıtmıştım javaw.exe dosyasını. Evet her zaman söylenen FPS değerini vermek zorunda değil ama aşağı yukarı aynı sisteme sahip olan arkadaşım nasıl alabiliyor 80-100 FPS'yi? Benim kafama takılan da bu.

Evet 1.12.2 de oynarken 60-80 arası alıyordum shaderla, o da bana yetiyordu. Şu anlık takılmalar olmasa 40 fps ile de oynarım ama anlık takılmalar beni deli ediyor.

Kod:

i5-8300h işlemci, 4 GB GTX1050 ekran kartı, 8 GB DDR4 2666 MHz RAM'li bir laptopum var fakat Minecraft'ta shader açtığımda 30 FPS falan alıyorum. Oyuna 4 GB RAM verdim, ekran kartıyla çalıştırıyorum, Java'm ve driverlerim güncel, OptiFine var, V-Sync kapalı, farklı shaderler denedim hatta aynı shaderin Ultra versiyonu ile Lite versiyonunu bile denedim hepsinde aynı değerleri alıyorum saçma bir şekilde. Açıkçası bayağı bir araştırma yaptım fakat bulduklarım işime yaramadı. Sizce neler yapabilirim? Bu arada shadersiz 150 FPS falan alıyorum aslında sisteme göre bu da az, tabii az değil bu FPS ama daha kötü bilgisayarla 600 FPS alanlar var. Benim bilgisayarımda ters giden olay nedir?

1- oyuna 5GB RAM ver
2- oyunu ekran kartın ile aç büyük ihtimalle oyunu ekran kartınla açmıyosun.
3- ayarları en düşüğe al.

Geri
Yukarı