GTX 1050, nasıl GT 730'dan daha iyi oluyor?

Burada önemli etkenlerden biri mimari hocam. GT 730'da kullanılan mimarinin verdiği performans ile GTX 1050'de kullanılan mimarinin performansı aynı değil. O yüzden kartın VRAM boyutuna bakılarak karta iyi veya kötü denemez. Ek bir bilgi daha vereyim, kartların kendi serisi içindeki performans sıralaması için numarasına bakabilirsiniz. Örnek olarak, GTX 1050-1060-1070-1080. kartın yanında yazan numara 9'a ne kadar yakınsa performansı o kadar fazla oluyor. Aynı RTX 2060-2070-2080 serisinde olduğu gibi.

Frekans hızına bağlı.
Hocam biraz detaya girebilir misiniz ?
Burada önemli etkenlerden biri mimari hocam. GT 730'da kullanılan mimarinin verdiği performans ile GTX 1050'de kullanılan mimarinin performansı aynı değil. O yüzden kartın VRAM boyutuna bakılarak karta iyi veya kötü denemez. Ek bir bilgi daha vereyim, kartların kendi serisi içindeki performans sıralaması için numarasına bakabilirsiniz. Örnek olarak, GTX 1050-1060-1070-1080. kartın yanında yazan numara 9'a ne kadar yakınsa performansı o kadar fazla oluyor. Aynı RTX 2060-2070-2080 serisinde olduğu gibi.
Sizden de Allah razı olsun hocam. Böyle ne kadar detaya inerseniz benim için o kadar verimli oluyor.

Allah razı olsun hocam. 😅 böyle detayları bilgiler gerçekten bir gün işime yarayacak. ironi değil.
Peki bu driver nedir? Neredeyse her konuda güncelleyin, yeniden kurun gibi şeyler diyorlar.

Ekran kartınızdan verim alabilmek için gerekli sürücü.
NVIDIA güncelleme getirdiği zaman güncellediğinizde karttan daha fazla verim alırsınız ve kart olması gerektiği gibi çalışır.

Her şeyi elbette burada anlatabiliriz fakat, senin araştırman sana ek bilgi katacaktır. Bir tane GTX 1050 satan bir site aç, bir tane GT 730 satan bir site aç, özelliklerini karşılaştır ve aralarında bilmediklerini araştır, bu öğrenmen için daha verimlidir.

Her şeyi elbette burada anlatabiliriz fakat, senin araştırman sana ek bilgi katacaktır. Bir tane GTX 1050 satan bir site aç, bir tane GT 730 satan bir site aç, özelliklerini karşılaştır ve aralarında bilmediklerini araştır, bu öğrenmen için daha verimlidir.
Tavsiyeniz için teşekkür ederim hocam.

Kartın performansına etki eden faktörlerin önem sıralaması: Çipin gücü>VRAM>Soğutma. Gt 730’da kullanılan çip, GTX 1050’de kullanılana göre daha güçsüz.

Allah razı olsun hocam. 😅 böyle detayları bilgiler gerçekten bir gün işime yarayacak. ironi değil.
Peki bu driver nedir? Neredeyse her konuda güncelleyin, yeniden kurun gibi şeyler diyorlar.

Şimdi bir bilgisayar düşün. Onun işletim sistemi olmadığı sürece ona herhangi bir işlem yapamazsın. Bilgisayarındaki bileşenlerin de çalışabilmesi için drivera ihtiyacı vardır. Yani donanımının tam performans sergileyebilmesi için drivera ihtiyaçı vardır.

GT 730
Screenshot_1.png

GTX 1050
Screenshot_3.png
Screenshot_2.png

Dosya Ekleri

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    50,1 KB · Görüntüleme: 16
Hocam biraz detaya girebilir misiniz?

Sizden de Allah razı olsun hocam. Böyle ne kadar detaya inerseniz benim için o kadar verimli oluyor.

Hocam mesela GT 710 800 MHz ise GTX 1050 daha yüksek oluyor ve FPS'e de biraz etkisi var diye biliyorum Vatan da baktım şimdi 5000 MHz GT 710 7000 GTX 1050 bence GTX 1050 al bütçen iyi ise.

Yeni konular

Geri
Yukarı