GTX 1050 sistemde ani FPS düşmeleri

attackred

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba 16 GB RAM GTX 1050 ekran kartı olan laptopumda medium ayarlarda middle Earth Shadow of war, Black Desert gibi oyunları oynuyorum. Anlık FPS droplar giriyor 1-2 saniye kadar FPS çok düşüyor.
MSI Afterburner ile takip ediyorum, GPU sıcaklığı ortalama 70-74 arasında seyrediyor oyunun ortasından itibaren, GPU kullanımı 96-100% aralığındayken bir anda 20-40% civarına düşüyor. FPS middle Earth Shadow of war için ortalama 75 iken bu droplar esnasında 20-30'lara iniyor.
Laptopun güç ayarlarını performans moduna getirdim ve güç yönetiminde Max performansı ısınmasını önlemek adına 90%'da tutuyorum 100% yerine. Grafik kalitesini vs değiştirmek fayda etmiyor. LoL'de de aynı sorunu yaşamaktayım, en düşük ayarlarda oynuyorum ve bazı anlarda o da 20'lere iniyor 120 civarından.
Başına gelen var mı? İşletim sistemi Windows 10, 21H2 güncellemesini yaptım ve oyun modu kapalı durumda.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba 16 GB RAM GTX 1050 ekran kartı olan laptopumda medium ayarlarda middle Earth Shadow of war, Black Desert gibi oyunları oynuyorum. Anlık FPS droplar giriyor 1-2 saniye kadar FPS çok düşüyor.
MSI Afterburner ile takip ediyorum, GPU sıcaklığı ortalama 70-74 arasında seyrediyor oyunun ortasından itibaren, GPU kullanımı 96-100% aralığındayken bir anda 20-40% civarına düşüyor. FPS middle Earth Shadow of war için ortalama 75 iken bu droplar esnasında 20-30'lara iniyor.
Laptopun güç ayarlarını performans moduna getirdim ve güç yönetiminde Max performansı ısınmasını önlemek adına 90%'da tutuyorum 100% yerine. Grafik kalitesini vs değiştirmek fayda etmiyor. LoL'de de aynı sorunu yaşamaktayım, en düşük ayarlarda oynuyorum ve bazı anlarda o da 20'lere iniyor 120 civarından.
Başına gelen var mı? İşletim sistemi Windows 10, 21H2 güncellemesini yaptım ve oyun modu kapalı durumda.
Kardesim bende apu islemci r5 pro 3400g kullaniyrum,8 gb ile oyunlari oynuyrdum sonra 2x8 gb yaptim daha once oynadigim oyunlarda simdi ani fps dusuyor 1 haftadir cozum ariyrm ama hala bulamadim....

1- Maksimum işlemci yüzdesini %90 yaparsanız Turbo Boost devre dışı kalır ve işlemci'nin performansı yarı yarıya düşebilir. Maksimum işlemci yüzdesini tekrar %100 yapın. Sıcaklıklar fazla ise cihazın bakımını yapın.
2- Oyun modunu tekrar açıp oynadığınız oyun için tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırakmayı deneyin.
3- NVIDIA Denetim Masası'ndan tercih kalitedeyse dengeliye ya da performansa alın, uygula dedikten sonra 3D uygulamanın karar vermesine izin ver seçeneğine tıklayıp tekrar uygula deyin ve çıkın.

Bu adımları uyguladıktan sonra oyun performansını tekrar test eder misiniz?

Kusura bakmayın, konuyu açtıktan sonra ilgilenmem gereken işler vardı. Yanıtlarınıza ancak sabah dönüş yapabildim.

Intel(R) Core(TM) i7-7700HQ CPU @ 2.80GHz 3.45 GHz'de çalışıyor gözüküyor denetim masasında.

1- Maksimum işlemci yüzdesini %90 yaparsanız Turbo Boost devre dışı kalır ve işlemci'nin performansı yarı yarıya düşebilir. Maksimum işlemci yüzdesini tekrar %100 yapın. Sıcaklıklar fazla ise cihazın bakımını yapın.
2- Oyun modunu tekrar açıp oynadığınız oyun için tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırakmayı deneyin.
3- NVIDIA Denetim Masası'ndan tercih kalitedeyse dengeliye ya da performansa alın, uygula dedikten sonra 3D uygulamanın karar vermesine izin ver seçeneğine tıklayıp tekrar uygula deyin ve çıkın.

Bu adımları uyguladıktan sonra oyun performansını tekrar test eder misiniz?
Ne yazık ki cihazın bakımını tam anlamıyla yapamıyorum. Servisin garanti kapsamı bitti ve sadece serviste bakımını yaptırdığım cihazın vidasının ağzını bozmuşlar. Termal macun değiştirmek istediğim zaman soğutucu ve ana kart arasındaki vidayı sökemiyorum. Fanları temizlemeye çalışmak dışında bir şey gelmiyor elimden.
Game Mod açıkmış anlaşılan, 21h2 güncellemesi sonrası güç ayarları ve oyun modu değişmiş default hale gelmiş gibi gözüküyor.
3. seçeneği uyguladığım zaman biraz daha azaldı gibi bu drop oranı.
Sıcaklık değerlerini de takip ettim ortalama 60 fps almaya başladım GPU 70, CPU 75 derecede çalışıyor. Her şey normal gözüküyor sanırsam.
5400 RPM HDD mi kullanıyorsunuz? Oyun içinde disk kullanımınızı takip edin. Eğer %100'lere ulaşıyorsa sabit diskinizde sorun var demektir.
7200 RPM HDD kullanıyorum. Kullanımı takip ettim, açılış esnasında %90larda bir kullanım vardı, oynanış esnasında 8-10% arasında en yüksek değerler.

Geri
Yukarı