GTX 1050 Ti Battlefield 1'de FPS düşüşü ve kullanım dalgalanması

Cafer Büyük

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar.
Başlıkta belirttiğim üzere sistemimle alakalı bir GPU sorunum mevcut. Bu sorun sadece 30 dakika içinde oldu ve ben de buna anlam veremedim. Sistemime yaklaşık olarak 3 hafta önce bir işlemci takviyesi yaptım. Gayet stabil çalışıyordu ki gözle görülür bir FPS artışı olduğu bariz bir şekilde görülüyordu. Her neyse soruna gelecek olursam, çok uzun bir süre değil tam tamına iki saat önce Battlefield 1 oyununu oynuyordum. Alışkanlık mıdır bilmiyorum oyunlara girmeden önce MSI Afterburner programını açar girerim. Sorun şu iki saat önce GPU kullanımı her zaman aynı ve hiçbir zaman değiştirmediğim ayarlarda %99'ken bilgisayarımı kapayıp açtıktan sonra %97-96 değerlerinde sabit, fakat aldığım FPS değerlerinde bir düşüklük olduğunu gördüm. Unutmadan eklemek isterim GPU kullanımı da dalgalanmaya başladı. Dalgalanmadan kastım şu, yoğun patlama efektlerinin olduğu ortamlarda bile 99'un altına inmeyen değer şimdi ise boş arazide 70-80'lere iniyor.

-Windows'um orijinal ve temiz kurulum yapıldı.
- BIOS ve sürücüler güncel.
- İç ve dış temizliği özenle yapıldı ve termal macunlar yenilendi.
- Sıcaklık değerleri ekran kartı için 65-72 işlemci için 45-58 arası.
- Herhangi bir overclock işlemi yapılmadı.

Sistem özellikleri:
  • Ryzen 5 1600 AF.
  • GTX 1050 4 GB 128Bit ekran kartı.
  • 16 GB 2400 MHz Corsair RAM.
  • A320M PRO-VH Plus anakart.
  • 1TB hard disk.

Son düzenleme:
Sadece kapatıp açtım bilgisayarı yaptığım şey bu insan gerçekten hayret ediyor. GPU Kullanımı %97 sabit bunuda anlamıyorum. Maksimum 99 olması gerekirken ve 30 dakika önce 99'ken şuan niye maksimum 96-97. Lütfen biri bu durumu açıklasın gerçekten bunaldım. Şimdi birileri çıkıp diyecek dostum birşey yok değer normal kafayı mı yedin diyecek. Bende iyi olduğunun farkındayım fakat fps değerlerimde düşüş söz konusu. Yoğun yerlerde aynı ayarlarda 70-80 alırken şimdi 55-70 alıyorum. Rica ediyorum biri aydınlatsın.
GTA V Online'da da aynı sorun var maalesef. 5 Gündür girmemiştim fakat bugün onu da denemek geldi içimden, 20-30 kişinin olduğu bir sunucuda önceleri Ultra ayarlarda FPS değeri nadiren 50'nin altına iniyordu. Gelin görün ki bugün baktığımda 20 kişinin olduğu bir sunucuda 41-42 değerlerini gördüm. Değerlerin yüksek olduğu yerlerde ise akıcılık namına hiçbir şey yoktu. Yardım bekliyorum rica ediyorum çözüm önerisi olan veya daha önce yaşamış biri yardımcı olursa sevinicem.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı