GTX 1050 Ti GTA V düşük GPU kullanımı

İşletim sistemi
Windows 10

katever

Femtopat
Merhabalar, diğer oyunlarda GPU kullanımı değerim %99'lara rahatça gelebilirken GTA V oynarken 30-50 arası gidip geliyor. Düşük ayarlarda bile 40-60 FPS görüyorum.
Isı değerleri ekran kartı 65-75 CPU 70-75 arası değişiyor. Diğer oyunlarda böyle bir sorun yok bu yüzden darboğaz olduğunu düşünmüyorum. Nividia denetim masası ve uygulamasından birçok şey denedim sonuç aynı. Sistem özelliklerim aşağıdaki gibi:

GTX 1050 Ti 4 GB ekran kartı.
i7 7700-HQ işlemci.
16 GB RAM.
128 GB SSD.
500 GB HDD.

Daha detaylı bilgi için: Dell Inspiron 15 7567 model dizüstü bilgisayarı kullanıyorum. Oyunun özelliklerini arttırmayı denediğimde elbette kullanımda 60-70 civarlarına geliyor fakat oyun yine akıcı değil. Düşük ayarlarda yüksek ekran kartı kullanımı ile oynamamın bir yolu yok mu?

Ram hızın ne? GTA V cpu'ya daha çok yük bindiriyor ancak CPU'n iyi bir CPU o yüzden RAM hızınla alakalı o bottleneck yapıyor

Ram hızın ne? GTA V cpu'ya daha çok yük bindiriyor ancak CPU'n iyi bir CPU o yüzden RAM hızınla alakalı o bottleneck yapıyor
2400 MHz, haklı olabilirsin. Ram kullanımı da 8gb civarlarında seyrediyor bu arada, yarısını kullanıyor. Ne kadar alakalı pek bilmiyorum hocam sen daha iyi bilirsin. Diğer oyunlarda kullanım sorunu yaşamadım nedense :/
Çözünürlüğü 2K yapın hocam. Ekran kartının işleyeceği piksel sayısı artacağı için kullanım da artar. O zaman oyununuz bence akıcı olur. 60 FPS sabitlenebilir.
kullandığım laptopta dsr özelliğini kullanamıyorum hocam, yine de öneri için teşekkürler.

Son düzenleme:
2400 MHz, haklı olabilirsin. RAM kullanımı da 8 GB civarlarında seyrediyor bu arada, yarısını kullanıyor. Ne kadar alakalı pek bilmiyorum hocam sen daha iyi bilirsin. Diğer oyunlarda kullanım sorunu yaşamadım nedense :/

Kullandığım laptopta DSR özelliğini kullanamıyorum hocam, yine de öneri için teşekkürler.

2400 hızlı olmasa da bu kadar bottleneck yapmaması gerek sonuç olarak 7senelik bir oyun DDR3 için tasarlanmış, AMD CPU olsa yine anlardım çünkü AMD işlemci ve ekran kartı sevmiyor ama sende düşük FPS için olması gerekenlerin tam tersi var, gelişmiş grafik ayarlarında açık olan bir şey varsa kapat ve MSAA ayarını kapat en çok onlar yük bindiriyor, 1050 Ti çok yüksek ayarlarda 80E yakın FPS veriyor tabii işlemcin çok iyise senin de yine de en az 60-65 alman gerek, ısınma sorunun olmadığını söylemişsin ama tekrar kontrol edebilir misin HW Monitör programını öneriyorum? Aklıma tek gelen şey şu an ya çok ısınıyor ya da gelişmiş grafik ayarlarında birkaç şey açık ve MSAA açık.

2400 hızlı olmasa da bu kadar bottleneck yapmaması gerek sonuç olarak 7senelik bir oyun DDR3 için tasarlanmış, AMD CPU olsa yine anlardım çünkü AMD işlemci ve ekran kartı sevmiyor ama sende düşük FPS için olması gerekenlerin tam tersi var, gelişmiş grafik ayarlarında açık olan bir şey varsa kapat ve MSAA ayarını kapat en çok onlar yük bindiriyor, 1050 Ti çok yüksek ayarlarda 80E yakın FPS veriyor tabii işlemcin çok iyise senin de yine de en az 60-65 alman gerek, ısınma sorunun olmadığını söylemişsin ama tekrar kontrol edebilir misin HW Monitör programını öneriyorum? Aklıma tek gelen şey şu an ya çok ısınıyor ya da gelişmiş grafik ayarlarında birkaç şey açık ve MSAA açık.
Ekran Alıntısı.PNG
Tüm ayarlar kapalı, gördüğüm en yüksek sıcaklık bu. GPU Kullanımı 30 civarlarında dolaşıyor yine.Hiçbir yerde çözümünü bulamadım her şeyi deneedim neredeyse, çok ilginç.

Eki Görüntüle 788816tüm ayarlar kapalı, gördüğüm en yüksek sıcaklık bu. GPU kullanımı 30 civarlarında dolaşıyor yine. Hiçbir yerde çözümünü bulamadım her şeyi deneedim neredeyse, çok ilginç.

Şu an görebildiğim kadarıyla işlemciniz darboğaz yapıyor çünkü aralarındaki çalışma farkı 2kat ve GTA V 3'ten fazla çekirdek kullanmayı pek tercih etmiyor.

Geri
Yukarı