GTX 1050 Ti için 1100 TL işlemci önerisi

Cidden mi ? Peki önerimi kaldırıyorum o halde ama AMD olmayınca basmıyor benim kafam pek.

Kesinlikle. Zaten bu işlemci ile ilgili yabancı forumlarda da çok şikayet var. Fazla imkanım olmadığı için değiştirememiştim bu zamana kadar kullandım. Tam değiştirmeye niyetlendim Ryzen5 3600 işlemciler de fiyat olarak aldı başını gitti. Biraz işlemci odaklı oyunlarda performansı çok kötü. Ciddi olarak çekirdekleri verimsiz kullanma problemi var. Oyunlarda biraz verim alabilmek için FPS limitlediğim çok oyunlar oldu.
Konu dışı olacak ama çoğu yerde mi geride kalıyor? Bende o işlemcinin biraz daha güçlü versiyonu i5-7500 olan model var, çoğu yerde yetiyor bana oysaki, demek ki beklentileriniz daha farklı bu noktada, hangi ekran kartını kullanıyorsunuz?

Yedinci nesil işlemcilerde bu seride olan problemlerin bir çoğunu çözdüler. Bu seride ciddi bir çekirdek kullanımında verimsizlik yaşanıyor. Ekran kartı olarak RX 480 8GB modelini kullanıyorum.

Konu dışı olacak ama çoğu yerde mi geride kalıyor? Bende o işlemcinin biraz daha güçlü versiyonu i5-7500 olan model var, çoğu yerde yetiyor bana oysaki, demek ki beklentileriniz daha farklı bu noktada, hangi ekran kartını kullanıyorsunuz?

6. Nesil ile 7. Nesil arasında fark oluyor gerçekten hissedilir derecede.

Kesinlikle. Zaten bu işlemci ile ilgili yabancı forumlarda da çok şikayet var. Fazla imkanım olmadığı için değiştirememiştim bu zamana kadar kullandım. Tam değiştirmeye niyetlendim Ryzen5 3600 işlemciler de fiyat olarak aldı başını gitti. Biraz işlemci odaklı oyunlarda performansı çok kötü. Ciddi olarak çekirdekleri verimsiz kullanma problemi var. Oyunlarda biraz verim alabilmek için FPS limitlediğim çok oyunlar oldu.

Yedinci nesil işlemcilerde bu seride olan problemlerin bir çoğunu çözdüler. Bu seride ciddi bir çekirdek kullanımında verimsizlik yaşanıyor. Ekran kartı olarak RX 480 8GB modelini kullanıyorum.

Bu olayı hiç duymamıştım açıkçası, sadece 6500'e özel bir durum muydu peki? Şu an 6600K'ya OC yapıp GTX 1070'i rahat rahat kullananlar var da, o yüzden merak ediyorum.

İlk olarak işlemcim i7 3520M ama 1050 Ti ile darboğaz yaptığı için değiştirmek istiyorum. Intel AMD fark etmez. Bütcem en fazla 1100TL. Önerilerizi bekliyorum.
Belli ki laptop anakartını işlemciyle beraber kullanıyorsunuz ve işlemciniz yetersiz kalıyor. Upgrade yapmak için hem masaüstü anakartı alıp hem işlemci hem de RAM almanız lazım. O anakartın soketini destekleyen hiçbir mobil işlemci o ekran kartını beslemez.

Bu olayı hiç duymamıştım açıkçası, sadece 6500'e özel bir durum muydu peki? Şu an 6600K'ya OC yapıp GTX 1070'i rahat rahat kullananlar var da, o yüzden merak ediyorum açıkçası.

Evet 6500 serisinde böyle bir sorun var. İ5 6600K gerçekten çok başarılı bir işlemci. Aslında İntel tarafının ticari hamlesi olarak ortaya sürdüğü bir işlemci. Birçok insan bu işlemcinin gücüne güvenerek aldı, ve memnun kalmayıp İ5 6600K 'ya geçiş yaptı. Aslında iki kere işlemci satmış oldular. Bende bu işlemcinin gücüne ilk başta güvenip almıştım fakat sonra imkan olmadığı için 6600K'ya geçemedim.

Düzenleme: Hatta şu bilgiyi de eklemek isterim, birlikte toplamış olduğum birkaç arkadaşımda bu işlemcinin performansından memnun kalmayıp İ5 6600K ya da İ7 6700K gibi işlemcilere geçiş yaptılar. Bu bilgisayarı topladığım dönemlerde Vatan Bilgisayar'da çalışıyordum o durumdan kaynaklı arkadaşlarla birlikte aynı sistemleri toplamıştık.

Benim önerim B450 S2H + Ryzen 5 2600X evet bütçeyi aşıyor bayağı ama gerçekten değsin istiyorsan mecburen bu dediklerimi yaşayacaksın.

O fiyata B450 + ikinci el Ryzen 1600 de gidebilir. Çünkü ikinci nesil ile birinci nesil Ryzen'lar arasında fark oldukça az, asıl zıplama 3. nesille yapıldı. 1050 Ti ile kullanacağı için 2600X yaşına göre fiyat olarak biraz fazla kaçıyor günümüzde.

Yeni konular

Geri
Yukarı