GTX 1050 Ti neden popüler?

Zamanında az G4560 1050 Ti kombinasyonu görmedi çünkü bu ülke. Ben bile 3 bin liraya sahip olduğum sistemde hala yeni nesil oyunları oynuyorum.

RX 570 kartının dengi 1050 ekran kartı olmadığı için olabilir mi?

Fiyat olarak hep yakındılar hatta şu an 2. elde daha ucuza RX570 alınabilir.

Evet, GTX 1050 Ti ekran kartı neden bu kadar popüler? Her yerde görüyorum internette, YouTube'da konularını vs, çok görüyorum. Arkadaşımın bile kullandığını gördüm. Yani demek istediğim 1050 Ti çok fazla kullanan var ve neden?

Zamanında bizim milletin NVIDIA takıntısının üstüne fiyatı ve verdiği performans eklenince bu duruma geldi.

Ucuz diye bir olayı yok. Asıl zamanında 750 ti ve onun karısı pentium G3258 baya popülerdi. Özellikle Technopat'ın çektiği OC videosuyla baya ses getirmişti. Zamanında alıp kullandım ama işlemci gerçekten çöptü.

Sorunlar kişiden kişiye değişiyor herkeste sorun yoktu.

O zamanki driver sorununu da geçtim RX570 bulunmuyordu bir süre boyunca bu mining mevzusu yüzünden ve alınabilecek bir 1050 Ti kalıyordu mecburen fiyatı iyi diye o tercih ediliyordu.

Zamanında millet 500 az vermeyi seçip VRAM'e baktıkları için 1060 3GB yerine 1050 Ti alıyordu, zamanında onunla neredeyse aynı fiyatta olan RX 570 onu parçalayıp birleştiren bir karttı ama yine de NVIDIA ve 4 GB VRAM'e sahip olduğu için o kartı alıyorlardı.

O zaman 1060 ile 1050 Ti arasında yaklaşık 250-300₺ fark vardı ki bu az bir fiyat farkı değildi o paraya işlemci veya anakart alınıyordu.

Öyle dediğin gibi olmuyor bütçeye bakmak gerekiyordu o zaman. Diyorsun ki sen 9000'e 3060 Ti almak yerine neden 6000'e 3060 alıyorsun. O senin dediğin farka zamanında anakart almıştık.

Evet, GTX 1050 Ti ekran kartı neden bu kadar popüler? Her yerde görüyorum internette, YouTube'da konularını vs, çok görüyorum. Arkadaşımın bile kullandığını gördüm. Yani demek istediğim 1050 Ti çok fazla kullanan var ve neden?
1050 Ti neden popüler di ? Çünkü tercih edilmesi için çok sebeb vardı.
  • 1000 Serisinin ilk çıkan kartlarından ve fiyat performans olarak en iyisiydi.
  • Ayrıca performansına göre bence düşük güç tüketimi vardı.
  • Mining gibi şeylerle kullanılmadığı için oyuncuların tercihi genelde o oluyordu
  • CS GO Valorant GTA 5 gibi oyunları hala istenen seviyede oynatması hala ucuz kart arayanların aldığı bir kart olması.
  • Kart tasarımları çok ağır ve cüsseli olmadığından ve kartın ısınmaması dolayısıyla kart çipi arızalarının az yaşanması
  • Ayrıca zamanına göre 4 GB vramin yeterli şuanda tartışmalı olsa da hala 4 gb vram ile bir çok oyunu oynatabilmesi
  • Yayın yapanlar için de bakacak olursak nvidia kısmında nvenc kodlayıcıların olması vs vs
  • Kişisel yorumum bana göre herşey FPS değildir diyenlerin tercih etmesi.
  • Az güç çektiği için yükseltme yapılması istendiği zaman gerek yoksa güç kaynağı değiştirmeye gerek kalınmaması hatta ve hatta PC-I Express soketinden beslenen ek güç girişi olmayan versiyonlarının bile olması
  • GTX 1050 Tİ den önceki aynı böyle popüler olan kart ise bence gtx 750 Ti dir.

1050 Ti neden popüler di ? Çünkü tercih edilmesi için çok sebeb vardı.
  • 1000 Serisinin ilk çıkan kartlarından ve fiyat performans olarak en iyisiydi.
  • Ayrıca performansına göre bence düşük güç tüketimi vardı.
  • Mining gibi şeylerle kullanılmadığı için oyuncuların tercihi genelde o oluyordu
  • CS GO Valorant GTA 5 gibi oyunları hala istenen seviyede oynatması hala ucuz kart arayanların aldığı bir kart olması.
  • Kart tasarımları çok ağır ve cüsseli olmadığından ve kartın ısınmaması dolayısıyla kart çipi arızalarının az yaşanması
  • Ayrıca zamanına göre 4 GB vramin yeterli şuanda tartışmalı olsa da hala 4 gb vram ile bir çok oyunu oynatabilmesi
  • Yayın yapanlar için de bakacak olursak nvidia kısmında nvenc kodlayıcıların olması vs vs
  • Kişisel yorumum bana göre herşey FPS değildir diyenlerin tercih etmesi.
  • Az güç çektiği için yükseltme yapılması istendiği zaman gerek yoksa güç kaynağı değiştirmeye gerek kalınmaması hatta ve hatta PC-I Express soketinden beslenen ek güç girişi olmayan versiyonlarının bile olması
  • GTX 1050 Tİ den önceki aynı böyle popüler olan kart ise bence gtx 750 Ti dir.
Son olarak unuttuğum 2. nesil İ5 in bile rahatlıkla besleyebildiği bir ekran kartı olması.

O zamanki driver sorununu da geçtim RX570 bulunmuyordu bir süre boyunca bu mining mevzusu yüzünden ve alınabilecek bir 1050 Ti kalıyordu mecburen fiyatı iyi diye o tercih ediliyordu.
2018-2019 gibi o sorun geçici düzeldi ondan sonra herkes 570'lere akın etti ben 1000 liraya almıştım en üst modelini.

650TL'ye alınabilecek en iyi karttı çünkü.
Ve bir de Türkiye'de insanların işlemcide Intel ekran kartında NVIDIA takıntısı yüzünden biraz popülerliği artmış olabilir.
Üstteki kişinin dediği gibi beslemesi de oldukça kolaydı.
3 GHz OC Q8300 bile besledi.
Ve artı olarak donanımhaber gibi kanalların sistem toplama olarak X+1050 Ti şeklinde videolar çekmesi de arttırdı tabii.

2018-2019 gibi o sorun geçici düzeldi ondan sonra herkes 570'lere akın etti ben 1000 liraya almıştım en üst modelini.

2017 senesinde almıştık biz ve 570 bulamamıştık ancak 1050 Ti vardı mecburen ona yöneldik. Zamanında 788₺ para ödenmiş 6 sene boyunca hizmet etti sonrasında da devrettik.

Memnun etti ancak son 1,5 sene de illallah ettirdi. Zamanında 1080p Max ayarda PUBG oynatan kart değil 1080 720P'de oyun açmaya başladı.

Yeni konular

Geri
Yukarı