GTX 1050 Ti ve i5 8600K Sistem Oyun Performansı Artırma

Scales

Decapat
Merhabalar herkese, bu foruma yeni dahil oldum ve sırf bu konu hakkında konuşmak için, umarım güzel bir bilgi alışverişi yaparız sizlerle.

Durumu şöyle izah edeyim, ben müzik prodüktörüyüm ve bir bilgisayar topladık, bunun ilk amacı stüdyoda kullanım için olacaktı, o yüzden workstation olması gerekiyormuş. Bend e sistem toplama işlerinde pek iyi olmadığımdan kardeşim bana yardımcı oldu. Aslında ben de gaming performansından feragat edip workstation performansını yükseltmek istedim ama gözünü seveyim ETS bu yahu insan ultradan aşağı beklemiyor yani, tüm ayarlar full ama ölçeklemeyi %125'den fazla ayarlayamıyorum yoksa kasıyor. Geçen günlerde Arma 3'ü de indirdim orta ayarlarda oynuyorum daha yüksek ayarlar olmuyor. Şimdi arkadaşlar konuyu size şöyle özetleyeyim ve sorayım.

1-Ben bilgisayarda Adobe After Effects,Premire Pro,3D programlar vs gibi grafik işleri yapmıyorum, müzik yapıyorum, benim için önemli olan RAM diye düşünüyorum sadece. Sizce workstation toplayarak bir hata mı ettim? Çünkü hani insan iyi de bir gaming performansı bekliyor.

2-Eğer workstation toplamama gerek yoktuysa bilgisayarımı nasıl gaming performansını artırırım, anakart mı değiştireyim, ekran kartı vesaire mi?

Bilgisayar Özellikleri:
  • Kingston HypeX Fury 16 GB (2x8GB) DDR4 3200MHz dual kit RAM
  • Asus GTX1050 Tİ 4GB 128 BİT DX12 Ekran kartı
  • Intel Core i5 8600k Soket 1151 8.nesil 3.6GHz 9 MB önbellek 14mm işlemci
  • Asus Prime Z370-A Intel 1151-v.2 DDR4 4000MHz Anakart
  • RAMPAGE GALAXY 120MM Sıvı Soğutma
  • XIGMA TEK SHOGUN G SERİSİ 80PLUS GOLD 750W PSU
  • Samsung 500GB 970 EVO
  • Toshiba 3.5'' 2TB SATA Harddisk

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle Workstation kelimesinin kökenine inelim. :) İş istasyonu olarak çevirisi var. Yani sizin işinize göre ve taleplerinize göre şekillendirmek en doğrusu. Söylediğiniz kadarıyla sanırım Cubase vb. programlarla çalışacaksınız. Eğer Hackintosh kurmak isterseniz de Logic Pro X vb. programlarla çalışacaksınız. Elinizdeki bilgisayar bu ihtiyacı fazlasıyla giderir. Ama sanırım asıl tatmin olmak istediğiniz yer oyun performansı. Bu açıdan düşünecek olursak elinizdeki işlemci RTX kartları dahi belirli ölçüde besleyebilecek bir işlemci. Ekran kartınızı RTX serisinden veya GTX 1070 üzeri ekran kartından olacak şekilde değiştirirseniz sizi fazlasıyla tatmin edecektir.

O ekran kartı maalesef 5 senelik GTX 970'ten daha zayıf. Eğer Ets 2 oyununda her şey ultra %400 ölçekleme 60 FPS istiyorsanız en az GTX 1060 gerekli.

O ekran kartı maalesef 5 senelik GTX 970'ten daha zayıf. Eğer Ets 2 oyununda her şey ultra %400 ölçekleme 60 FPS istiyorsanız en az GTX 1060 gerekli.
Kasım 2016'da çıkmış bir kart ve 5 senelik mi diyorsunuz. Sanırım gelecekten günümüze geldiniz ilginç. Ekran kartınız oynamak istediğiniz oyunlar için fazlasıyla yeterli. Sisteminizde herhangi bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Bence sorununuz yazılımsal. Ekran kartı Driverınızı güncelleyin. Windows'u güncelleyin. Tüm Driverlarınızı anakartınızın sitesine girip ordan son sürümlerini güncelleyin. BIOS update'de yapmanızı tavsiye ederim. Bu işlemleri gerçekleştirin. Aynı oyunları oynuyorum ama hiç bir sorun yaşamadım sizin gibi.

Kasım 2016'da çıkmış bir kart ve 5 senelik mi diyorsunuz. Sanırım gelecekten günümüze geldiniz ilginç. Ekran kartınız oynamak istediğiniz oyunlar için fazlasıyla yeterli. Sisteminizde herhangi bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Bence sorununuz yazılımsal. Ekran kartı Driverınızı güncelleyin. Windows'u güncelleyin. Tüm Driverlarınızı anakartınızın sitesine girip ordan son sürümlerini güncelleyin. BIOS update'de yapmanızı tavsiye ederim. Bu işlemleri gerçekleştirin. Aynı oyunları oynuyorum ama hiç bir sorun yaşamadım sizin gibi.
Sen yazdığımı düzgün okuyamıyorsan o benim sorunum değil. Ben diyorum ki o kart maalesef, 5 senelik GTX 970'ten daha zayıf. Bence yazdığımı bir daha okuyun.
Adam sorun yaşıyırum derken otnayamıyorum dememiş. Siz yazılanları nasıl okuyor, anlıyorsunuz? Ets 2 oyununda ultrada 125 ölçeklemenin üzerinde ölçeklendirirsem kasmalar oluyor demiş. GTX 1050Tİ, ETS 2 oyununu 1080p ultrada 125 ölçeklemenin üzerinde 60 FPS çalıştıracak bir kart değil. Bence insanların yazdıklarını düzgün okuyup, anlayıp, öyle yorum yapın.

Sadece Ekran kartı ile istediğin hatta istemediğin bir çok oyunu bile kasma donma takılma vs olmadan oynarsın.
Bütçene göre hangi kartı alacağın değişir.
2000 bandında RX580
3000 bandında GTX 1070
4000 bandında RTX 2070
5000-6000 bandında RTX2080 GTX1080Ti

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı