GTX 1050 Ti ve Ryzen 1300X Darboğaz Sorunu

Sistem:

• MSI Gaming X 1050 Ti 4G O.C @1860MHz
  • AMD Ryzen 3 1300X 4C O.C @3.8GHz
  • Corsair ValueSelect 2400 MHz DDR4
  • Gigabyte GA-B350M-D3V 2666 MHZ AM4 Anakart
  • Toshiba OczTR200 SSD 240GB
  • Seagate 500GB 7200RPM HDD
  • Thermaltake Litepower 450W PSU

Sorunum ise PUBG, Rainbow Six Siege gibi oyunlarda ekran kartım yerine işlemcime yükleniyor. Böyle bir sistemde darboğaz yapma şansı yok, ayrıca ikisi de hız aşırtmalı.

Acaba ekran kartımda mı bir sıkıntı var?
PUBG Erangel haritasında %60-70 arası ekran kartı kullanımı görüyorum ve işlemci kullanımı %90 üstünde bazen %100 bile oluyor. Yanıtlarınızı bekliyorum nasıl bir sıkıntım var sistemimde?

Grafikler düşükte ise biraz yükseltmeyi deneyebilirsin. Grafik düştükçe işlemciye yük artıyor diye biliyorum yanlış bilmiyorsam.

Bununla ilgili şikayetin ne peki fps düşmesi kasma ? Aynı sistem bende'de var anakart msı sadece hiç bir sıkıntı olmadan full ayar belki bazı özellikler ultra değil high'da 60 ve üzeri fps veriyor r6 'da. Sıkıntı işlemci yada gpu'da değil. Virüs olabilir, bios updatesiz olabilir. Driverda sorun olabilir. Fazla ısınıyor olabilir. Rami kaç gb yazmamışsın bende 8 var bir sorun yok. Daha aşası ise oda yapabilir.

Bununla ilgili şikayetin ne peki fps düşmesi kasma ? Aynı sistem bende'de var anakart msı sadece hiç bir sıkıntı olmadan full ayar belki bazı özellikler ultra değil high'da 60 ve üzeri fps veriyor r6 'da. Sıkıntı işlemci yada gpu'da değil. Virüs olabilir, bios updatesiz olabilir. Driverda sorun olabilir. Fazla ısınıyor olabilir. Rami kaç gb yazmamışsın bende 8 var bir sorun yok. Daha aşası ise oda yapabilir.

Fps'im düşüyor , gpu'yu az kullanıyor ve cpu %100lere kadar çıkabiliyor. GIGABYTE GAB350-M-D3V anakartım var bios'u son gelen update (F24).Ram'im 8GB DDR4 2400 MHZ Corsair ValueSelect.Isınma sorunu yok,gpu'm oyunlarda 40-45 , CPU'm ise 4GHZ 50 derece civarı.İkiside overclocklu. GPU 1878 MHZ 4000 MHZ , CPU 4.02GHZ. İkisini de overclocksuz da kullandım aynı sorun gene vardı.

R6'da bir Benchmark yapıp ortalama fps'ni yazarmısın, öyle karşılaştıralım benimkiyle. Ortalama 70-80 alırsan yüksek ayarlarda normal bazı yerlerde 50-55 arası düşerse'de normal. Yeni nesil oyunlarda ise 1050 ti çok güçlü olmadğından düşük fps'de normal.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı