GTX 1050 Ti'nin yerine hangi ekran kartı alınabilir?

Ah be kanka inşallah bir gün.
Manuel OC'lu 1060 6G'li sistem var benim, öylesine söylemiştim :)
Ben i5 6600K ile GTX 1070 kullandım. Bal gibi darboğaz yapıyordu.
İşlemciyi öldüren bazı oyunlarda yapıyor evet, ama bazı durumlarda OC yapmadan dahi 2060'a kadar kaldırabildiği durumlar var. (Resident Evil gibi GPU odaklı seriler)..

İşlemciyi öldüren bazı oyunlarda yapıyor evet, ama bazı durumlarda OC yapmadan dahi 2060'a kadar kaldırabildiği durumlar var. (Resident Evil gibi GPU odaklı seriler)..

1080P oynuyorsanız gerçekten canınıza tak ediyor bir noktadan sonra. Ben eskiden çoğu oyunda DSR ile 2K/4K çözünürlüğe ayarladığımdan ve 4-5 yıl öncesinin oyunları fazla çekirdek kullanmadığından hissetmiyordum ama artık modern oyunlarda gerçekten olmuyor yani canınıza tak ediyor bir noktadan sonra o takılmalar kasmalar. 6700K/7700K hala çok iyiler ama 6600K/7600K devri kapanmış yani bunu anladım.

2060 ile yapmaz, bir tık daha güçsüz olan 8400 bile rahat besliyor, kafan rahat olsun. 2060'lar indirimlerde yaklaşık 5.000 civarına geliyor ama yakın zamanda daha da düşeceğini öngörüyorlar.
Aslında 8400 fazladan 2 fiziksel çekirdek bulundurması sebebiyle özellikle işlemci katili oyunlarda 1070 & 2060 seviyesi kartlarla hatrı sayılır bir oranda daha iyi bir iş çıkarıyor. 7600K'nın tekli çekirdek performansı evet daha iyi ama tek kaybettiği yerine göre çoklu çekirdeğe ihtiyaç duyulan pozisyonlarda çekirdek limitine takılması, ama yine de çok oyunculu modern online oyunlar veya bazı işlemci odaklı AAA tip oyunlar (AC Odyssey gibi) fazla oynanmayacaksa güzel bir OC'la kullanmaya engel olmadığı gibi 1080p ile sınırlı da kalmak zorunda değil. Daha sonra işlemciyi değiştirmek kullanıcının yine kendi elinde..
1080P oynuyorsanız gerçekten canınıza tak ediyor bir noktadan sonra. Ben eskiden çoğu oyunda DSR ile 2K/4K çözünürlüğe ayarladığımdan ve 4-5 yıl öncesinin oyunları fazla çekirdek kullanmadığından hissetmiyordum ama artık modern oyunlarda gerçekten olmuyor yani canınıza tak ediyor bir noktadan sonra o takılmalar kasmalar. 6700K/7700K hala çok iyiler ama 6600K/7600K devri kapanmış yani bunu anladım.
Kesinlikle katılıyorum, ben de bir aksilik çıkmazsa i5-7500'ü bu ay içerisinde anakartıyla beraber satıyorum. Bir sonraki hedefim büyük ihtimal ikinci el bir i7-8700 veya Ryzen 5-3600 olacak..

Aslında 8400 fazladan 2 fiziksel çekirdek bulundurması sebebiyle özellikle işlemci katili oyunlarda 1070 & 2060 seviyesi kartlarla hatrı sayılır bir oranda daha iyi bir iş çıkarıyor. 7600K'nın tekli çekirdek performansı evet daha iyi ama tek kaybettiği yerine göre çoklu çekirdeğe ihtiyaç duyulan pozisyonlarda çekirdek limitine takılması, ama yine de çok oyunculu modern online oyunlar veya bazı işlemci odaklı AAA tip oyunlar (AC Odyssey gibi) fazla oynanmayacaksa güzel bir OC'la kullanmaya engel olmadığı gibi 1080p ile sınırlı da kalmak zorunda değil. Daha sonra işlemciyi değiştirmek kullanıcının yine kendi elinde..
İ5 değil de İ7 olarak okumuşum, gerçi İ7'de de durum pek farklı değil sanırım.

1440p full ultra kalitede 2060'ı ucundan besleyebilir, özellikle hikaye tabanlı bazı oyunlarda 1080p'de bile besleyebileceği durumlar var. Ancak bana sorarsanız bu işlemcinin kaldırabileceği üst limit 4.9-5 GHz'lik bir OC'la 1660S/1070, stok ayarda ise 1060/1660/5500XT düzey GPU'lar bazı istisna durumlar dışında genel anlamda 1080p oyunculuk açısından tatmin edici bir deneyim sunabilmek için yeterli olur. Tabii amacınız ağırlıklı olarak e spor tipi oyunlar oynamaksa ekran kartına değil, işlemci değişimine göz dikmeniz lazım..
Genellikle, FPS oyunlarını tercih ediyorum. AAA kalite örn: R6, BF, COD gibi. Ekran kartımın da bu oyunlarda artık yetersiz performans sağladığını düşünüyorum. Konu hakkında, ya RTX serisi ya da GTX'in en son çıkan ya da piyasada gerçekten tatmin edici sonuçlar çıkartan bir ekran kartı arayışı içerisindeyim.

Kesinlikle katılıyorum, ben de bir aksilik çıkmazsa i5-7500'ü bu ay içerisinde anakartıyla beraber satıyorum. Bir sonraki hedefim büyük ihtimal ikinci el bir i7-8700 veya Ryzen 5-3600 olacak..

Yakın fiyata bulabilirseniz ve anakart OC destekliyorsa 8700K düşünebilirsiniz. OC çok büyük fark yaratıyor şahsi görüşüm bu yönde. R5 3600 için ise OC pek fark yaratmıyor maalesef, kendim 3600XT ile 4.6 GHz OC yaptım ve performans düşüşü yaşadım PBO'ya kıyasla. AMD'de manuel OC bir işe yaramıyor. Fakat bulamazsanız 8700 yine hiç fena değil. Şimdiden hayırlı olsun.
Genellikle, FPS oyunlarını tercih ediyorum. AAA kalite örn: R6, BF, COD gibi. Ekran kartımın da bu oyunlarda artık yetersiz performans sağladığını düşünüyorum. Konu hakkında, ya RTX serisi ya da GTX'in en son çıkan ya da piyasada gerçekten tatmin edici sonuçlar çıkartan bir ekran kartı arayışı içerisindeyim.

Şu an ekran kartlarının ne kadar nadir ve pahalı olduğunu göz önüne alarak size sisteminizi satıp yeni bir hazır sistem almanızı öneririm. Ekran kartını tek başına almak 8-9 bin TL tutuyorsa aynı kartı bulunduran hazır sistem 10 bin TL tutuyor çünkü.

Hala i5-7500 + manuel OC'lu 1060 6G kullanıcısıyım. R6 1080p ultra kalitede 130-150 FPS, BF1 & BF5 Online ortalama 1080p yüksek-orta karışık 85-100 FPS arası, Warzone 1080p düşük+yüksek 70-80 FPS, Apex 1080p karışık ayarlar 100FPS+ rahat elde edebiliyorum.

Açıkçası bu oyunlar içerisinden sadece Battlefield serilerinin dar alan operasyon modlarında devasa bir darboğaz yiyorum, tabii buna Assassin's Creed Odyssey'in Great Athens gibi büyük ve kalabalık şehir içi bölgeleri gibi durumlar da dahil.. Farkındaysanız 4/4'lerin tıkandığı senaryolar genelde işlemciye aşırı ve seri komut gönderen sahneler, aksi takdirde bu seviyedeki işlemcilerin 1070/2060 gibi kartlara kadar yolu var diyeceğim ama bu 4/4 devri de kapandı bence artık. Günü de kurtarmaktan çıktı ama bütçeniz varsa 1660/1660S/1070/5500XT gibi kartlara bakın derim, belli bir süre belli başlı çoğu oyunda hala iyi iş yapar..

@ragnarock492 , açıkçası 8700 ile 8700K'ların ikinci elleri arasında devasa bir fiyat uçurumu yok, işi bir anakart bozuyor sanırım. 8700 + B365 veya B550-A Pro + ikinci el 3600 alternatiflerim arasındaydı. Açıkçası i7 biraz daha sıcak geliyor bana ama daha kararımı veremedim. Teşekkürler..

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı