GTX 1060 3 GB düşük performans

erayaltinordu

Centipat
Daha fazla  
Merhaba öncelikle sistemin şöyle;
İşlemci: Intel i5 7500.
Ekran kartı: GTX 1060 3 GB.
8 GB DDR4 RAM.
HDD 1TB 7200 RPM.
Anakart: H1104M-C2H
PSU: FSP300-50hmn 300W.

Ekran kartımın internetten benchmark videolarına baktığımda olması gerekenden daha düşük FPS alıyorum. Örnek vermek gerekirse internette Apex oyununda en düşük ayarlarda ortalama 120-140 FPS verirken ben 55-80 arası alıyorum ve birçok oyunda böyle. PSU güçsüz gelebileceğini düşündüm ama hiç kapanma ekran kararması vs. gibi şeyler yaşamadım. FurMark testlerini 1080p 0X ve 8X MSAA da yaptım ve hiçbir sorun yaşamadım. Isınma sorunu da yok sanırım en fazla 72-75 dereceleri gördü ekran kartım. Yani anlayacağınız sistemin geri kalanından dolayı mı daha az performans alıyorum? 8 GB RAM'in etkisi olabilir mi? PSU yetmezliği olsa bilgisayar kendini kapatır veya ekran kararması olmaz mıydı?

8 GB DDR4 RAM.
HDD 1TB 7200 RPM.

Ekran kartımın internetten benchmark videolarına baktığımda olması gerekenden daha düşük FPS alıyorum. Örnek vermek gerekirse internette Apex oyununda en düşük ayarlarda ortalama 120-140 FPS verirken ben 55-80 arası alıyorum ve birçok oyunda böyle. PSU güçsüz gelebileceğini düşündüm ama hiç kapanma ekran kararması vs. gibi şeyler yaşamadım. FurMark testlerini 1080p 0X ve 8X MSAA da yaptım ve hiçbir sorun yaşamadım. Isınma sorunu da yok sanırım en fazla 72-75 dereceleri gördü ekran kartım. Yani anlayacağınız sistemin geri kalanından dolayı mı daha az performans alıyorum? 8 GB RAM'in etkisi olabilir mi? PSU yetmezliği olsa bilgisayar kendini kapatır veya ekran kararması olmaz mıydı?
Sürücünüzü DDU ile kaldırıp doğru sürücüyü temiz kurulum yapın. 8 gb bir Ram daha alıp Dual Channel teknolojisinden faydalanmak ve her 4-6 ayda bir format atmak sisteminizin verimini arttıracaktır.

Online oyunlar için işlemciniz yeterli değil. İşlemci güncellerseniz online oyun performansınız artar, ekran kartı bazlı oyunlar oynarsanız AAA oyunlar gibi o zaman kartı full kullanır, tabii PSU'nun full güç verdiğini tahmin ediyorum.

Sürücünüzü DDU ile kaldırıp doğru sürücüyü temiz kurulum yapın. 8 gb bir Ram daha alıp Dual Channel teknolojisinden faydalanmak ve her 4-6 ayda bir format atmak sisteminizin verimini arttıracaktır.
Format devri bitti gibi. Çok gerek görmedim o kadar sık formata. Zaten sistem düşük, ne yükleyebilir ki format gerektirebilecek?

300w bana az geldi baya ama sistem de eski. Aletler fiziki yorgunluk yapmış da olabilir.

8 GB DDR4 RAM.
HDD 1TB 7200 RPM.

Aynı kart bende de var, i5 3470-16 GB RAM ve 500GB da PSU ile kullanıyorum gayet düzgün bir şekilde FPS düşüşü olmadan oynuyorum yanlış hatırlamıyorsam Apex de 80-100 gibi bir FPS değeri veriyordu FIFA23 de 50-80 arası veriyor 1080 de, benim düşüncem güç kaynağından yapıyor.

Aynı kart bende de var, i5 3470-16 GB RAM ve 500GB da PSU ile kullanıyorum gayet düzgün bir şekilde FPS düşüşü olmadan oynuyorum yanlış hatırlamıyorsam Apex de 80-100 gibi bir FPS değeri veriyordu FIFA23 de 50-80 arası veriyor 1080 de, benim düşüncem güç kaynağından yapıyor.
Ramın 8gb olmasıda sorun, drop attırıyor fps düşürüyor, kısacası 8gb ile 16 gb arasında dağlar kadar fark var.

RAM'ın 8 GB olmasıda sorun, drop attırıyor FPS düşürüyor, kısacası 8 GB ile 16 GB arasında dağlar kadar fark var.

Evet RAM'i şimdi fark ettim cidden öyle, benimki de 8 GB iken farklı oyuna geçiş yapacağım zaman reset atıyordum çok hızlı bir şekilde ön belleğe kayıt yapıp dolduruyordu şimdi hiç düşünmeden cayır cayır istediğimi açıyorum.

Geri
Yukarı