GTX 1060 3 GB VRAM dolunca oyun takılıyor

batıngunes

Hectopat
Arkadaşlar 1 ay önce bir sistem topladım, parçalar şunlar:
  • AMD RYZEN 5 1600
  • MSI B350 PC MATE
  • Gskill Flare 2400 MHz 8 GB RAM
  • Gigabyte GTX 1060 3GB

VRAM'in aştığı oyunlarda takılmalar yaşadım. GTA 5 ultrada VRAM yetmiyordu fakat gayet akıcı oynuyordum. Bugün Watch Dogs 2 oynayayım dedim ve neredeyse bütün ayarlarda takılmalara maruz kaldım, kasma değildi fakat takılıyordu sürekli. Assassin's Creed Origins'de de aynı sorun oldu 60 FPS fakat sürekli takılıyor şehirde. GTX 1060'ın gücünün yetersiz olduğunu düşünmüyorum sizce RAM'imi 16 GB'a çıkartırsam düzelir mi?

RAM yükseltilebilir fakat VRAM'e bir faydası olmaz. Ekran kartı belleği yetmediği için yaşıyorsunuz bu sorunu. Dahili belleği kullansa dahi performansınız düşecektir.

Hangi çözünürlükte oynuyorsunuz? 1080P çözünürlükte zaten bu tarz oyunları "ultra" ayarlarda GTX 1060 6 GB ve 8 GB RAM ile de yağ gibi akıcı oynayamayabilirsiniz. GTA için optimum ayarları yaparsanız sorun olmaz ama diğer iki oyun optimizasyon konusunda çok başarılı değiller. RAM yükseltmesi genel olarak takılmaların ve olası yetersizliklerin önüne geçer ama GTX 1060 3 GB ile bu tür oyunlarda her ayarı "ultra" yapma olayını unutun. Yüksek doku ayarı genelde ideal olur. AC Origins i7 işlemcilere bile işkence yapan bir oyun. Bu yüzden oyun içi kullanım değerlerini de paylaşın, bir bakalım duruma.

Hangi çözünürlükte oynuyorsunuz? 1080p çözünürlükte zaten bu tarz oyunları "Ultra" ayarlarda GTX 1060 6 GB ve 8 GB RAM ile de yağ gibi akıcı oynayamayabilirsiniz. GTA için optimum ayarları yaparsanız sorun olmaz ama diğer iki oyun optimizasyon konusunda çok başarılı değiller. RAM yükseltmesi genel olarak takılmaların ve olası yetersizliklerin önüne geçer ama GTX 1060 3 GB ile bu tür oyunlarda her ayarı "Ultra" yapma olayını unutun. Yüksek doku ayarı genelde ideal olur. AC Origins i7 işlemcilere bile işkence yapan bir oyun. Bu yüzden oyun içi kullanım değerlerini de paylaşın, bir bakalım duruma.

Cevabınız için teşekkürler. Yakın zamanda da AC Origins veya Syndicate'de MSI Afterburner'dan testteki kullanım değerlerini paylaşacağım.
Burada bir sorun daha var, normalde story modda ekran kartı kullanımı yüzde yüz ve 90 FPS GTA 5 Ultra ayarlarda MSAA kapalı fakat Online'da genelde bu şekilde 45-55 arası alıyorum. Ekran kartı kullanımı yüzde 40 civarında. Yardım eder misiniz?
Sorunum anlamadığım şekilde düzeldi. Ultra ayarda 40FPS ile akıcı oynuyorum, teşekkürler yine de.

Dosya Ekleri

• 20180612130803_1.jpg
    20180612130803_1.jpg
    297 KB · Görüntüleme: 68
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı