GTX 1060 6GB Ekran kartının bir tane fanı çok hızlı çalışıyor

taylan75

Hectopat
Arkadaşlar selam.
ROG STRIX GTX 1060 6 GB kullanıyorum. Sistemimi 7 aydır sorunsuz ve gayet sessiz ve serin şekilde kullanıyorum.
Sorunum şu; ekran kartımın 1 fanı aşırı derecede hızlı ve sesli çalışmaya başladı ve sadece oyunda oluyor. Ekran kartı sıcaklığım ise gayet normal, sıcaklığı 65 dereceyi geçmiyor. İşlemci sıcaklığım 55 dereceyi geçmemektedir. Bunlar oyun değerleri. Bilgisayara format attım, söküp tekrar montajladım, ekran kartı sürücüleri güncel, Windows güncel. Sürücülerde sorun vardır belki diye öncekileri denedim yine olmuyor. Ekran kartım gayet serin ve stabil çalıştığı halde 3 fanın birisi aşırı derece sesli çalışıyor ve inanın baş ağrısı yapabilir. Sizden ricam yardımcı olabilmeniz, teşekkürler.

Arkadaşlar selam.
ROG STRIX GTX 1060 6 GB kullanıyorum. Sistemimi 7 aydır sorunsuz ve gayet sessiz ve serin şekilde kullanıyorum.
Sorunum şu; ekran kartımın 1 fanı aşırı derecede hızlı ve sesli çalışmaya başladı ve sadece oyunda oluyor. Ekran kartı sıcaklığım ise gayet normal, sıcaklığı 65 dereceyi geçmiyor. İşlemci sıcaklığım 55 dereceyi geçmemektedir. Bunlar oyun değerleri. Bilgisayara format attım, söküp tekrar montajladım, ekran kartı sürücüleri güncel, Windows güncel. Sürücülerde sorun vardır belki diye öncekileri denedim yine olmuyor. Ekran kartım gayet serin ve stabil çalıştığı halde 3 fanın birisi aşırı derece sesli çalışıyor ve inanın baş ağrısı yapabilir. Sizden ricam yardımcı olabilmeniz, teşekkürler.
Asus GPU Tweak II üzerinden fan ayarı yapabilirsiniz.

Arkadaşlar selam.
Fan gevşemiş olabilir, oyuna girince Asus Tweak programı fanları ayarlıyor. Serin çalıştırmak için de hızlandırıyor. En iyisi bir bilgisayarcıya göstermen, ancak önce BIOS üzerinden fanları kontrol edebilirsin ben kendi Asus BIOS'um üzerinden fanları "Turbo" ve "Standart" düzeye ayarlayabiliyorum kendi kendine ayarı kaçırmış olabilirsin.

Arkadaşlar sistemimim PUBG black desert Battlefield 1 gibi oyunlarda sıcaklık değerleri böyle. Ekran kartımda sorun olsa ani FPS çakılmaları gibi şeyler yaşarım diye tahmin ediyorum. Fakat gayet stabil işlemci beslemesi çok iyi darboğaz vs yok. Ama oyun açılınca fan süpürge gibi ses çıkarıyor böyle ses olmamıştı hiç oyumu kapattığımda da o ses hep aynı kalıyor. GPU Tweak 2 Afterburner gibi programlarla fan ayarlarını manuel yapıp sıfıra çekiyorum hiç fayda etmiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar sistemimim pubg black desert battlefield 1 gibi oyunlarda ısı değerleri böyle ekran kartımda sorun olsa ani fps çakılmaları gibi şeyler yaşarım diye tahmin ediyorum. Fakat gayet stabil işlemci beslemesi çok iyi darboğaz vs yok. Ama oyun açılınca fan süpürge gibi ses çıkarıyor böyle ses olmamıştı hiç oyumu kapattığımdada o ses hep aynı kalıyor. Gpu tweak 2 after burner gibi programlarla fan ayarlarını manuel yapıp sıfıra çekiyorum hiç fayda etmiyor.
Ekran kartını söküp fanların içini kontrol edermisiniz. Aynı zamanda temizliğinide yapmış olursunuz. BIOS'u sıfırlamayı deneyin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı