GTX 1060 oyun oynarken yanık kokusu

shooterfanas

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık olarak 4-5 yıldır kullandığım Galax GTX 1060 ekran kartımdan bugün Valorant oynarken oyun ortasında burnuma gelen yanık kokusu nedeniyle bu konuyu oluşturmaktayım. Ekran kartını aldığımdan beri herhangi bir termal macun değişimi vb. sağlamadım, yanık kokusunu aldıktan sonra sistemi tamamen söktüm ve kontrol için her yeri açık bir şekilde koku kaynağını buldum. Koku ekran kartından geliyor ve bu koku sadece oyun gibi yük altında durumda oluşuyor, bunun dışında sistemi şu anda normal oyun oynamadan çalıştırdığımda 37-41 derece gibi seviyelerde sorunsuz kullanmaktayım herhangi bir kokuda olmuyor.

İlk durum oluştuktan sonra PC'yi söktüm ve normal olarak boşta çalıştırdım ekran kartı devre koruma metalinde bir ısınma söz konusu olmadı ve fanlar çalışıyor, soğukken bir koku oluşmuyor. Yük altında test etmek için Cyberpunk 2077'yi açtım yüksek ayarlarda oynamaktayım kısa bir süre sonra yük altında oluşan ısıyla birlikte ekran kartından bir koku gelmeye başlıyor ve ekran kartının soğutma borularında ve dış devre kartı koruma metalinde ısınma meydana geliyor ve kokmaya başlıyor.

Kokunun tarifini ise şöyle yapabilirim; durum başıma geldiği sırada oyun yüküyle biraz geç fark ettim sanırım koku yanık et tarzı bir kokuydu (tam emin değilim) kasa içi fanlarında etkisiyle masa altına yayılmıştı.

Haliyle ekran kartının garantisi bulunmamaktadır. Önerileriniz nelerdir? Bu şekilde oyun oynamadan kullanmaya devam edebilir miyim? Sınavlarım olduğundan bilgisayar lazım oluyor ve Ryzen 5 3600 kullanıyorum yerleşik grafik kartı bulunmuyor.

İleriye dönük bir sorun mu yoksa termal macun vb. gibi bir sorun mu emin değilim.

Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum.

Sistemim;
- İşlemci: Ryzen 5 3600.
- Anakart: B450M PRO- M.2 Max.
- Kasa ve PSU GamePower Horizon Gaming MESH Panel 650W 80+ Bronze Dahili PSU 4*120mm RGB Fan RGB Kontrolcü ve Uzaktan Kumanda - incehesap.com
- RAM: 8 GB 3200 MHz CL16 HyperX.
- Ekran kartı: Galax GTX 1060.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam emin olmamakla birlikte, sorun termal pedlerin artık ömrünü yitirmesi olabilir. Fazla ısındığı için bu koku karttan geliyordur. 4-5 sene bakım yapmamanız kötü olmuş. İçini açıp kontrol etmeden bir şey söylemek zor. Eğer eliniz yatkınsa kartı söküp inceleyebilirsiniz, buraya görsel yüklerseniz yardımcı da olabiliriz. İnternetten nasıl söküldüğüne bakabilirsiniz, çok kolay bir işlem eliniz yatkınsa. Değilse de çok uğraştırmaz dikkatli giderseniz.
Edit: İmla.

Hocam emin olmamakla birlikte, sorun termal pedlerin artık ömrünü yitirmesi olabilir. Fazla ısındığı için bu koku karttan geliyordur. 4-5 sene bakım yapmamanız kötü olmuş. İçini açıp kontrol etmeden bir şey söylemek zor. Eğer eliniz yatkınsa kartı söküp inceleyebilirsiniz, buraya görsel yüklerseniz yardımcı da olabiliriz. İnternetten nasıl söküldüğüne bakabilirsiniz, çok kolay bir işlem eliniz yatkınsa. Değilse de çok uğraştırmaz dikkatli giderseniz.
Edit: İmla.
Evet hocam termal pedler benimde aklıma geldi, elimde şuan termal macun yok önerebileceğiniz bir macun varmıdır? İçini açmak istiyorum ancak bi 15 gün daha idare etmem gerek sınava kadar bilgisayar lazım şuanlık 2 saat kullanıp 30 dk dinlendiriyorum. Sizce kritik bir sorun varmı yoksa sadece pedlerin erimesi veya macunun bitmesimidir sorun?
Edit: Termal pedler erimiş ise nasıl temin edebilirim nasıl bir yol izleyebilirim acaba?
Up
Up
up

Son düzenleme:

Geri
Yukarı