GTX 1060 Oyunlarda %50 Kullanımı Normal mi?

Melih Özönder

Hectopat
Daha fazla  
Oyunlarda performans düşüklüğü yaşadığımı bir arkadaşıma bahsedince bana MSI Afterburner indirtip CPU ve GPU kullanım yüzdeleri mi istedi. Fortnite'a girdim denemek için. Ekran kartında kullanım yüzdesi savaş anında bile %50'yi geçmiyor. İşlemciyse %30-40 civarı. İkisinin de yüzdesi 50'den düşük anlayacağınız. Arkadaşın 4. nesil İntel işlemciyle benim yeni bilgisayarımdan rahat 20-30FPS fazla alması beni rahatsız etti. Bunun sonucunda kuşkuya düşüp internetten araştırınca sağlıklı bir sonuca ulaşamadım onun yerine can kurtaran Technopat'a ulaşayım dedim :D Bu sistemle mouse ani bir şekilde döndürdüğümde FPS'in 70'lere kadar düşmesi normal mi? Grafik ayarları en düşükte. Sistemim: (2017 eylül sistem tavsiyelerinden aldım bu arada kendim toplamadım)
özellikler 1.PNG
özellikler 2.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun ayarlarınız aynı mıydı bu da fark eder. Ayarları düşürürsen ekran kartı kullanımı düşer işlemci kullanımı artar diye biliyorum.

Şöyle bir incelemem vardı belki fikir sahibi olursun. Benzer sistemimiz olduğu için atıyorum:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kullandığın işletim sistemi, sürücüler, programlardan tut PSU, soğutucu, RAM gibi donanımların etkisi dahilinde sorunun kaynağı birden çok sebepten kaynaklanıyor olabilir. Ekran kartının tam yükte çalışıp çalışmadığını anlamak için Unigine Heaven test programını kullanabilirsin.

Kullandığın işletim sistemi, sürücüler, programlardan tut PSU, soğutucu, RAM gibi donanımların etkisi dahilinde sorunun kaynağı birden çok sebepten kaynaklanıyor olabilir. Ekran kartının tam yükte çalışıp çalışmadığını anlamak için Unigine Heaven test programını kullanabilirsin.
Uygulamayı indirdim ama sadece benchmarkı anlayabildim. Ekran kartının hangi yada ne kadar yükte çalıştığını uygulama üzerinden nerden öğrenebilirim?

Yaptım ve değerler beklediğimden farklı çıktı. Ekran kartı kullanımı şaşırtıcı bir şekilde %99 oldu. İşlemci kullanımı %10-15 lerde seyirdi. Bunlar sağlıklı sonuçlar mı hiçbir fikrim yok :D Eğer sağlıklıysa anlık fps dropları mesela 150 den 80 e düşüp 150 ye çıkması vs. sebebi nedir ?
Bu arada arka planda neredeyse hiçbir program çalışmıyor. Sıcaklık 65 dereceyi bilgisayarı saatlerce açık tutsam bile geçmiyor. Meşgul eden bir uygulama yok, RAM i yiyen bir uygulama yok yani resmen fps drop yada genel olarak stabil olmayan dengesiz fps e sebep olucak hiçbirişey yok. RAM leri overclockla 2800 mhz ye çıkardım sırf bunun için oyunda biraz etkiside oldu. Sizce iyi yapmış mıyım :D ?

Bu testle birlikte sadece ekran kartının tam yükte çalışma sorunu olmadığı ortaya çıktı. Oyunlarda yaşadığın sorunların kaynağını, üstte belirttiğim gibi her neyse kendin bulman lazım.

RAM frekansını voltaj arttırıp 3000 MHz yapabilirsen çok daha iyi olur.

Yüksek performans moduna alınc pcyi. Bide amd nin biosta bazı enerji tasarrufu ayarları oluyor, işlemcinin frekansı yoğunluğa göre düşürüyor falan o tarz bi şey de olabilir.

Bu testle birlikte sadece ekran kartının tam yükte çalışma sorunu olmadığı ortaya çıktı. Oyunlarda yaşadığın sorunların kaynağını, üstte belirttiğim gibi her neyse kendin bulman lazım.

RAM i 3000 MHZ ye çıkartmaya çalışacağım peki :D Ama bunun herhangi bir sıkıntısı olabilir mi ? Parçanın zarar görmesi gibi.
Yüksek performans moduna alınc pcyi. Bide amd nin biosta bazı enerji tasarrufu ayarları oluyor, işlemcinin frekansı yoğunluğa göre düşürüyor falan o tarz bi şey de olabilir.
Bilgisayar değil yüksek performans nihai performans modunda. cmd tarzı biryerden yazarak yapıyorduk unuttum. Olabilecek en iyi performans modunda yani.

Hocam RAM leri arttırmayı denedim bilgisayar kendi kendine 3 kere baştan başladı yani denedi sonra eski haline (2400mhz) ye çevirdi. Voltaj ayarını bilmediğim için parçaya zarar vermek istemiyorum sizin bir fikriniz varsa 3000 mhz RAM için ne kadar voltaj gerekir ne yapmalıyım ?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı