GTX 1060 Sistem için Anakart ve RAM Tavsiyesi

Tıbbiyeli

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
İyi günler.
Başlıkta belirttiğim gibi hacı murata BMW motoru takmış bulunmaktayım, eski bilgisayara GTX 1060 ekran kartı taktım ve kullanıyorum şimdilik idare ediyor, öğrenci olduğumdan mütevellit harçlık zor birikse de önümüzdeki ay;
  • İşlemci
  • Anakart
  • 8 GB DDR4 RAM
Almayı planlıyorum. İstediğim işlemci AMD Ryzen 1500X modelidir. Lütfen ona yakışır en iyi anakart ve o anakartla da uyumlu en iyi 8 GB RAM hangisidir, söyleyebilir misiniz?

Bütçem her şey dahil 1500 lira... :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart olarak Ryzen'de en iyi işi Gigabayte çıkardı. Kesinlikle Gigabyte GA-AB350 öneririm. Eğer bütçe yetmez ise de "m" modelini al. RAM olarak Gskill RipjawsV 8 GB 3000 Mhz öneririm. Ryzen de 2400 ve 3000 Mhz arasındaki fark büyük. Corsair veya Gskill'in herhangi 3000 veya 3200 Mhz RAM'ini tercih edebilirsin. Bu arada herşeyden önemlisi kasa ve PSU olarak ne durumdasın? Eğer kötü bir PSU ise sistemi riske atmaya gerek yok. RAM'i ilk 8 alırsın gelecekte yükseltirsin. Başta anakart PSU gibi parçalara önem ver RAM yükseltmek kolay nasıl olsa. Bütçe 1500 demişsin.

Anakart: Gigabayte GA-AB350
RAM: Gskill RipjawsV 3000 Mhz
Kasa: Cooler Master MasterBox Lite 5 (Eğer kasa ve PSU modelini belirtirsen gerek de kalmayabilir.)

Toplam 1500 civarı olması lazım eğer biraz aşarsa Gigabyte GA-AB350m yaparsın anakartı.

Anakart olarak Ryzen'de en iyi işi Gigabayte çıkardı. Kesinlikle Gigabyte GA-AB350 öneririm. Eğer bütçe yetmez ise de "m" modelini al. RAM olarak Gskill RipjawsV 8 GB 3000 Mhz öneririm. Ryzen de 2400 ve 3000 Mhz arasındaki fark büyük. Corsair veya Gskill'in herhangi 3000 veya 3200 Mhz RAM'ini tercih edebilirsin. Bu arada herşeyden önemlisi kasa ve PSU olarak ne durumdasın? Eğer kötü bir PSU ise sistemi riske atmaya gerek yok. RAM'i ilk 8 alırsın gelecekte yükseltirsin. Başta anakart PSU gibi parçalara önem ver RAM yükseltmek kolay nasıl olsa. Bütçe 1500 demişsin.

Kasa: Cooler Master MasterBox Lite 5 (Eğer kasa ve PSU modelini belirtirsen gerek de kalmayabilir.)

Toplam 1500 civarı olması lazım eğer biraz aşarsa Gigabyte GA-AB350m yaparsın anakartı.
Asla ve asla herhangi bir RAM bellek alınmamalı. Anakartın sitesi üzerinden uyumlu RAM bellekler içerisinden seçilmeli.

Asla ve asla herhangi bir RAM bellek alınmamalı. Anakartın sitesi üzerinden uyumlu RAM bellekler içerisinden seçilmeli.
Öyle mi diyorsun. Önerdiğim RAM'i ben ve sosyalden birçok kişi kullanıyor Ryzen ile ve hiçkimsenin bir sıkıntısı yok. Desteklenen RAM olarak yazdıkları önceden onların denemiş oldukları bunlar harici olanları desteklemiyor demiyor! Ilk başta araştıralım ondan sonra yazalım. Ryzen bütün DDR4 RAM'ler ile uyumlu;) Ve son olarak 3000 Mhz ve üstü RAM ile kullanıldığında performansı belirgin şekilde artıyor.

Yorumlarınız için teşekkür ederim,genel olarak sistem özelliklerimden size bahsedeyim acelemiz yok beraberce sizin yardımlarınızla güzel bir sistem ortaya koyacağımıza inanıyorum,öncelikle ;

-PSU'yu yeni aldım modeli ise Corsair 550 W

-Kasa Modeli Cooler Master Haf 912

-Ekran Kartı MSI GTX 1060 GAMING X

-Şuan ki işlemcim AMD 1090 T

-Anakart,milat öncesi Gigabyte GA 890GPA-UD3H

-Ram 8 GB 1333 DDR3

Şuan ki sistem bu şekilde,anlayacağınız benim DDR4 RAM,Anakart,Ryzen 1500 X'e ihtiyacım var.

Hocam attığınız linktekine baktım hiç bir bilgim yok anakartlar hakkında o yüzden seçici olmalıyız,RAM konusunda da illaki +3000 MHZ mi olmalıdır?

ASUS PRIME B350M-K AMD B350 AM4 Ryzen™ DDR4 3200+(O.C.) MHz USB 3.1 Anakart

Örneğin şuan Vatan Bilgisayarda indirimde olan bir anakart var linkini atayım bu tarz 300-400 liralık ledli işimi gayet görecek bir anakart lazım,dediğim gibi toplam 1500 lira bütçem var öğrenciyim ona göre en iyi sistemi toplamalıyız,bu arada daha önce cevap yazardım ancak kalın yazdığımdan ban yedim 1 günlük,ne zaman konu açsam ban yiyorum,şimdi sistem konusunda sizlerin yardımını bekliyorum. :)

Bu 3 parçaya 1500 TL yetmez. Çünkü R5 1500X en az 800 TL, RAM 500 TL, Gigabyte GA-AB350m Gaming 3 veya Asus Prime B350M-K ise en az 400 TL. Yani 1700-1800 TL arası bir fiyat çıkıyor. RAM olarak 3000 Mhz önemli çünkü Ryzen de 2400 ve 3000 Mhz arasında büyük performans farkı var en 5 FPS ki bu sadece oyun içinde. Bununla ilgili bir deneme yapıp konu açan biri vardı konuyu bulabilirsem link olarak koyarım.

Öyle mi diyorsun. Önerdiğim RAM'i ben ve sosyalden birçok kişi kullanıyor Ryzen ile ve hiçkimsenin bir sıkıntısı yok. Desteklenen RAM olarak yazdıkları önceden onların denemiş oldukları bunlar harici olanları desteklemiyor demiyor! Ilk başta araştıralım ondan sonra yazalım. Ryzen bütün DDR4 RAM'ler ile uyumlu;) Ve son olarak 3000 Mhz ve üstü RAM ile kullanıldığında performansı belirgin şekilde artıyor.
Ben RAM ile problemler yaşadım ve taktir edersiniz ki kimsenin yaşamasını da istemem.

RAM'in sorunu da olabilir dediğiniz yani uyumluluk ile ilgili olmayabilir. Sorunun ne olduğunu arızadan sonra öğrenebildiniz mi?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı