GTX 1070 bellek Kullanım/Performans sorunu

svsknr

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Bilgi Teknolojileri Birim Koordinatörü
Merhaba.

MSI marka GTX 1070 Gaming X kullanıyorum ve bilindiği üzere çıktığı dönem epey iyi bir modeldi; hatta hala daha iyi diyebilirim ancak bir süredir şöyle bir durum fark ettim:

Ekran kartının 8 GB RAM kapasitesi olmasına rağmen, kullanım oranı 3.5 GB'ı geçtikten sonra anlık FPS düşüşleri yaşıyorum. Bugüne kadar birçok oyun 2-2.5 GB RAM kullanıyordu ve hiç böyle bir sorun yaşamamış ya da fark etmemiştim. Şimdilerde birçok oyun rahatlıkla (hatta bonkörlükle desek daha doğru olur) 4-6 GB ve üzeri RAM kullanımlarına erişebiliyor ve dediğim gibi, ekran kartımım kapasitesi 8 GB olmasına rağmen, 3.5 GB kullanımın üzerinde sıkıntılar çıkıyor!

Sorum şu: Bu, ekran kartının RAM'inde bir sorun olduğuna işaret eder mi? Veyahut, NVIDIA bize yeni kartları mı dayatmak istiyor?

Sistem:
Intel i7 7700.
MSI GTX 1070 Gaming X.
Kingston Savage 16 GB 2400 MHz.
Samsung Evo Plus M.2 SSD.
Seagate 7200 RPM SSHD.
MSI B250M anakart.
Seasonic 750W PSU.

Sistem, A'dan Z'ye birbirine uyumlu parçalardan oluşuyor. Ayrıca, Windows dahil kullandığım tüm programlar ve oyunlar orijinal.

Benzer bir sorunun farkeden kullanıcıların yorumlarını bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba.

MSI marka GTX 1070 Gaming X kullanıyorum ve bilindiği üzere çıktığı dönem epey iyi bir modeldi; hatta hala daha iyi diyebilirim ancak bir süredir şöyle bir durum fark ettim:

Ekran kartının 8 GB RAM kapasitesi olmasına rağmen, kullanım oranı 3.5 GB'ı geçtikten sonra anlık FPS düşüşleri yaşıyorum. Bugüne kadar birçok oyun 2-2.5 GB RAM kullanıyordu ve hiç böyle bir sorun yaşamamış ya da fark etmemiştim. Şimdilerde birçok oyun rahatlıkla (hatta bonkörlükle desek daha doğru olur) 4-6 GB ve üzeri RAM kullanımlarına erişebiliyor ve dediğim gibi, ekran kartımım kapasitesi 8 GB olmasına rağmen, 3.5 GB kullanımın üzerinde sıkıntılar çıkıyor!

Sorum şu: Bu, ekran kartının RAM'inde bir sorun olduğuna işaret eder mi? Veyahut, NVIDIA bize yeni kartları mı dayatmak istiyor?

Sistem:
Intel i7 7700.
MSI GTX 1070 Gaming X.
Seagate 7200 RPM SSHD.
MSI B250M anakart.
Seasonic 750W PSU.

Sistem, A'dan Z'ye birbirine uyumlu parçalardan oluşuyor. Ayrıca, Windows dahil kullandığım tüm programlar ve oyunlar orijinal.

Şimdiden teşekkürler.
OCCT ile 5 dakika VRAM testi yapın.

Merhaba.

Sistem:
Intel i7 7700.
MSI GTX 1070 Gaming X.
Seagate 7200 RPM SSHD.
MSI B250M anakart.
Seasonic 750W PSU.

Şimdiden teşekkürler.
  1. Sıcaklık değerini kontrol edin.
  2. VRAM'lerinizi OCCT yahut GPU-Z yardımı ile kartınızın belleklerinde bir sorun var mı diye kontrol edin.
  3. Altta herhangi açık bir işlemin işlemcinizi, RAM'inizi, GPU'nuzu ve sabit diskinizi aşırı kullanmadığını kontrol edin.
  4. Sabit diskinizin performans ve sağlığını kontrol edin. (GPU VRAM kullanımı 3.5 GB gibi bir değeri bulabiliyorsa doğal olarak RAM ve sabit disk kullanımınız da artıyor. Bunun için kontrol sağlamanız önemli!)
  5. Güç kaynağınızı yine OCCT üzerinden test ediniz.
  6. Windows güncellemesi var mı, temel bilgisayar bileşenlerinize gelen bir güncelleme var mı kontrol edin.
  7. Online bir oyun oynuyorsanız ping değerinizi kontrol edin.

Afterburner ile FPS düşüşleri yaşadığın anlarda muhtemelen GPU kullanımı dip yapıyordur. Aynı anda işlemci yükünde pik göreceksin büyük ihtimalle.
Bence sorun ekran kartından kaynaklanmıyor, işlemcinin önbellek kullanımı çok arttığı bir anda bu sorunu yaşıyorsun gibi geliyor bana. Afterburner ile bu söylediklerimi teyit edersen sorunun nereden kaynaklandığı hakkında bir fikir sahibi olabiliriz.

Afterburner ile FPS düşüşleri yaşadığın anlarda muhtemelen GPU kullanımı dip yapıyordur. Aynı anda işlemci yükünde pik göreceksin büyük ihtimalle.
Bence sorun ekran kartından kaynaklanmıyor, işlemcinin önbellek kullanımı çok arttığı bir anda bu sorunu yaşıyorsun gibi geliyor bana. Afterburner ile bu söylediklerimi teyit edersen sorunun nereden kaynaklandığı hakkında bir fikir sahibi olabiliriz.
İ7 7700 cidden GTX 1070 beslemede zorlanır mı hocam?

Oyun Oynarken sıcaklık değerleri nasıl?
GPU'yu en çok zorlayan oyunlarda dahi 70-75 dereceyi geçmiyor. Ortalama 60-65 diyebilirim...
OCCT ile 5 dakika VRAM testi yapın.

1. Sıcaklık değerini kontrol edin.
  2. VRAM'lerinizi OCCT yahut GPU-Z yardımı ile kartınızın belleklerinde bir sorun var mı diye kontrol edin.
  3. Altta herhangi açık bir işlemin işlemcinizi, RAM'inizi, GPU'nuzu ve sabit diskinizi aşırı kullanmadığını kontrol edin.
  4. Sabit diskinizin performans ve sağlığını kontrol edin. (GPU VRAM kullanımı 3.5 GB gibi bir değeri bulabiliyorsa doğal olarak RAM ve sabit disk kullanımınız da artıyor. Bunun için kontrol sağlamanız önemli!)
  5. Güç kaynağınızı yine OCCT üzerinden test ediniz.
  6. Windows güncellemesi var mı, temel bilgisayar bileşenlerinize gelen bir güncelleme var mı kontrol edin.
  7. Online bir oyun oynuyorsanız ping değerinizi kontrol edin.
OCCT programını ilk kez duyuyorum doğrusu; Deneyeceğim...
Daha önce Afterburner ile stres testi yapmış ve frekansları OC yaparak da kullanmıştım. GPU'nun RAM'lerinde sorun olduğunu pek düşünmüyorum ama dediğiniz gibi bazı oyunlar CPU'ya aşırı yükleniyor. Yine de, oyunların genelinde GPU %40'ı CPU'u ise %60'ı geçmiyor. Sistemimde herhangi bir darboğaz yaşanacağını da sanmıyorum ama GPU kullanımı neden bu kadar düşük onu halen çözebilmiş değilim ve gördüğüm kadarıyla bu sorunu yaşayan yüzlerce, belki de binlerce kullanıcı var!

EK: Oyunları, 1080p yerine 1440p oynamayı da denedim ama sonuç daha kötü bir performans düşüşü oluyor.

Son düzenleme:
İ7 7700 cidden GTX 1070 beslemede zorlanır mı hocam?
Aslında bence zorlanmaz, zorlanmamalı hatta, ama bahsedilen sorun yüksek çözünürlüklü kaplamalar içeren oyunlarda anlık veri işleme miktarının arttığı anlarda, örneğin GTA 5 veya Cyberpunk gibi bir oyun için, karakter ile yürürken 60 fps alıyorken, araç ile hızlı gittiğinde bu tarz düşüşler yaşanıyormuş gibi bir izlenim oluştu bende. Özellikle yeni nesil oyunlar daha yüksek L3 cache'e göre optimize edilebiliyor, o nedenle belki böyle bir sorun oluşmuş olabilir.

Aslında bence zorlanmaz, zorlanmamalı hatta, ama bahsedilen sorun yüksek çözünürlüklü kaplamalar içeren oyunlarda anlık veri işleme miktarının arttığı anlarda, örneğin GTA 5 veya Cyberpunk gibi bir oyun için, karakter ile yürürken 60 fps alıyorken, araç ile hızlı gittiğinde bu tarz düşüşler yaşanıyormuş gibi bir izlenim oluştu bende. Özellikle yeni nesil oyunlar daha yüksek L3 cache'e göre optimize edilebiliyor, o nedenle belki böyle bir sorun oluşmuş olabilir.
Aslında şöyle de ilginç bir durum var: NVIDIA 387.92 sürümü ile GTA 5 inanılmaz performans veriyor. MSAA 8X yapsam dahi bana mısın demiyor ama yeni gelen oyunlarda (RDR2 vb.) yığınla sorun yaşıyorum haliyle. En son 452.06 sürümüyle bir çok oyundaki hatadan/donmadan vs. kurtulmuştum ama şimdi de Windows inatla sürüm yükseltiyor ve geri dönemiyorum! Mevcut sürümü DDU ile kaldırıp, elle kurulum yapsam dahi, yine istediği sürüme (456.71) yükseltiyor! Çıldırmak üzereyim!

Yaşadığım bu saçma sapan sorun yüzünden Windows 7'ye dönmeyi dahi düşünüyorum ama kime kızacağım ondan da emin değilim; Bir sürücüsünde iyileştirdiği sorunu yeni sürücüsünde bozan NVIDIA'ya mı, yoksa kafasına göre takılan Windows'a mı?

Geri
Yukarı