GTX 1070 için 144Hz monitör tavsiyesi

Savia

Kilopat
Makaleler
1
GTX 1070 için 1080p 144Hz bir monitör var aklımda fakat almışken de 1440p 144Hz bir monitör almak istiyorum ama kaldırır mı emin olamıyorum. R6:S, CS:GO tarzı competitive FPS oyunlar oynadığım için önceliğim görselden önce performans. Bir de yükseklik seviyesi ayarlanabilir bir monitör olursa mutlu olurum. Zamanının efsane monitörü XL2411Z bile ara ara hayal kırıklığına uğratmıştı beni.

Piyasayı 1 yıldır falan takip etmiyorum. Sosyal'deki önerilere baktım beynim patatese döndü. Kimi "TN daha performanslı" diyor, kimi "TN artık çöp, alınmaz" diyor. En çok önerilen monitör (Samsung C24FG73 23.5") hoşuma gitti fakat kavisli ve IPS panel olması performans açısından beni hayal kırıklığına uğratabilir mi diye şüphedeyim.

2 (iki) tane de sorum var:
  • Curved monitör almak ne kadar mantıklı? Yıllar boyunca düz panellerde oynadık oyunları, çok değişik geliyor mu?
  • TN, VA, IPS monitörler arasında renk ve görüş açısı farkları var, biliyorum fakat performans farkı var mı?
Bütçe: 2000₺'ye kadar çıkabilirim fakat ne kadar ucuz olursa benim için o kadar iyi (en kalitesiz monitöre yapışmak da istemiyorum tabii).

İlk olarak o monitör IPS değil, VA panel ve performans açısından bir problem olmayacak. Curved konusunda kullanan arkadaşlar tecrübelerini aktarırlar.

Performans kelimesinden kastınız nedir? Piksel tepki süresi ise performansı belirleyen tek şey o değil.

İlk olarak o monitör IPS değil, VA panel ve performans açısından bir problem olmayacak. Curved konusunda kullanan arkadaşlar tecrübelerini aktarırlar.

Performans kelimesinden kastınız nedir? Piksel tepki süresi ise performansı belirleyen tek şey o değil.
Diğer Samsung modeli ile karıştırmışım, pardon. Performanstan kastım, görüntünün hızını etkileyen her şey. Piksel tepki süresinden tut, en ufak detaya (o detayı bilmiyorum işte) kadar.

Marka olarak ASUS'a bambaşka bir sevgi besliyorum, ASUS bu fiyattaki monitörlerde biraz geride mi acaba? Yoksa alınabilir bir modeli var mı?

Evet geride. Almayın. Bu arada o model de VA panel, hatta konuda attığınız monitör ile aynı. TN panellerin olayı size ucuz yoldan yüksek yenileme hızı sunmaları. Gelin görün ki, fiyatları saçma sapan seviyelerde. Bu yüzden önermiyorum.

Performansı belirleyen şeyler GtG tepki süresi, MPRT tepki süresi ve Input Lag. GtG tepki süresi bunlar arasında en az önemli olanı ve TN panellerde pazarlama için "1 ms" reklamı yapılıyor. (1 ms falan değil bu arada)

Bu model de iyidir. Hatta 700 TL cebimde kalsın diyorsanız alın. Çünkü aralarında 700 TL'lik bir performans/görüntü farkı yok. VA panel bu da. @Msevket44 kullanıyor.

Bu arada o model de VA panel, hatta konuda attığınız monitör ile aynı.
Hepsiburada'nın sitesinde IPS yazmışlar. Nereden kazıklayacaklarını şaşırmışlar iyice :D

Bu model de iyidir. Hatta 700 TL cebimde kalsın diyorsanız alın. Çünkü aralarında 700 TL'lik bir performans/görüntü farkı yok. VA panel bu da. @Msevket44 kullanıyor.
Pintilik yapıp bir şeylerden ödün vermek istemiyorum. Renk vs. konusunda sıkıntı çıkarmaz, değil mi?

Evet gayet iyi hiçbir sıkıntısı yok başka alt+tab yapınca monitör gidiyor diye şikayet etmiştim ancak ekran kartından kaynaklı problemmiş. Renk kalitesi gayet iyi gerçekten çok beğendim VA panelden kalkıp TN panelli laptopa geçince laptopun ekranı baya sönük kalıyor :). Fiyatına göre rakipsiz o kesin. Ancak bana gelen modelde maalesef sol panelde çıkıntı var hafif onun için aldığım firmaya götüreceğim geri bakmaları için.
Ölü piksel yoktu, arka ışık kanama pek yoktu çok az gördüm o da oyun yada normal kullanımda hiç belirgin değil.
Orta kısımda gördüğünüz gibi önündeki koruma malzemesi çıkmış.

Dosya Ekleri

• bf783d75-44a7-431a-9162-d737ee3c54fc.jpg
    bf783d75-44a7-431a-9162-d737ee3c54fc.jpg
    310,6 KB · Görüntüleme: 89
Son düzenleme:
TN panelden VA panele geçince demek istedin herhalde. Ters yazmışsın.:saçma:
Yok doğru yazdım ancak sönük kısmını tam anlatamadım :D. Oyun esnasında bu monitörü kullanıyorum ancak tam oturmadığı için hala düzen, laptopa geçiyorum oyun haricinde TN panelli laptopa geçince TN panelin rezaletini görmüş oluyorum sönük lafı laptop ekranı için :). Orayı düzeltelim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı