GTX 1070 Ti ekran kartı R9 280 ekran kartından düşük performans gösteriyor

Metehan A.

Hectopat
Bende iki ekran kartı var biri GTX 1070 Ti diğeri R9 280. işlemcim R5 3600X 16 GB Dual RAM. Şimdi soruya gelecek olursak ikisini de Valorant ölüm maçında test ettim. R9 280 %99 da kullanıyordu ve 350 FPS'lere rahat çıkıyordu. Ama GTX 1070 Ti ile ne kadar grafikleri köklersem kökleyim %70'i geçmedi ve oyun içi 280'e kadar düşüyordu. Durakladığımda 400'e kadar çıkıyor (ortalama grafiklerde %50 hatta en düşüğe alınca grafikleri, %30 kullanım 35 derece ekran kartı oluyordu o derece). Var mı BIOS olsun Windows configrasyonu olsun çözümü? Para verdik o kadar içim rahat etsin. 1920x1080 oynadığım için muhtemelen o yüzden oldu. 2K'da oynasam işlemciye yükleneceğini sanmıyorum ama 2K monitör yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
1920x1080 oynadığım için muhtemelen o yüzden oldu.
Ben de böyle düşündüm ama R5 3600X gibi bir işlemci 1070 Ti için fazlasıyla yeterli. Daha yüksek kartları bile besleyecek güçte. Ama bazı oyunlarda sizden kaynaklı olmayan optimizasyon sıkıntıları sebebiyle böyle şeylerle karşılaşanlar var.

Sadece Valorant'ta mı var bu sıkıntı? Yoksa diğer oyunlarda 1070 Ti daha mı iyi FPS veriyor? Çünkü özellikle Valorant'ta böyle problemler olduğunu yazanlar mevcut.

İyi bir işlemci soğutucunuz varsa işlemciyi overclocklamayı düşünebilirsiniz. Veya CPB ve PBO açık olarak kullanabilirsiniz.

Bir diğer önerim ise Valorant'ta DSR açmak. Yani 1080p çözünürlük ile oynayacaksınız ama 2K veya 4K gibi gözükecek, hangisini denemek isterseniz. Bu sayede GPU'ya daha çok yük bindirebilirsiniz belki ama çalışıp çalışmayacağından emin değilim.

DSR'ı kendi ayarlarından mı yoksa Nvidia'dan mı açıyorsunuz bilmiyorum.

Mesela DSR'ın GTA V'teki adı Advanced Graphics kısmındaki "Frame Scaling" ayarıydı. Görüntü kalitesi artıyordu ve GPU'ya epey yük biniyordu.

Ben de böyle düşündüm ama R5 3600X gibi bir işlemci 1070 Ti için fazlasıyla yeterli. Daha yüksek kartları bile besleyecek güçte. Ama bazı oyunlarda sizden kaynaklı olmayan optimizasyon sıkıntıları sebebiyle böyle şeylerle karşılaşanlar var.

Sadece Valorant'ta mı var bu sıkıntı? Yoksa diğer oyunlarda 1070 Ti daha mı iyi FPS veriyor? Çünkü özellikle Valorant'ta böyle problemler olduğunu yazanlar mevcut.

İyi bir işlemci soğutucunuz varsa işlemciyi overclocklamayı düşünebilirsiniz. Veya CPB ve PBO açık olarak kullanabilirsiniz.

Bir diğer önerim ise Valorant'ta DSR açmak. Yani 1080p çözünürlük ile oynayacaksınız ama 2K veya 4K gibi gözükecek, hangisini denemek isterseniz. Bu sayede GPU'ya daha çok yük bindirebilirsiniz belki ama çalışıp çalışmayacağından emin değilim.

DSR'ı kendi ayarlarından mı yoksa NVIDIA'dan mı açıyorsunuz bilmiyorum.

Mesela DSR'ın GTA V'teki adı Advanced Graphics kısmındaki "frame scaling" ayarıydı. Görüntü kalitesi artıyordu ve GPU'ya epey yük biniyordu.

Geç dönüyorum kusura bakmayın, GTX 1070 Ti her oyunda en yüksek ayarlarda hem %99 kullanım ile hem de 144 FPS üstü veriyor onda sıkıntı yok, sadece işlemciye güç binen Valorant CS gibi oyunlarda öyle. CS olayını çözdüm gibi yani rekabetçide 500 FPS gibi değer alıyorum. GeForce Experience'tan ayarlarını optimizasyonunu yapınca %50-%70 arası çıkabildiğim en yüksek değer bu. Ben hemen hemen olayı bende R9 280 ve R3 2200G vardı yaşadığım sorunun aynısını yaşıyordum, %30-50'lerde çalışıp 120 FPS gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı