Gtx 1070 ve i5 7500 FPS Sorunu

Zephyr

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Geçen yazın sonlarına doğru topladığım sistemde i3 6098P vardı. Bir ay kadar önce i5 7500 e yükselltim gerekli BIOS güncellemeleri anakarta yapıldı,önceki işlemciye göre FPS değerlerinin yükseldiği kabul edilebilir ama kayda değer bi artış göremedim hele ki Youtube'den izlediğim değerlerden bambaşka sonuçlarla karşılaşıyordum. Üç-Dört gün önce Batman Arkham Knight satın aldım ekran kartını tam kapasitede kullanmadığımı biliyordum ama 75-80 az bi değer değil hatta bazen 100 olduğunu bile görüyordum ve oyunu sabit 60 FPS'de bile alamıyordum ta ki dün akşama kadar neden bilmiyorum saat gece 4-5 suları bi anda oyun yağ gibi akmaya başladı yarım saat kadar FPS düşüşünden zerre iz yoktu sonra yeniden düştü hatta donmaya başladı,bende artık sistemde sorunun işlemcide olmadığını fark ettim. Gerçekten sorunumun ne olduğunu bilecek kişilerin bu forumda olacağına şüphem yok hemen hesap açtım ve bu başlığı yazdım.

Sistem:
  • İ5-7500 3.4 GHz CPU
  • Zotac GTX 1070 amp edition 8 GB GDDR5 256 bit GPU
  • Gigabyte h110M-S2V rev:1.0 1151 soket DDR4 2133mhz Motherboard
  • Gskill 8gb 2133mhz DDR4 Ram
  • Windows 10 professional 64 bit işletim sistemi
  • WD 3.5'' 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64Mb cache Hard disk
Ekran Alıntısı hard disk.PNG

Hard Diskten şüpheleniyorum ama değerlerden anlayan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Diğer oyunlardaki performanslarda çoğunlukla Batmandeki gibi bi zaman aynı mekanda kasmadığım vakitler bi zaman kasıyor. Batmande grafikleri low a da alsam donmalarda bi değişiklik olmuyor, darboğaz diyeceksiniz ama az da olsa etkilerdi bu başka bir şeyden kaynaklanıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
İ5-7500 için kısaca MSI B250 Gaming M3 önerimdir. Fiyatı yüksek gelirse MSI B250 Gaming Pro'ya da bakabilirsiniz, tam bütçe belirtirsen daha iyi yardımcı olabilirim aslında. Ama bence bu sisteme B250 Gaming M3 çok yakışır. Bu arada sorunun tam olarak anakartta olup olmadığını şuanda bilemeyiz, kötü söz yemeyelim şimdi :D O yüzden ben @Jira @Akif Peköz @BERWAR @ibrahim zdemir @Barış Tolon @Yusuf Ensar Ertan hocalarımı çağırayım, kimse harcanan paranın boşa gitmesini istemez sonuçta.

Son düzenleme:
İ5-7500 için kısaca MSI B250 Gaming M3 önerimdir. Fiyatı yüksek gelirse MSI B250 Gaming Pro'ya da bakabilirsiniz, tam bütçe belirtirsen daha iyi yardımcı olabilirim aslında. Ama bence bu sisteme B250 Gaming M3 çok yakışır. Bu arada sorunun tam olarak anakartta olup olmadığını şuanda bilemeyiz, kötü söz yemeyelim şimdi :D O yüzden ben @Jira @Akif Peköz @BERWAR @ibrahim zdemir @Barış Tolon @Yusuf Ensar Ertan hocalarımı çağırayım, kimse harcanan paranın boşa gitmesini istemez sonuçta.
MSI B250 Gaming Pro anakart fiyatı civarındakiler benim bütçeme uygundur. Sadece birinin bu parçayı değiştirirsen sorunların çözülür demesi yeterli. Bilgisayarda bir sıkıntı olduğunu bildiğim için ilk bilgisayarımın klavye ve mouse setini kullanıyorum. Ne kadar eski siz düşünün, hala kulaklık bile alamadım bi para verip kurtulayım şu işten diyordum alıyım 60 FPS'yi yoluma gidiyim diyordum. İşler hiç öyle olmadı anladığınız üzere yardımlarınız için çok sağ olun bu arada yazma ihtiyacı duydum :D

@ykula Bildirim gelmedi, rastgele denk geldim konuya. :)

@Zephyr Harddisk test sonuçlarında sorun yok gibi değil, aksine var gibi görünüyor. Hem current pending sector uyarısı vermiş hem de bad sector oluşumu başlamış görünüşe göre. 1 adet kırmızı bölge var orada. Diskin bir ayağı çukurda olduğunu düşünüyorum. İçindeki verileri bir an önce yedekleyin. Daha kaç gün/hafta/ay ölmeden dayanabilir bilemem. Ama ivmeli bir şekilde bozulmaya devam edecektir. Önce yedekleme işleminizi yapın, ondan sonra diske low level format uygulamayı deneyin, belki çözüm olabilir. İsterseniz birkaç defa bile deneyebilirsiniz. Bir çare olmuyorsa yeni disk almanızda fayda var.
Yeni anakart almanız gerektiğini sanmıyorum. Konuda ilk paylaştığınız mavi çizgili grafiğe göre bariz şekilde harddisk okuma hızı çakılıyor. Göz kararı saniyede 10 MB gibi bir değere düşmesi, oyun oynarken aldığınız FPS'in yerin dibine girmesi için fazlasıyla yeterli. Elinizdeki diskin hala garantisi varsa verin değişim yapsınlar. İmkanınız varsa güzel bir SSD alın, sistemi oraya yükleyin. Değişim/iade kararına göre yeni harddiskinizi Yerel Disk D: olarak kullanırsınız. SSD olarak tavsiyem Samsung 850 Evo olacaktır. 500 MB olanı ile mutlu mesut yaşarsınız. Bütçe kısıtlıysa 250 GB versiyonu da işinizi görecektir. Bütçe ona da yetmiyorsa 850 yerine 750 Evo alın. Hangi marka alırsanız alın, 120 GB'lık almanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Çabucak dolması sebebiyle oyuncular için uygun değil.

@ykula Bildirim gelmedi, rastgele denk geldim konuya. :)

@Zephyr Harddisk test sonuçlarında sorun yok gibi değil, aksine var gibi görünüyor. Hem current pending sector uyarısı vermiş hem de bad sector oluşumu başlamış görünüşe göre. 1 adet kırmızı bölge var orada. Diskin bir ayağı çukurda olduğunu düşünüyorum. İçindeki verileri bir an önce yedekleyin. Daha kaç gün/hafta/ay ölmeden dayanabilir bilemem. Ama ivmeli bir şekilde bozulmaya devam edecektir. Önce yedekleme işleminizi yapın, ondan sonra diske low level format uygulamayı deneyin, belki çözüm olabilir. İsterseniz birkaç defa bile deneyebilirsiniz. Bir çare olmuyorsa yeni disk almanızda fayda var.
Yeni anakart almanız gerektiğini sanmıyorum. Konuda ilk paylaştığınız mavi çizgili grafiğe göre bariz şekilde harddisk okuma hızı çakılıyor. Göz kararı saniyede 10 MB gibi bir değere düşmesi, oyun oynarken aldığınız FPS'in yerin dibine girmesi için fazlasıyla yeterli. Elinizdeki diskin hala garantisi varsa verin değişim yapsınlar. İmkanınız varsa güzel bir SSD alın, sistemi oraya yükleyin. Değişim/iade kararına göre yeni harddisk'inizi Yerel Disk D: olarak kullanırsınız. SSD olarak tavsiyem Samsung 850 Evo olacaktır. 500 MB olanı ile mutlu mesut yaşarsınız. Bütçe kısıtlıysa 250 GB versiyonu da işinizi görecektir. Bütçe ona da yetmiyorsa 850 yerine 750 Evo alın. Hangi marka alırsanız alın, 120 GB'lık almanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Çabucak dolması sebebiyle oyuncular için uygun değil.
Bilgisayarda silmeye kıyamadığım o kadar çok oyun var kı. Sizce masaüstüne atmam yeterli olur herhalde. Bu yüzden SSD almaya kalksam bi GTA 5 80 GB, BF1 60 GB, Crew 25 GB... Bunların dışında Story bazlı oyunları söylemiyorum bile. Hepsine illa bi zaman dönüp tekrar oynuyorum yani SSD alsam ilk günden doldurmuş olurum, ayrı bi sürücü olarak kullansam her oyunu kasmadan oynayamayacağım anca 1 TB alırsam rahatlayabilirim. Onların da fiyatını biliyorsunuz ama kesin çözüm SSD almak diyorsanız tavsiye ettiğiniz ürünü alabilirim.

masaüstü 1.JPG

@Zephyr Kesin çözüm demiyorum. Az inceleme ve az bilgi ile görünen bu.

Diskin sizi ne kadar engellediğini öğrenmek için isterseniz şöyle bir şey yapabilirsiniz; Görev Yöneticisi'ni açın ve disk bölümüne tıklayın. Diskin anlık olarak % kaç kullanıldığını gösterecek. En altta grafik yenileme hızını nasıl artıracağınıza dair bir görsel paylaşıyorum onu da yapın ki daha net sonuçlar alabilelim. Ondan sonra oyun açın ve bir süre oynayın. FPS'nin bariz şekilde düştüğünden emin olduğunuz bir an hemen Alt + Tab yapıp Görev Yöneticisi'ni kontrol edin. Disk kullanımı o an % kaç olmuş, birkaç saniye önce %100'e ulaşmış mı, çoğunluk olarak hep yüksek yüzdelerde mi kullanılıyor diye kontrol edin. Disk kullanımı sık sık %100'ü buluyorsa, SSD almak "disk kaynaklı FPS kaybına" kesin çözüm olacaktır. Sistemde başka bir sorun varsa onu ele almak gerek. Ama %100'e ulaşması iyi bir şey değil, sınırlarına kadar kullanıyor manasına geliyor.

Özellikle diğer okuyucular için yazıyorum, disk kullanımının %100 olmasında korkacak bir şey yok, bu sisteme herhangi bir zarar vermez. Disk o an yazılması/okunması gereken veri miktarına yetişemediği için oyunda/programda takılmalara sebep olur sadece. Sonuç olarak eğer kullandığımız harddisk bizi kısıtlıyorsa, birkaç seçeneğiniz var.
  1. Sistemi olduğu haliyle kabul edip sineye çekmek.
  2. Kaliteli bir SSD almak. Samsung 850 Evo ya da Kingston HyperX Fury gibi.
  3. Performans serisi harddisk almak. WD Black serisi buna bir örnektir.
  4. Anakart destekliyorsa M.2 SSD alıp veri okuma/yazma hızında göklere çıkmak.
Ortalama kapasitelerde alınacağı varsayılırsa ucuzdan pahalıya bu şekilde sıralayabiliriz. Bu disk kullanım testini yapın. Steam oyunlarınızı kolayca yedekleyip birkaç parça haline getirmeniz mümkün, oyunları yedekleyip başka diske aldıktan sonra low level format ile şansınızı denersiniz. Ya da hiçbir şey yapmayıp diskin daha çok bozulmasını beklersiniz. Tercih sizin.

View_Update_Speed.jpg

Bu da benim harddiskin benchmarkı. Arkadaşın dediği gibi bende bazı oyunlarda anlık takılmalar oluyor diskte henüz bad sector taraması yapmadım ama dediğiniz gibi disk kulanımını %100 de çok görüyorum. SSD siparişi verdim sonuçları buradan yazarım.

Dosya Ekleri

• 26-Mayýs-2017_02-09.png
    26-Mayýs-2017_02-09.png
    21,3 KB · Görüntüleme: 266
@Yusuf Ensar Ertan Şu etiketleme sistemi çok bozuk ya :( Hatta mesajı rapor bile etmiştim düzeltin diye. Ama nedense düzeltmemişler, bir an ceza yiyeceğim diye bile korktum, herneyse. Sector kısmının bozuk olduğunu görünce ben de biraz sazanlık yapıp direkt bad sector var dedim, yanıldığımı görünce bayağı afallamıştım aslında. Bence de HDD yavaş yavaş ölüyor gibi. Anakart mevzusuna gelince, sorunun hala tam olarak kaynağını bulamadık aslında, evet bir FPS kaybı sözkonusu, HDD'de biraz sıkıntılı gibi, ama asıl sorunun HDD'den kaynaklanıp kaynaklanmadığını bilemeyiz. Eğer sorunun HDD'den kaynaklandığı kesinleşirse, ki o da sizin dediğiniz gibi FPS'in droplandığı yerlerde HDD grafiğine bakarak bulunur, o zaman sorun HDD'den kaynaklanıyor diyebiliriz. Anakarttan olacağını ben de pek sanmıyorum, ama o anakart sistemi biraz nerflüyor gibi. Yine de aciliyeti yok, işlemci vs. değiştirirken veya bütçeniz denkleştiğinde alırsanız çok iyi olur. Ama dediğim gibi, şuanlık pek de önemi yok. Bu arada yeni farkettim, orada 1 tane kırmızı nokta varmış, o anki, yarın olan sınav heyecanıyla görmemişim pardon. Kafam bayağı karışıktı dün.
NOT: Bu arada sayısalcıyım, ve dün, bugünkü tarih sınavına çalışmam gerekiyordu, cevap veremedim o yüzden, @Zephyr pardon hocam, biraz boşlamış gibi oldu.

Eki Görüntüle 236437
Test sonuçlarında sıkıntı yok gibi görünüyor sorunun anakarttan dolayı gerçekleştiğini varsayarsak, önerebileceğiniz mümkünse Asus marka ve bana tam performansı verecek fazla tuzlu olmayan bir anakart önerebilecek misiniz?

Hocam size iyi bi anakart verdiğini söylemişsiniz bu yuzden anakart degısıklıgının cozecegını sanmıyorum ve testte sorun var haberınız olsun. Kırmızı 1 tane bıle olmayacak. Testın sonucunda o kucuk kırmızı nokta 15 GB'lık bır alanın sıkıntılı oldugunu gosterıyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı