GTX 1070 Yüksek FPS'e rağmen akıcılık yok

muko.1676

Decapat
Merhaba arkadaşlar.
Benim size bir sorum var.
Sorumu sormadan önce ilk olarak sistem özelliklerini yazayım.
  • İşlemci Ryzen 1600x
  • Anakart MSI B450 M2 pro
  • RAM 8 + 4 3000 MHz şeklinde 12 GB
  • SSD 120 GB + 1 TB HDD
  • Gigabyte GTX 1070 Windforce OC
  • Monitör 144 Hz 4 ms
Şimdi benim oyunlarda yüksek FPS'e rağmen akıcılıkta bir sıkıntım var.
Mesela GTA 5 oynarken fareyi sağa sola hareket ettirdiğimde hafiften takılmalar oluyor.
Böyle bir şüpheye neden düştüğümü sorarsanız arkadaşın bilgisayarı Intel i7 4xxx sürümlü bir işlemci, GTX 1060 Gaming X, 16 GB RAM ve aynı oyunu onda benim monitöre bağladığımızda
ondaki akıcılığı görünce anladım.
Bunun sebebi ne olabilir? Ekran kartı kullanım oranı yaptığım ayarlara göre değişiyor.
Ama yüzde 80, yüzde 98 yer arasında değişiyor.
Şimdiden verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

Merhaba arkadaşlar.
  • İşlemci Ryzen 1600x
  • SSD 120 GB + 1 TB HDD
  • Monitör 144 Hz 4 ms
Mesela GTA 5 oynarken fareyi sağa sola hareket ettirdiğimde hafiften takılmalar oluyor.
Böyle bir şüpheye neden düştüğümü sorarsanız arkadaşın bilgisayarı Intel i7 4xxx sürümlü bir işlemci, GTX 1060 Gaming X, 16 GB RAM ve aynı oyunu onda benim monitöre bağladığımızda
Bunun sebebi ne olabilir? Ekran kartı kullanım oranı yaptığım ayarlara göre değişiyor.
RAM tırt usta. 8+4 öyle bir sisteme küfür gibi olmuş kusura bakma ama. O RAM'lerden her şeyi beklerim ben. Single çalışıyorlar üstelik. V-sync açıp FPS kitleyerek dener misin ?

Merhaba arkadaşlar.
  • İşlemci Ryzen 1600x
  • SSD 120 GB + 1 TB HDD
  • Monitör 144 Hz 4 ms

Sync diye bir seçenek varsa devre dışı bırak oyundan.

RAM'leriniz dual channel olarak çalışıyor mu? 2x8 yapsaymışsınız keşke. Ben aynı dediğiniz şeyi RAM yükseltmesi ile yaşadım. 8GB RAM kullanırken aynı FPS'yi alıyordum fakat oyunum akıcı gelmiyordu. Aynı RAM'den alıp 2X8 dual channel olarak kullanmaya başladığımda her oyunda farkı çok fazla hissettim.

391760
391761

RAM kullanımı bu şekilde 8+4 12 GB hepsini görüyor sanırsam. Ama akıcılıkta bir sıkıntı var V-sync açık ama kapalıyken yine aynı sorun devam ediyor birazdan oyun içi video atacağım orada görünür herhalde

Dostlar glorfindelde haklı yani monitör değerinden yüksek verirse v-sync kapalı iken yırtılma olur doğru söylüyor. Hem bu yüzden oyunlarda yırtılma oldumu v-sync açıyoruz ya.👍

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı