GTX 1080 düşük kullanılıyor

JenLedger

Kilopat
Makaleler
1
Yer
C:/Program Files/Antalya
Daha fazla  
Meslek
Satış Yöneticisi
Merhaba arkadaşlar. Bu dediğim durum GTA 5’te ve bazı oyunlarda oluyor.

Call of duty gibi oyunlarda ekran kartını %99 olarak kullanabiliyorum. GTA 5 ve Internet Cafe Simulator 2 denedim onlarda işlemcim de, ekran kartım da taş çatlasın %60’ı görüyor.

GTA5’te farkettim bu durumu. GTX 970 varken yüksek ayarlarda 70 FPS alırken şimdi GTX 1080’de de 70 FPS alıyorum. Eski kartta neredeyse %100 kullanım olurken şimdiki kartta %35 ile %50 arası geziyor. İşlemci darboğaz yapıyor desem değil galiba o da %50’lerde geziyor.

Ekran Kartı: Evga GTX 1080 FTW2
İşlemci: AMD Ryzen 5 1600AF
RAM: 16 GB Çift kanal Ripjaws 3000 MHz
SSD: WD SN520
Anakart: MSI B450M-A Pro Max

i7-4790K ile MSI GTX 1080 Gaming X kullandım. GTA V'te 1080p'de ultra (Max) ayarlarda bile kart yüksek oranda kullanılmıyordu ama beklenen performansı zorlanmadan sunuyordu.
Siz de ayarları ultra (Max) yapıp işlemciyi biraz daha rahatlatabilirsiniz.

V-Sync ve benzeri seçenekler kapalı değil mi?

Son düzenleme:
GTA V büyük ölçüde işlemcinin tek çekirdek performansına dayalı çalışıyor ve oyunun düzgün çalışması için 8 çekirdek istiyor. İşlemcin kötü değil ama darboğaz için sınırda. Arkadaşın dediği gibi grafikleri çekebildiğiniz kadar yukarı çekin, arttırabiliyorsanız çözünürlük arttırın.

Merhaba arkadaşlar. Bu dediğim durum GTA 5'te ve bazı oyunlarda oluyor.

Call of Duty gibi oyunlarda ekran kartını %99 olarak kullanabiliyorum. GTA 5 ve Internet Cafe Simulator 2 denedim onlarda işlemcim de, ekran kartım da taş çatlasın %60'ı görüyor.

GTA 5'te fark ettim bu durumu. GTX 970 varken yüksek ayarlarda 70 FPS alırken şimdi GTX 1080'de de 70 FPS alıyorum. Eski kartta neredeyse %100 kullanım olurken şimdiki kartta %35 ile %50 arası geziyor. İşlemci darboğaz yapıyor desem değil galiba o da %50'lerde geziyor.

Ekran Kartı: EVGA GTX 1080 FTW2
İşlemci: AMD Ryzen 5 1600 AF
RAM: 16 GB Çift kanal Ripjaws 3000 MHz
SSD: WD SN520
Anakart: MSI B450M-A Pro Max

Eski kullandığım işlemci RX 5500 XT ve R5 1600 AF ile stok ayarda düşük GPU kullanımı oluyordu sonrasında i5 10400F almıştım 80-100 aralığındaydı sürekli GPU kullanımı ve yüksek FPS alabilmiştim. 1600 AF stok hızıyla zayif bir işlemci.

Cevap veren herkese teşekkür ederim telefondayım fazla yazamıyorum.
V-sync kapalı.
Ek grafik ayarlarından herşeyi açtım kullanım arttı FPS aynı kaldı ve oyun bayağı güzel oldu.
Çözünürlük arttıramıyorum 1920x1080’de.

Sanırım işlemci ile alakalı gibi düşünüyorum ben de ama emin olamadım. %100 kullanmayınca.

İmkanınız varsa R5 5600 çok ucuzladı bu ara, alabiliyorsunuz kafanız rahat eder.
Anakartım ile uyumlu çalışır mı? Destekliyor mu 5. nesil hocam? İşteyim tam bakamıyorum, odaklanamıyorum.

GTA V büyük ölçüde işlemcinin tek çekirdek performansına dayalı çalışıyor ve oyunun düzgün çalışması için 8 çekirdek istiyor. İşlemcin kötü değil ama darboğaz için sınırda. Arkadaşın dediği gibi grafikleri çekebildiğiniz kadar yukarı çekin, arttırabiliyorsanız çözünürlük arttırın.
4790K ile GTX1080 darboğaz yapmaz.

Geri
Yukarı