GTX 1080 FPS Sorunu

Postyco

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, sistemim aşağıdaki şekilde fakat CS:GO'da (bana göre) şaka gibi değerler alıyorum. Sebebini anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim. 144HZ monitör kullanıyorum. CPU ve GPU kullanımlar yerlerde.

394312

• AMD Ryzen 5 2600
  • ADATA XPG SPECTIRIX D41 8GB 3000Mhz
  • MSI GeForce GTX1080 GAMING 8G OC
  • Seagate 3.5" 1TB Barracuda
  • MSI X370 SLI PLUS
  • Cooler Master MasterBox Lite 5 600W 80 Plus USB 3.0 Pencereli MidTower Kasa

Ayarları yaptım ve pek bir etkisini görmedim. RAM frekansım 2933mhz biostan açtım oc modu aynı zamanda dediğim gibi hala aynı CPU kullanımı var. ANlamadığım bişeyde lobide nasıl 400 fps alabiliyorsun ben maksimum 120 alıyorum. (Fps max falan kapalı)

CS ayarlarım her şey en düşükte oynuyorum, öbür türlü görmek zorlaşıyor.
Kardeşim senin problemin ya çözünürlükten, ya da oyun içi ayarlarından kaynaklanıyor. Dün de dediğim gibi, işlemcinle ya da sistem kalitesi gibi şeylerle alakası yok. Sistemin ve işlemcin yeterince kaliteli zaten. Çok çok düşük bir ihtimalle ekran kartında da problem olabilir.

Oyunda MSAA açıksa kapat, grafik ayarlarını da bir tık yükseltmeyi dene bakalım FPS ne olacak. Ondan sonra sorunun oyun ayarlarından kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlarız. Eğer mümkünse oyun ayarlarının SS'ini de atarsan buraya, daha iyi olabilir bizim için.

Bir de şunu söyleyeyim, sorunun bununla bir alakası olacağını kesinlikle sanmıyorum ama bir gün eline para geçerse, Toshiba, Samsung ya da benzeri kalite markalardan güzel bir SSD almanı öneririm.

1080 ekran kartının, 1080p çözünürlükte, tam performans göstermeme ihtimalini de unutma sakın.

Bu ne demek? Stok haldeyken de rahat besleyebiliyor demek.
Güçlü ekran kartları tek çekirdek gücü yüksek işlemciler ister. Hız aşırtma ile tek çekirdek performansını yükselttiğimiz için işlemci ekran kartını daha iyi besler. Bu videoda da söylediğim şeyler açıkca görülüyor. Darboğaz işlemcinin yüzde yüz kullanılması demek değildir, ekran kartının tam yükte çalışamamasıdır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@Postyco

Senin sorununa gelirsek büyük ihtimalle tek kanal RAM kullanmandan kaynaklanıyor.

Güçlü ekran kartları tek çekirdek gücü yüksek işlemciler ister. Hız aşırtma ile tek çekirdek performansını yükselttiğimiz için işlemci ekran kartını daha iyi besler. Bu videoda da söylediğim şeyler açıkca görülüyor. Darboğaz işlemcinin yüzde yüz kullanılması demek değildir, ekran kartının tam yükte çalışamamasıdır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@Postyco

Senin sorununa gelirsek büyük ihtimalle tek kanal RAM kullanmandan kaynaklanıyor.
Ben aksini iddia etmiyorum dostum. Darboğazın sadece tek bir faktörü yok yalnız. Araştırmanızı öneririm. R5 2600 zaten tek çekirdek gücü düşük bir işlemci değil. Evet Intel'e göre bir tık düşük fakat günümüzdeki oyunların hepsini ultra ayarlarda da düşük ayarlarda da orta iyi seviye bir Intel işlemci ile karşılaştırdığında sadece bir tık aşağısında kalıyor R5 2600. Ben bundan bahsediyorum.

Burada gidip de 2200g falan konuşmuyoruz. R5 2600'den bahsediyoruz. İnternette bolca video ve makale mevcut intel işlemcilerle karşılaşıtırma açısından.

9400F gibi bir işlemcinin sadece 6 7 FPS gerisinde kalıyor. Bu da Ryzen 5 2600'ün tek çekirdek performansının yeterince iyi olduğunu gösteriyor zaten.

Bu arada atladığınız bir konu var, 2600, bırak 1080'i, 2080'i bile besleyebilen bir işlemci oyunlarda vs. O yüzden işlemci açısından bir sorun olmadığına kalıbımı basıyorum.

Sorun yukarıda dediğim gibi, ya çözünürlükten kaynaklanıyor, ya da oyun içi ayarlarından kaynaklanan bir sorun, ya da ekran kartında başka bir sıkıntı var.

Aksi takdirde Ryzen 5 2600 ve 1080 kombosuyla CS:GO gibi bir oyunda düşük ayarlarda bu kadar düşük FPS alması imkansız ötesi bir şey.

CSGO'da ultrada GTX1050 ve x4 860K ile ortalama 120FPS alıyorum.
Oyuna ilk girdiğimde 53FPS sabit başlıyor ve kendiliğinden geçmiyor. Oyunu alta alıp tekrar oyuna geçince kendine geliyor.

Ayarları en yükseğe aldım fps yine 120 dolaylarında ama cpu hala yüzde 15 gpu ise 30-40 arası sanki umurlarında değil gibi :D
Grafik yükselttiğinizde CPU'ya binecek yük azaldığı için onun kullanım oranında artmaması normal. Ancak tahminimce ekran kartı ile ilgili bir durum gibi. Ya da dediğim gibi çözünürlükle.

Bu arada şu oyun ayarlarınızı atacaksanız atın bir zahmet lütfen artık.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı