GTX 1080 Ti vs. 1660 Super

RX 5500, 1650S ile kıyaslanabilir. Yani konu başlığındaki iki karttan çok daha düşük bir kart. Siz tam olarak beklentiniz nedir bence ona karar vererek bir kart seçin.
beklentim uzun yıllar idare etsin güncel oyunları orta-yüksek ayarda açsın ve en önemlisi ısınma sorunu olmasın benim işlemcim R 5 3600 iki oyun açarım 55 geçmez ısınma önemli benim için

O zaman stokta eğer bulabilirseniz RX 5500 XT 8 GB modelindeki kart sizi idare edecektir.
8 GB' li modeller çok uçuk fiyatlarda. Aynı fiyatlara daha iyi alternatifler bulabilir. Ancak genel olarak aynı düzey kartların 4 GB Vram' sahip olanların da pek bir geleceği de kalmadı. Bu arada bütçeniz nedir? İkinci ele yöenelebilirsiniz.

8 GB'li modeller çok uçuk fiyatlarda. Aynı fiyatlara daha iyi alternatifler bulabilir. Ancak genel olarak aynı düzey kartların 4 GB VRAM' sahip olanların da pek bir geleceği de kalmadı. Bu arada bütçeniz nedir? İkinci ele yöenelebilirsiniz.

4 GB ve 6 GB kart artık bu saatten sonra alınmamalı. Ne kadar güçlü bir modeli olursa olsun tercih etmezdim ben. VRAM sıkıntısı yaşanmaması için artık alt sınır 8 GB'den başlıyor bence.

4 GB ve 6 GB kart artık bu saatten sonra alınmamalı. Ne kadar güçlü bir modeli olursa olsun tercih etmezdim ben. VRAM sıkıntısı yaşanmaması için artık alt sınır 8 GB'den başlıyor bence.
6 GB' nin biraz daha zamanı var. Ancak 4 GB bu sene içerisinde artık tamamen tedavülden kaldırılmalı, üretilmemeli. Tabi ki oyun amaçlı bir üretimden bahsediyorum. RTX 3060-2060 6 GB ve RX 5600XT hala 1080P' bu sahip olduğu Vram boyutlarıyla birlikte Ultra detaylarda sorunsuz oyun deneyimi sunabiliyorlar.

6 GB'nin biraz daha zamanı var. Ancak 4 GB bu sene içerisinde artık tamamen tedavülden kaldırılmalı, üretilmemeli. Tabi ki oyun amaçlı bir üretimden bahsediyorum. RTX 3060-2060 6 GB ve RX 5600XT hala 1080P' bu sahip olduğu VRAM boyutlarıyla birlikte Ultra detaylarda sorunsuz oyun deneyimi sunabiliyorlar.

Şu son 4-5 yılda çıkmış olan çoğu oyun 1080P'de ekstra grafik ayarlarıyla beraber 5 GB ve üzeri VRAM kullandığı görülmüş. Yani 2021'den sonra çıkacak AAA oyunlar çok rahatlıkla 1080P'de 6 GB ve üzerini gösterecektir.

Şu son 4-5 yılda çıkmış olan çoğu oyun 1080P'de ekstra grafik ayarlarıyla beraber 5 GB ve üzeri VRAM kullandığı görülmüş. Yani 2021'den sonra çıkacak AAA oyunlar çok rahatlıkla 1080P'de 6 GB ve üzerini gösterecektir.

Birbirlerine denk kartlar. GTX 1650S, RX 580' e göre her ne kadar güncel ve güç tüketimi olarak başarılı olsa da 8 GB Vram' ı olduğu için RX 580 diyorum. Performansdan sonra en çok dikkat edilmesi gereken unsurdur benim gözümde ekran kartı belleği. Elimde mevcut olan RX 480 ile yüksek detaylarda bazı oyunlarda 5-6 GB Vram' ı veya 4 GB sınırlarında gezen bir kullanım gözlemliyorum. RX 580 VE 1650S ayarında ki tüm kartlar için 8 GB Vram biraz aşırı kaçsa da en az 6 GB bellek işleyecek kadar güçlü kartlardır. 2020 yılı itibariyle 4 GB Vram yüksek ayarlar için pek yeterli görmediğim için, ilerisi adına daha yüksek bellek kapasiteli ekran kartı seçmek daha mantıklı hareket olur.
Geçen sene itibariyle bir konuda yapmış olduğum yorum. Herkes sürekli güncel diye GTX 1650S 4 GB önerisinde bulunuyorlardı. Düşük VRAM kartın gücünü kısıtlamaktan başka bir özelliği yok. 6 GB içinde 2 sene daha Full HD' de yeterli geleceğini düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı