GTX 1650 ekran kartı sıcaklık dalgalanması sorunu

Ahmeterdem0

Decapat
Daha fazla  
Herkese merhaba yaklaşık iki gündür ekran kartımda bir sıkıntı var. Her gün oyunlara giris yapmadan once MSI Afterburner açar FPS ve ekran karti durumunu kontrol ederim. 20.04.2020 tarihinde Windows updeta Intel corpation display güncellemesi gelmişti yaklaşık 250 MB boyutundaydi. O guncellemeyi yaptiktan sonra boyle bir hata çıktı biraz alakasiz ama bundan sonra cikti sorun. Ekran karti sıcaklık dalgalanması ve MHz sorunu oluştu. GPU clock ve Memory clock çok düşük çalışmaya basladi. Ekran karti sıcaklığı surekli 0 - 50 derece arasinda inip cikiyor MHz ise 300 MHz kadar iniyordu hiçbir program calismazken eğer ki bir program çalışırsa oyun vs tekrar duzeliyor bu seferde orantisiz çalışıyordu umarım anlatabilmişimdir. Nasıl düzelteceğim.

Ekran Görüntüsü (51).png
Ekran Görüntüsü (49).png

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptopsa normal, bende de aynı durum var oyun açmayınca 0'C 300MHz gösteriyor ekran kartını. Oyuna girince MHz'nin ve Memory Clock'un arttığını görürsün zaten.
Evet biliyorum laptop da farklı çalışabiliyor ama iki gün önce böyle değildi. Aylardir sabit çalışıyordu sıcaklık dalgalanması olmuyordu sabit kaliyordu. OC yapmayi denedim bi ara gine düzelmedi. Yardımcı olursanız sevinirim bulamıyorum

Evet biliyorum laptop da farklı çalışabiliyor ama iki gün önce böyle değildi. Aylardir sabit çalışıyordu sıcaklık dalgalanması olmuyordu sabit kalıyordu. OC yapmayi denedim bir ara gine düzelmedi. Yardımcı olursanız sevinirim bulamıyorum.

Sıcaklık dalgalanması derken neyi kastediyorsun? Hangi sıcaklıklar arasında oluyor bu dalgalanma? NVIDIA Experience ayarlarının böyle olduğuna emin ol.
Ekran karti sıcaklık dalgalanması ve MHz sorunu oluştu. GPU clock ve Memory clock çok düşük çalışmaya basladi. Ekran karti sıcaklığı surekli 0 - 50 derece arasinda inip cikiyor MHz ise 300 MHz kadar iniyordu hiçbir program calismazken eğer ki bir program çalışırsa oyun vs tekrar duzeliyor bu seferde orantisiz çalışıyordu umarım anlatabilmişimdir.

Orantısız çalıştığına dair ekran görüntüsü koyabilir misiniz?

Dosya Ekleri

• Capture.PNG
    Capture.PNG
    99,8 KB · Görüntüleme: 91
Son düzenleme:
Sıcaklık dalgalanması derken neyi kastediyorsun? Hangi sıcaklıklar arasında oluyor bu dalgalanma? NVIDIA Experience ayarlarının böyle olduğuna emin ol.
NVidia experience ayarlarim aynı şekilde nvidia denetim masası ayarlarim normal hepsini kontrol ettim sorun nerde hala bulamadim bi ara aygit yöneticisinden ekran kartimi derve dışı birakim laptop ac kapa yaptım sonra etkinleştirdim gine düzelmedi ( internette duzelecegine dair bir makale okumuştum ondan) . Sonra ekran karti driverlerini sildim tekrar kurdum en güncel olanını gine düzelmedi sıcaklık inip çıkıyor hala. :(

NVIDIA Experience ayarlarim aynı şekilde NVIDIA denetim masası ayarlarim normal hepsini kontrol ettim sorun nerede hala bulamadim bir ara aygit yöneticisinden ekran kartimi derve dışı birakim laptop AC kapa yaptım sonra etkinleştirdim gine düzelmedi ( internette duzelecegine dair bir makale okumuştum ondan). Sonra ekran karti Driver'lerini sildim tekrar kurdum en güncel olanını gine düzelmedi sıcaklık inip çıkıyor hala. :(

Sıcaklık inip çıkıyor diyorsunuz, o ekran kartının aynısı bende var (laptop) Monster kontrol merkezinden baktığımda boşta 48 derece olduğunu görüyorum oyun oynarken 75 70 derece oluyor. Oyun açık değilken 0 derece göstermesi kartın 0 derece olduğunu göstermiyor. MSI Afterburner ekran kartına ulaşamadığı için derecesini 0 MHz'sini 300 gösteriyor. Bu ekran kartı boştayken 45-50 derece arası çalışıyor zaten. Anlamadığım şu: Sıcaklık hangi değerlerde de siz sıcaklık inip çıkıyor diyorsunuz.

Resimlerde sırasıyla oyun oynarken(MSI Afterburner), oyunda değilken(MSI Afterburner) ve oyunda değilken (Monster kontrol merkezinden) çektiğim SS'ler var. Oyundayken ve değilkenki MHz farklarını görüyorsundur. Bu normal zaten.

Dosya Ekleri

• Capture2.PNG
    Capture2.PNG
    71,9 KB · Görüntüleme: 76
  • Capture3.PNG
    Capture3.PNG
    70,9 KB · Görüntüleme: 61
  • Capture4.PNG
    Capture4.PNG
    1,2 MB · Görüntüleme: 49
Son düzenleme:
Sıcaklık inip çıkıyor diyorsunuz, o ekran kartının aynısı bende var (laptop) Monster kontrol merkezinden baktığımda boşta 48 derece olduğunu görüyorum oyun oynarken 75 70 derece oluyor. Oyun açık değilken 0 derece göstermesi kartın 0 derece olduğunu göstermiyor. MSI Afterburner ekran kartına ulaşamadığı için derecesini 0 MHz'sini 300 gösteriyor. Bu ekran kartı boştayken 45-50 derece arası çalışıyor zaten. Anlamadığım şu: Sıcaklık hangi değerlerde de siz sıcaklık inip çıkıyor diyorsunuz.

Resimlerde sırasıyla oyun oynarken(MSI Afterburner), oyunda değilken(MSI Afterburner) ve oyunda değilken (Monster kontrol merkezinden) çektiğim SS'ler var. Oyundayken ve değilkenki MHz farklarını görüyorsundur. Bu normal zaten.
Evet attığınız SS ler biraz Güven verdi çok teşekkürler birşey sorucam peki bu alt grafilde mesela techpower up da sıcaklık afterburnerda olduğu gibi bi 0 bi 50 derecede çizgiler dalgalanıyor bu neden oluyor bunla ilk kez karşılaşıyorum. nette sıcaklık dalgalanması ile ilgili birçok başlık var. merak ettiğim şey birazda bu
Evet attığınız SS ler biraz Güven verdi çok teşekkürler birşey sorucam peki bu alt grafilde mesela techpower up da sıcaklık afterburnerda olduğu gibi bi 0 bi 50 derecede çizgiler dalgalanıyor bu neden oluyor bunla ilk kez karşılaşıyorum. nette sıcaklık dalgalanması ile ilgili birçok başlık var. merak ettiğim şey birazda bu
hatırlatmak istedğim bir konu daha var oyunlarda fanlar hızlanmıyor . normalde hangi hızda dönüyorsa oyundada öyle. Hiçbir şekilde hzılanmıyor fanlar 2 gün öncesine kadar oyunlarda ciddi hızlarda dönüyordu şimdi ise çok yavaş. ekran kartı testleri yapıyorum belki hızlanır diye gine hızlanmıyor yavaş yavaş dönüyor bide çok ciddi bir ısınmada yok iki gündür

Dosya Ekleri

• InkedEkran Görüntüsü (57)_LI.jpg
    InkedEkran Görüntüsü (57)_LI.jpg
    172,1 KB · Görüntüleme: 49
  • InkedEkran Görüntüsü (58)_LI.jpg
    InkedEkran Görüntüsü (58)_LI.jpg
    172,1 KB · Görüntüleme: 50
  • Ekran Görüntüsü (51).png
    Ekran Görüntüsü (51).png
    283,6 KB · Görüntüleme: 45
Son düzenleme:
Evet attığınız SS'ler biraz güven verdi çok teşekkürler bir şey soracağım peki bu alt grafilde mesela techpower up da sıcaklık Afterburner'da olduğu gibi bir 0 bir 50 derecede çizgiler dalgalanıyor bu neden oluyor bunla ilk kez karşılaşıyorum .NET'te sıcaklık dalgalanması ile ilgili birçok başlık var. Merak ettiğim şey birazda bu.

Hatırlatmak istedğim bir konu daha var oyunlarda fanlar hızlanmıyor. Normalde hangi hızda dönüyorsa oyunda da öyle. Hiçbir şekilde hzılanmıyor fanlar 2 gün öncesine kadar oyunlarda ciddi hızlarda dönüyordu şimdi ise çok yavaş. Ekran kartı testleri yapıyorum belki hızlanır diye gine hızlanmıyor yavaş yavaş dönüyor bir de çok ciddi bir ısınmada yok iki gündür.

Laptopunun markası ne modeli ne bir yazar mısın? Sıcaklık dalgalanması dediğin olaydaki program techpowerda MSI Afterburner ile aynı şekide GTX 1650'yi görmüyor o yüzden arada 70 derece arada 0 derece görebilir dalgalanma söz konusu değil sadece ekrna kartına ulaşamadıkları için oluyor bu durum tamamen. Bir de fan sorununa bir cevap vereyim: Bende bazen salondayken ailem film falan izlerken Office modunda oyuna giriyorum. Böyle girince fanlar hiç dönmüyor(abartısız).Laptopunu oyun moduna veya Turbo moda almanı tavsiye ediyorum.

Bu laptopum 1 sene önce aldım zor zman laptopu dıye malum vırus den dolayı istanbula geri dönemiyorum. HP PAVILION NOTEBOOK 15-bc510nt diye geçiyor. size ayrıyaten sormak istediğim birkaç bişey var office modundan kastınız denetim masası güç yönetiminden mi bahsediyorsunuz. birde sizin kullandığınız afterburner arayuzu çok farklı acaba linkini paylaşabilirmisiniz.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (59).png
    Ekran Görüntüsü (59).png
    17,4 KB · Görüntüleme: 69
Bu laptopum 1 sene önce aldım zor zman laptopu dıye malum vırusden dolayı İstanbul'a geri dönemiyorum. HP Pavilion notebook 15-BC510NT diye geçiyor. Size ayrıyaten sormak istediğim birkaç bir şey var Office modundan kastınız denetim masası güç yönetiminden mi bahsediyorsunuz. Bir de sizin kullandığınız Afterburner arayuzu çok farklı acaba linkini paylaşabilir misiniz?

HP'nin kendi uygulaması yok sanırım. Ben ofis modu derken onu kastettim. MSI Afterburner'ın ayarlarından arayüzü değiştirebilirsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı