Çözüldü GTX 1650 Forza Horizon 4 görüntü sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

redd07

Decapat
Merhabalar, forumda yeniyim. Konuyu yanlış yere açtıysam kusuruma bakmayın, en mantıklı yer olarak burayı buldum.
Forza oyunumda alttaki resimdeki gibi sanki ekran kartı yanmışta ekran kartım bozulmuş gibi bir efektler var. Bu sorun ne olarak geçiyordur yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Alttaki resimlerde daha detaylı olarak görebilirsiniz.
5D883335-769E-4AB7-92C4-448512C0E2E3.jpeg
100DC60B-8997-4017-9FBA-908E5D7A344C.png

Ekran kartı: GTX 1650
İşlemci: i5-9300H
Oyunu ilk indirdiğim zaman asla böyle problemle falan karşılaşmadım. Destek almak istediğim konu bu yaşadığım efekt sıkıntısı veya her neyse adını koyamıyorum, ne olarak geçiyordur bilen varsa söylerse o isimde araştırmak istiyorum. Ne yazdıysam çıkmadı.

Dosya Ekleri

• forza.png
    forza.png
    779,3 KB · Görüntüleme: 79
Çözüm
Şu yol üzerindeki renkli olarak işlenmiş karelerden bahsediyorsun değil mi?

Evet.

Ciddi bir soruna benziyor. Grafikleri düşürterek oynamayı denediniz mi?

Şu an için böyle bir şey denemedim fakat aynı değerleri zorlayarak başka oyunlarda denediğim zaman böyle bir sorun ile karşılaşmıyorum.
Oyunu ilk çalıştırdığım zamanlarda yaklaşık 20-25 dakika böyle bir efektle karşılaşmıyorum. Ardından mesela anayolda 400 km gibi hızlara veya atıyorum haritada bir yere ışınlanınca bazen küçükte olsa beliriyorlar. Aynı şekilde haritada tekrar başka bir yere ışınlandığımda etrafıma bakıyorum ve tertemiz hiçbir bozuk gibi gözüken efekt zart zurt yok. Ek açıklama olarak yazayım dedim.
Galiba sorunu çözdüm, sorun oyun ayarlarımda ki 30-60-sınırsız FPS olayından kaynaklanıyormuş. Sınırsız FPS modunda gpum %99 da çalışırken 60 FPS'e kitlediğimde %59-66'larda seyir etmeye başladı. Büyük ihtimalle bundan dolayı yukarıdaki görüntü sorunlarını aldım. Yaklaşık 3-4 saat oyunu kapatmadan denediğim 60FPS'e kitleme sürecinde herhangi bir görüntü sorunu yaşamadım. Bu soruna maruz kalanlar varsa 60FPS'e kitleyip sorunu çözebilir.
Şu yol üzerindeki renkli olarak işlenmiş karelerden bahsediyorsun değil mi?

Evet.

Ciddi bir soruna benziyor. Grafikleri düşürterek oynamayı denediniz mi?

Şu an için böyle bir şey denemedim fakat aynı değerleri zorlayarak başka oyunlarda denediğim zaman böyle bir sorun ile karşılaşmıyorum.
Oyunu ilk çalıştırdığım zamanlarda yaklaşık 20-25 dakika böyle bir efektle karşılaşmıyorum. Ardından mesela anayolda 400 km gibi hızlara veya atıyorum haritada bir yere ışınlanınca bazen küçükte olsa beliriyorlar. Aynı şekilde haritada tekrar başka bir yere ışınlandığımda etrafıma bakıyorum ve tertemiz hiçbir bozuk gibi gözüken efekt zart zurt yok. Ek açıklama olarak yazayım dedim.
Galiba sorunu çözdüm, sorun oyun ayarlarımda ki 30-60-sınırsız FPS olayından kaynaklanıyormuş. Sınırsız FPS modunda gpum %99 da çalışırken 60 FPS'e kitlediğimde %59-66'larda seyir etmeye başladı. Büyük ihtimalle bundan dolayı yukarıdaki görüntü sorunlarını aldım. Yaklaşık 3-4 saat oyunu kapatmadan denediğim 60FPS'e kitleme sürecinde herhangi bir görüntü sorunu yaşamadım. Bu soruna maruz kalanlar varsa 60FPS'e kitleyip sorunu çözebilir.

Çözüm

Geri
Yukarı