GTX 1650 güç portuna eksik pin takılırsa sorun olur mu?

ByPenguu

Femtopat
Daha fazla  
Galax'ın 4 GB'lik GTX 1650'sini almıştım. Ekran kartını kasaya taktım ve ekran kartının kutusundan çıkan 6'lı PIN'i de ekran kartına bağladım. 6'lı pinin ucunda 2 farklı beyaz giriş vardı o girişlerin birini bağlayabildim. 2.ye bağlamak için 2 saat kasanın içinde kablo aradım, bulamayınca sistemi çalıştırmayı denedim ve sistem çalıştı 2. girişin boşta kalması bir sorun yapar mı, ekran kartına zarar verir mi? Bir zararı varsa ne yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Galax'ın 4 GB'lik GTX 1650'sini almıştım. Ekran kartını kasaya taktım ve ekran kartının kutusundan çıkan 6'lı PIN'i de ekran kartına bağladım. 6'lı pinin ucunda 2 farklı beyaz giriş vardı o girişlerin birini bağlayabildim. 2.ye bağlamak için 2 saat kasanın içinde kablo aradım, bulamayınca sistemi çalıştırmayı denedim ve sistem çalıştı 2. girişin boşta kalması bir sorun yapar mı, ekran kartına zarar verir mi? Bir zararı varsa ne yapabilirim?
Anladığım kadarıyla 8 pin giriş vardı ve siz 6 pin bağladınız. Attığım görseldeki gibi o 2 pin (doğru anladıysam) topraklama pinleri. Ekran kartı çalışır sıkıntı olmaz. Yalnız o pinleri koyduklarına göre fazladan topraklama gerekli. Bir arıza durumunda kartın yanma ihtimali artar diye düşünüyorum, tabi markadan markaya kısadevre korumaları değiştiği için net bir şey söyleyemem.

Dosya Ekleri

• 715a75OejvL.jpg
    715a75OejvL.jpg
    110,8 KB · Görüntüleme: 49
Anladığım kadarıyla 8 pin giriş vardı ve siz 6 pin bağladınız. Attığım görseldeki gibi o 2 pin (doğru anladıysam) topraklama pinleri. Ekran kartı çalışır sıkıntı olmaz. Yalnız o pinleri koyduklarına göre fazladan topraklama gerekli. Bir arıza durumunda kartın yanma ihtimali artar diye düşünüyorum, tabi markadan markaya kısadevre korumaları değiştiği için net bir şey söyleyemem.
hayır hocam bundan bahsediyorum

Dosya Ekleri

• resim_2023-04-03_034056308.png
    resim_2023-04-03_034056308.png
    1,4 MB · Görüntüleme: 45
hayır hocam bundan bahsediyorum
Şimdi anladım. Fotoğraftaki sarı kablolar sizin +5V girişiniz. Kırmızı ve siyah kablolar da GND ucu. Gördüğüm kadarıyla tek 5V ile besleniyor. Güç gerektiren bir uygulama ile çalıştırdığınızda bilgisayar kendini kapatabilir. Şimdiye kadar kapanmadıysa zaten problem yok. Bazen PSU'da kablo olmayıp 3x8 port PCI-E güç girişine 2X8 pin takanlar var. Onlar da kullanıyor, sıkınıtı olmuyor. Dediğim gibi sadece güç gerektiren zamanlarda bir sorun oluşturur. Ek olarak güç sınırda çekip de dalgalanma yapabilme ya da normal almanız gereken FPS'nin altında alabilme şansınız var.

Şimdi anladım. Fotoğraftaki sarı kablolar sizin +5v girişiniz. Kırmızı ve siyah kablolar da gnd ucu. Gördüğüm kadarıyla tek 5V ile besleniyor. Güç gerektiren bir uygulama ile çalıştırdığınızda bilgisayar kendini kapatabilir. Şimdiye kadar kapanmadıysa zaten problem yok. Bazen PSU'da kablo olmayıp 3x8 port PCI-e güç girişine 2x8 pin takanlar var. Onlar da kullanıyor, sıkınıtı olmuyor. Dediğim gibi sadece güç gerektiren zamanlarda bir sorun oluşturur. Ek olarak güç sınırda çekip de dalgalanma yapabilme ya da normal almanız gereken FPS'nin altında alabilme şansınız var.

Bunun için ne yapabilirim PSU'da takabileceğim bir kablo yok ve evet sistem bazen kapanıyor.

6 pin pcie bağlantısı max 75 watt güç çekebiliyor. O beyaz olanlarda molex. Molex bağlantıları ise max 54 watt güç çekebilir. Fark buradaki 21 watt dan kaynaklanabilir.

Fakat sistemin kapanmasının yine de bu yüzden olmasının düşük bir ihtimal olduğunu düşünüyorum. Çünkü GTX 1650 zaten pcie slotundan 75 watt çekebiliyor ve 6 pinden de bi 75 daha çekebilecek bir kart değildir. Güç kaynağınız nedir?

6 pin PCI-e bağlantısı Max 75 watt güç çekebiliyor. O beyaz olanlarda Molex. Molex bağlantıları ise Max 54 watt güç çekebilir. Fark buradaki 21 wattdan kaynaklanabilir.

Fakat sistemin kapanmasının yine de bu yüzden olmasının düşük bir ihtimal olduğunu düşünüyorum. Çünkü GTX 1650 zaten PCI-e slotundan 75 watt çekebiliyor ve 6 pinden de bir 75 daha çekebilecek bir kart değildir. Güç kaynağınız nedir?

VX Plus 350watt.

VX Plus 350watt.
Beyaz renk molexlerden 1 tane daha olmalı. Herhangi bir yerde takılı mı o?

Beyaz renk Molex'lerden 1 tane daha olmalı. Herhangi bir yerde takılı mı o?

Beyaz olan ekran kartına bağlı yani kasaya değil sarı kırmızı siyah bir kablo var beyaza bağladığım sistemde olmayan sarı kırmızı siyah kablo sistemin her yerini açıp bakmıştım bir tanesi SSD'ye bağlı o kadar hatırlıyorum.

Belkide ben bulamamışımdır bilmiyorum ama siz boşta kablo olması lazım diyorsanız bir tamirciye götürüp baktırıcağım.

Son düzenleme:
Beyaz olan ekran kartına bağlı yani kasaya değil sarı kırmızı siyah bir kablo var beyaza bağladığım sistemde olmayan sarı kırmızı siyah kablo sistemin her yerini açıp bakmıştım bir tanesi SSD'ye bağlı o kadar hatırlıyorum.

Belkide ben bulamamışımdır bilmiyorum ama siz boşta kablo olması lazım diyorsanız bir tamirciye götürüp baktırıcağım.
Kendi sitesinde 2 tane molex çıkış olduğu yazıyor. Diğer çıkış bir yere takılı değilse bulabilmeniz lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı