GTX 1650 sistemde FPS düşüşü

partylikeits1941

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba. PC'm 8 GB RAM istemeyen oyunların çoğunda drop vermeden oynatıyor, fakat Far Cry 5'tir, AC Odyssey'dir, bunlarda kafayı yiyor. İnternette benchmarklarına bakıyorum, aynı PC'de Odyssey Ultra-High'da 42 FPS stabil oynanırken, benim benchmarkımda 40 FPS'i bir kere görebildim, sonrasında da hemen 20 civarlarına düştü. Saniyede bir FPS düşmesi yemeye başladım. FPS sabitliyorum, yine de FPS düşmesi yiyorum.

Far Cry 5'te 70 FPS bile görüyorum, fakat 70'ten 40-45'e düşmeler yüzünden oyundan keyif alamıyorum. Sadece bu tarz oyunlarsa yaşandığı için de aklıma RAM sıkıntısı olup olmadığı geldi. 16 GB RAM'im var, APU olduğu için Total'de 14. fakat sanki 8 GB RAM'im varmış gibi FPS düşmesi yiyorum. CPU-Z ve sistem, 16 GB RAM'im olduğunu doğruluyor fakat hiç öyle bir performans almıyorum.

Oyun içinde, 80-85 derece arası sıcaklıklar alıyorum, macun daha yeni yenilendi, fanlar tertemiz. İşlemci Ryzen 5 3550H. PC laptop, ve zaten daha 1 senelik. Ne yapmalıyım?

Diskinizin hızı düşük ise drop yemeniz olası.
İşlemci ve ekran kartı kullanım oranlarına dikkat edin, işlemci %100 oluyorsa ve ekran kartı kullanımı %99 yerinde daha düşük oluyorsa işlemciye yük bindiren ayarları kısmanız iyi olacaktır.

Yazıda mevcut, yine de yazayım:
-Ryzen 5 3550H
-GTX 1650
-SK Hynix&Crucial 2x8 16 GB RAM

Marka SK Hynix ama modeli bilmiyorum hocam. Nasıl öğrenebilirim? CPU-Z’de göremedim.
Hard Disk Sentinel ile öğrenebilirsiniz. Ayrıca CrystalDiskMark ile hızını da bir test edin.

Hard Disk Sentinel ile öğrenebilirsiniz. Ayrıca CrystalDiskMark ile hızını da bir test edin.
Hocam model şu sanırsam: HFM512GDJTNG-8310A 512,1 GB diyor. Nette aratınca üretici yine SK Hynix. Uygulamayı kurdum fakat hızı nasıl test edeceğimi bilemedim. Sağdaki başlat butonuna mı basmam gerekiyor? Bir de, SSD'de 22 GB boş yer kaldı sadece, bu performansı etkiliyor olabilir mi?
RAM 'ler kaç mhz hızda çalışıyor. Herşey normal görünüyor. Bu sorun ne zamandan beri var?
RAM'lerin default hızı 2666 Mhz, ama anlık olarak kaçta çalışıyorlar bilmiyorum. Yardımcı olacaksa CPU-Z'den RAM'lere ilişkin kısmı atabilirim hocam. Sorun, dünden beri var. Çünkü bu zamana kadar 8 GB RAM isteyen bir oyun yüklememiştim, şimdi deneyince farkettim. Diğer oyunlarda hiçbir şekilde FPS düşüşü yaşamıyorum, bu da RAM ile alakalı bir problem mi var sorusuna getiriyor beni, bilemedim ben de.

Hocam model şu sanırsam: HFM512GDJTNG-8310A 512,1 GB diyor. Nette aratınca üretici yine SK Hynix. Uygulamayı kurdum fakat hızı nasıl test edeceğimi bilemedim. Sağdaki başlat butonuna mı basmam gerekiyor? Bir de, SSD'de 22 GB boş yer kaldı sadece, bu performansı etkiliyor olabilir mi?

RAM'lerin default hızı 2666 Mhz, ama anlık olarak kaçta çalışıyorlar bilmiyorum. Yardımcı olacaksa CPU-Z'den RAM'lere ilişkin kısmı atabilirim hocam. Sorun, dünden beri var. Çünkü bu zamana kadar 8 GB RAM isteyen bir oyun yüklememiştim, şimdi deneyince farkettim. Diğer oyunlarda hiçbir şekilde FPS düşüşü yaşamıyorum, bu da RAM ile alakalı bir problem mi var sorusuna getiriyor beni, bilemedim ben de.
CPU-Z'de memory ve SPD kısmını atmanız iyi olur, iki slot için de atın. Bu arada test yapması dehşet basit aslında, sadece soldaki "All" butonuna tıklamanız gerek. Hard Disk Sentinel uygulamasının da ekran görüntüsünü atarsanız iyi olacaktır. Son olarak 22GB boş alan kalması performansı etkiliyor.

Geri
Yukarı