GTX 1650 sistemi yükseltmek mi yeni sistem almak mı?

droneeee

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar sistemim aşağıdaki gibi. İşlemcimin Gear 1 modunda yani 11600 seviyesinde çalışabilmesi için anakartımı ona göre seçmiştim. Bu bilgisayarı alalı 2 sene oldu ve alırken GTX 1650 almıştım ve bir süre sonra yükseltecektim ancak birkaç aksaklık sonucu yoluma böyle devam ettim.
Şimdi ekran kartımı yükseltme kararı aldım ancak arkadaşım ekran kartına vereceğin parayı tut, kasanı sat ve yeni bir kasa al dedi.
Bugün başka bir arkadaşım ise buna gerek olmadığını ve sadece yükseltme yapmamı önerdi.
Bu durumda çok arada kaldım açıkçası.
Sistemim şu şekilde:

İşlemci- i5 11400
RAM- 2x8 GB HyperX Fury
Ekran kartı- Gainward GTX 1650
Sıvı soğutucu-Cooler Master Master Liquid V2 240mm
Güç Kaynağı- Corsair RM650X
Kasa- MSI MAG Forge 100M

Eğer sistem yükseltmesi yaparsam kart olarak RX 6750 XT düşünüyorum. Bir süre sonra da işlemcimi i7 11700 yapabilirim. Ayrıca RAM'leri 32 yapıp yükseltmeyi tamamlamayı düşünüyorum.
Yeni bir sistem alırsam ise R5 7600X ve 4070 Ti ikilisi aklımda ancak harcayacağım miktar kasamı satmama rağmen çok daha fazla olacak. Ayrıca monitör de değiştirmem gerekiyor.
Kâğıt üzerinde elbette yeni kasa olarak bahsettiğim ikili çok daha iyi lakin bu kadar uçmaya gerek var mı diye düşünüyorum. Çünkü ülkenin şartları ve Steam'da kullanılan sistem anketlerine bakılınca 6750 epey yüksek kalıyor ki 1650'den geçtiğimde çok fark hissedeceğim bundan şüphem yok.
Kısacası bir tarafta daha az para harcamak varken diğer tarafta iki katı bir harcama söz konusu olacak. Ayrıca yeni kasa tercih edersem sistemi satın almam için beklemem gereken süre haliyle uzun olacak (en az 3 ay gibi).
Böyle bir durumda sizce hangi yol tercih edilmeli?

Geri
Yukarı