Çözüldü GTX 1650 Ti boşta olmasına rağmen tam frekansta çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

FlyingHopes

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Bursa/Gemlik
Daha fazla  
IMG_20230302_120854.jpg

İyi günler dilerim. Başlıkta da yazdığım gibi GPU boşta olmasına rağmen tam frekansta çalışıyor, birkaç ay önce GPU 300 MHz ve bellekler 400 MHz çalışırken son zamanlarda frekanslar bu şekilde olmakta. Güç tüketimi de bu yüzden 18 W civarında. (normalde 4 W civarıydı) Sebebi nedir ve nasıl düzeltebilirim?

Monster Abra A5 V16.6.5
Core i5-10200H
GeForce GTX 1650 Ti
2×8 GB 3200 MHz RAM

@kino Sizin fikriniz nedir?

Çözüm
Sorunun çözümü basit bende yaşamıştım. Nvidia denetim masasından 3D ayarlarına gelip güç modunu optimum güçe çekiyorsun, oyunlarda kartı tam performans kullanmak istersen menüden istediğin oyunu seçip onlara maksimum performans güç modunu atayıp uygula diyorsun, sonrasında " Görüntü ayarlarını ön ayarla yap kısmından " istediğin modu seçebilirsin, ben kalite kaybetmemek için uygulama kararına bırak seçeneğini seçiyorum. Bunları yaptıktan sonra bilgisayarını yeniden başlat. Olayın windowsun güç yönetim moduyla herhangi bir alakası yok. Dediğimi yapın bilgisayara reset atın sorununuz çözülecektir.
Millet tam frekans olsun diye uğraşır. :D.
Boşta yüksek güç tüketmesini istemiyorum, boşta diyorum zaten oyun değil. Sessiz modda da böyle.
Herhangi bir uygulamanın aktif olarak gpunuzu tüketmediğinden emin olunuz.
Eminim.

Sorunun çözümü basit bende yaşamıştım. Nvidia denetim masasından 3D ayarlarına gelip güç modunu optimum güçe çekiyorsun, oyunlarda kartı tam performans kullanmak istersen menüden istediğin oyunu seçip onlara maksimum performans güç modunu atayıp uygula diyorsun, sonrasında " Görüntü ayarlarını ön ayarla yap kısmından " istediğin modu seçebilirsin, ben kalite kaybetmemek için uygulama kararına bırak seçeneğini seçiyorum. Bunları yaptıktan sonra bilgisayarını yeniden başlat. Olayın windowsun güç yönetim moduyla herhangi bir alakası yok. Dediğimi yapın bilgisayara reset atın sorununuz çözülecektir.
Deneyeceğim müsait olunca.

Geri
Yukarı