Oyun GTX 1650 Ti laptopta FPS düşüşü

İşletim sistemi
Windows 11

Jossephh

Centipat
Daha fazla  
RAM
16 GB
Ekran kartı
Nvidia GTX 1650 Ti
İşlemci
AMD Ryzen 7 4000 Series
Öncelikle selam, benim bilgisayarım Lenovo Ideapad Gaming 3. Çoğu oyunda akıcı ve iyi performans veriyor ancak son birkaç günde bazı sorunlar yaşamaya başladım.
Eskiden rahat ve sıkıntı çekmeden oynadığım oyunlar FPS düşmesi almaya ve FPS düşüşü yaşamaya başladı.

Mesela eFootball PES 2021 oynuyorum, maça girdikten 5-6 dakika sonra bir anda FPS'im 120'den 10'a düşüyor; oyun oynanılamaz hale geliyor. Herhalde oyun ile alakalı bir sorun dedim Alt+Tab atıp Görev Yöneticisi'nden bakayım dedim Alt+Tab atınca bilgisayarında aynı şekilde takılarak donarak acayip yavaş halde çalıştığını gördüm. Görev Yöneticisin'nden baktım CPU-GPU-Ekran Kartı normal bir şekilde çalışıyor, herhangi bir ısınma sorunu yok; ama anormal bir şekilde her şey kasıyor.

Bir de başka oyunlara bakayım dedim bu sefer de Call of Duty WW2 oyununa girdim. Bu sefer 20-30 dakika kadar oyunu çok rahat bir şekilde oynadım, ama birden yine FPS 10'a düştü.

Tamamen emin olmak için başka bir oyunda deneyeyim dedim, bu sefer de FIFA 23'e girdim. Yine ve yine aynı şekilde PES'te ki gibi 5-6 dakika maçta oynadıktan sonra 10 FPS'e düşüyor.

Galiba ekran kartı sürücülerimi falan güncellemem gerekiyor dedim ve onları güncellemeye çalıştım. Her şey son sürümdü...

Birkaç saatliğine kapatttım bilgisayarı, sonra tekrar açtım ve bu sefer Grand Theft Auto IV oyununa başladım.

GTA IV'ü 1-2 saat boyunca oynadım hiçbir şekilde kasma-FPS düşmesi sorunuyla karşılaşmadım. GTA IV oynadıktan sonra dedim herhalde kasma sorunu bitti, CS:GO girebilirim artık. Ona da girdim ve 3-4 saat oynadım hiçbir sıkıntıyla karşılaşmadım.

Sonra bir umut tekrar FIFA 23'e girdim, 6-7 dakika sorunsuz oynadım sonra tekrar FPS düşüşü yaşadım- bilgisayar yine dona dona çalışmaya başladı.

En sonunda anlık bir sinirle yeter dedim bilgisayarı sıfırladım, sıfırladıktan sonra oyunları tekrar kurdum yine aynı oyunlarda denedim yine aynı donma sıkıntısını yaşadım.

Dostlar şimdi bu sorun neden kaynaklı olabilir? Her şeyi denedim; sürücülerim güncel, ekran kartında-işlemcide falan ısınma olayı yok. Yardıma ihtiyacım var neredeyse tüm zevkim gitti hiçbir oyunu oynayamıyorum istediğim.

Bahsettiğiniz şey tıpkı ısınma problemine benziyor. Bir süre oynuyorsunuz sonra performans düşüyor. Laptopunuzda macun değişimi ya da fan temizliği gibi şeyler yapıyor musunuz?

Hiç yapmadım, büyüklerimi pek çok kez zorladım yaptırmak için ancak nedense kaçınıyorlar.

Bahsettiğiniz şey tıpkı ısınma problemine benziyor. Bir süre oynuyorsunuz sonra performans düşüyor. Laptopunuzda macun değişimi ya da fan temizliği gibi şeyler yapıyor musunuz?
Bugün öğlen macunu yenilettim ve fan temizliği yaptım. Fakat sıkıntı hala devam ediyor..

Son düzenleme:
Öncelikle merhaba oyunlarda sıcaklık değerleriniz nasıl? Değerler normalse sisteminizde disk olarak HDD mi kullanıyorsunuz yoksa SSD mi?

Geri
Yukarı