GTX 1650 Ti OverClock yapma

Tamam o zaman düz mantıkla ilerleyelim. Monster Abra A5 v15.8.2'de 120Hz monitör, 8x2 2933 MHz RAM, GTX 1650 Ti ekran kartı ve i7 10750H işlemci ve 256 GB SSD bulunuyor. Bende ise 512 GB SSD, GTX 1650 Ti ve i5 10300H ve 8 GB RAM bulunuyor. Ayrıca monitörüm 120Hz'de değil. Dolayısı ile çok daha az güç tüketen bir sahip olmama rağmen bende 150W'lık bir güç imkanı var iken Monster tüm bu bileşenlere 120W'lık bir güç değeri ile besliyor. Üstelik upgrade ederek depolmaları arttırabiliyorsunuz diyor. Yani her şekilde de elimdeki güçten çok daha azını kullanıyorum.

Neye dayanarak bunu söylüyorsun ;)

1x8 RAM olunca da aynı adaptör 2x16 RAM olunca da aynı adaptör. Yine depolama için 1 tane SSD varken de aynı adaptör 2 M.2 SSD + 1 tane HDD olunca da aynı adaptörü veriyorlar. Diğer bileşenlere güç bırakmak zorundasınız.

1x8 RAM olunca da aynı adaptör 2x16 RAM olunca da aynı adaptör. Yine depolama için 1 tane SSD varken de aynı adaptör 2 M.2 SSD + 1 tane HDD olunca da aynı adaptörü veriyorlar. Diğer bileşenlere güç bırakmak zorundasınız.
Arkadaşım japon balığına anlatır gibi mi anlatayım benim izah ettiğim kısım aynı adaptör olabilir ama farklı sistemlere sahibiz. Bir tarafta çok daha güçlü bir sistem varken daha az güç veren bir adaptör ile besleniyor. Bende ise çok daha az donanım takılı ve daha güçsüz bir sistem varken elimde daha yüksek güç tanıyabilecek bir adaptör bulunuyor.

Arkadaşım japon balığına anlatır gibi mi anlatayım benim izah ettiğim kısım aynı adaptör olabilir ama farklı sistemlere sahibiz. Bir tarafta çok daha güçlü bir sistem varken daha az güç veren bir adaptör ile besleniyor. Bende ise çok daha az donanım takılı ve daha güçsüz bir sistem varken elimde daha yüksek güç tanıyabilecek bir adaptör bulunuyor.

Benim ne demek istediğimi anlamıyorken bile zekama laf etmeniz komik. Daha fazla cevap vermeyeceğim mobil ekran kartına overclock yaparken başarılar size.

Dostum olayı yanlış anlamışsın sen biraz. Elindeki güç kaynağının fazla olması yani fazladan gücün olması bunu kullanabileceğin anlamına gelmez. Birinci olarak laptoplar için konuşmak gerekirse yeni nesil Intel işlemcilerde kısıtlı voltaj kontrolüne izin veriliyor, +/- 50mv olarak. İşlemvi için performansı artırman mümkün, tabii yeterli soğutma varsa ve işlemci sıcaklıktan dolayı throtle yemezse. Ekran kartı içinse NVIDIA tarafında standart olarak masaüstü ya da laptop referans tasarımlarda voltaj kontrolüne izin verilmiyor. ASUS, MSI ya da başka firmaların ürettiği masaüstü kartlarda voltaj kontrolü kısıtlaması değişebiliyor, limitli aralıklarda ya da tamamen kapalı olabiliyor. Laptoplarda için ise %99'unda kısıtlıdır. Bu sebeple artırabileceğin frekans kısıtlı. Bahsettiğin Monster Abra A5 kullanıyorum ve 1650 Ti ile yaklaşık 250 MHz çekirdek frekansı, 400MHz bellek frekansı civarında kararsızlaşıyor sistem, oyun oynarken mavi ekrana düşmeler olabiliyor. Gerçek kullanım senaryosunda 200MHz çekirdek ve yaklaşık 300MHz bellek frekansı limit diyebilirim. Tabi bu PC soğutma performansına ve elindeki GPU çekirdeğinin kalitesine göre değişir. Aynı model iki GPU'nun potensiyeli farklı olabilir fabrika değerleri seri üretimden çıkan her GPU'nun sağlıklı çalışabileceği değerlerdir. Bazısı az bazısı daha çok potansiyele sahip olabilir. Ama ne olursa olsun voltaj değerlerini artımadan stabil bir OC yapmak performans almak çok zor.

Güç noktasına geri dönersek, PC için kullanılan güç kaynakları belirli standaartlada üretilen seri imalat ürünleridir. 100W-120W-150W gibi ayrı ayrı adaptörler üretmek üretimi çeşitlendirmek yerine belirli bir seri ürüne hitap eden tek çeşit üretmek Monster için 120W, başka PC'ler için 150W ya da 90W gibi bazı standart belirlemek daha avantajlıdır. Bunun anlamı PC nizin bu gücü kullanabileceği anlamına gelmez. Sizin bağladığınız adağtör kaç Watt olursa olsun önemli olan anakartın tasarımındaki güç bileşenleridir. Yani kısacası belki de Monster ya da ASUS ya da MSI fark etmesizin hepsi 120W adaptör ile stabil çalışabilir. Ancak üretici ürün gamında bulunan satıştaki diğer ürünlerini göze alarak 150W bir adaptörü seri üretime alıp ayrı ayrı iki adaptör üretmekten daha karlı bulabilir. Çünkü adaptörlerin Watt başına düşen üretim maliyeti çok fazla fark etmez, hiç yok demiyorum ama maliyet farkı iki ayrı ürün üretmeye göre daha az olacağı için üretimi basitleştirmeyi tercih etmiş olabilirler.

Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur. Biraz uzun oldu kusura bakmayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı