GTX 1650 Ti sistem yüksek VRAM kullanımı

SunSet

Megapat
Resident Evil Village sistemin aynı donanıma sahip videolarda yapılan oyun ayarları ve FPS'e bakarak bazen ben de aynısını yapıyorum. Ama bu oyunda adamın VRAM 2.2028 kullanırken aynı ayarı ben yapıyorum 4.8067 VRAM kullanıyor. Demo olduğu için mi böyle yoksa oyun sonradan güncellemeler alarak daha mı iyi grafikler eklediler? Oyun VRAM geçse bile 60 FPS sabit oynayabiliyorum yine de ama bunun zararı nedir, VRAM geçince?

Bazen oyunu saatlerce 2-3 saat akıcı 60FPS sabit şekilde oynarken, aynı sabit 60FPS aldığım mekan 35 FPS'e kadar birden düşebiliyor ve oyun inanılmaz kasma oluyor. Bu sırada ısı değerleri iyi, ekran kartı bellek ve işlemci saatleri hızları yüksek yani ısıdan düşüş kaybı yok, MSI Afterburner ile kontrol ediyorum. RAM 8 GB olduğu için mi böyle?

Çünkü sistemi yeniden başlatınca ve arkada uygulamalar kapalı şekilde oyuna girince RAM kullanımı oyunda 7.2GB oluyor, akıcı oynanıyor, ama yaşadığım FPS düşüşünde RAM kullanımına bakınca 5.9GB kullanım olduğunu gördüm. RAM kullanımı düşünce FPS mi düşüyor? Buradan mı RAM darboğaz yaptığı anlaşılır?

İlgili video:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Resident Evil Village sistemin aynı donanıma sahip videolarda yapılan oyun ayarları ve FPS'e bakarak bazen ben de aynısını yapıyorum. Ama bu oyunda adamın VRAM 2.2028 kullanırken aynı ayarı ben yapıyorum 4.8067 VRAM kullanıyor. Demo olduğu için mi böyle yoksa oyun sonradan güncellemeler alarak daha mı iyi grafikler eklediler? Oyun VRAM geçse bile 60 FPS sabit oynayabiliyorum yine de ama bunun zararı nedir, VRAM geçince?

Bazen oyunu saatlerce 2-3 saat akıcı 60FPS sabit şekilde oynarken, aynı sabit 60FPS aldığım mekan 35 FPS'e kadar birden düşebiliyor ve oyun inanılmaz kasma oluyor. Bu sırada ısı değerleri iyi, ekran kartı bellek ve işlemci saatleri hızları yüksek yani ısıdan düşüş kaybı yok, MSI Afterburner ile kontrol ediyorum. RAM 8 GB olduğu için mi böyle?

Çünkü sistemi yeniden başlatınca ve arkada uygulamalar kapalı şekilde oyuna girince RAM kullanımı oyunda 7.2GB oluyor, akıcı oynanıyor, ama yaşadığım FPS düşüşünde RAM kullanımına bakınca 5.9GB kullanım olduğunu gördüm. RAM kullanımı düşünce FPS mi düşüyor? Buradan mı RAM darboğaz yaptığı anlaşılır?

İlgili video:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
GTX 1650 Tİ zaten toplam 4 GB VRAM ''4.8067 VRAM kullanıyor'' Böyle gözükmesine şaşırdım.

Hocam bir de 60 FPS oynuyorum demişsiniz ya hani genel olarak hangi ayarlar da 60 FPS alıyorsunuz ?

Hocam bir de 60 FPS oynuyorum demişsiniz ya hani genel olarak hangi ayarlar da 60 FPS alıyorsunuz ?
Nvidia'ın kendi optimize edilmiş ayarlarını kullanıyorum.

1635174740631.png

GTX 1650 Tİ zaten toplam 4 GB VRAM ''4.8067 VRAM kullanıyor'' Böyle gözükmesine şaşırdım.
Bilmem. Aynı kartla daha yüksek ayar deneyenler var VRAM 6GB geçmiş gözüküyor. Belki paylaşılan bellek durumu da var. RAM'den alabiliyor olabilir, işte benim RAM şu anlık tek 8GB RAM var. Sizin 2x8 görünüyor siz oynadıysanız öyle problem oluyor mu?

Son düzenleme:
Nvidia'ın kendi optimize edilmiş ayarlarını kullanıyorum.

Eki Görüntüle 1198296

Bilmem. Aynı kartla daha yüksek ayar deneyenler var VRAM 6GB geçmiş gözüküyor.
Gözden atladığınız bir ayar olabilir, HD TEXTURE PACK tarzı güncellemeler, paketler gelmiş olabilir. Videonun yayım tarihine bakın. Çok takılacak bir şey değil bence.

Belki adam korsan oynuyordur, korsan da koruma programı olmadığından daha fazla FPS değeri veriyor demişlerdi bir ara. Belki bundan dolayı daha az VRAM kullanıyor olabilir. İhtimal tabi sadece.

Ama tabi direkt: şundan öyledir diyen birisi çıksa güzel olur.

Ama tabii direkt: şundan öyledir diyen birisi çıksa güzel olur.
Sizin RAM yüksek sanırım aynı ekran kartlara sahibiz. Siz oynadınız mı daha önce oyunu? RAM işte değişiyor oyunda düşük RAM kullanımı olunca FPS düşük, oyunu kapatınca veya sistemi yeniden başlatınca RAM kullanımı oyundan yükseliyor ama FPS gerçekten güzel oyun oynanabilir ben memnunum ekran kartımdan. Ya arkadaşım RTX 3090 veya bizim karttan güçlü olsa 16GB RAM şart oluyor diyor yüksek ayar ve çözünürlükte oynandığı için diyor arkadaşım. Ben de diyorum RAM'den olabilir deyince taktırmak isteyince 16GB RAM lüks diyor, sizce lüks mü bizim sisteme? :)

bundan dolayı daha az VRAM kullanıyor olabilir.
Olabilir ve paylaşılan VRAM olayı da var. Acaba bellek sınırda olunca paylaşıyor mu oyunda şişme mi oluyor VRAM'de yetmeyince RAM'den mi alıyor geri kullanımı?

1635175257276.png

Yeni konular

Geri
Yukarı