GTX 1650S, R5 2600 Minecraft FPS düşmesi

chaoo

Hectopat
Makaleler
7
Minecraft Hypixel sunucusunda FPS düşmesi giriyor. Sistemim iyi neden oldugunu cozemedim. SSD ile mi alakali Adata SU630 var kronik sikintili deniyor dropun kaynagi bu mudur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dediğimi yapıp dener misin. Ayrıca minecraft ayarlarını da bilmiyoruz. Chunklar çok yüksekte mi? Shader kullanıyor musun? Texture pack kullanıyor musun? Hepsi etki edebilir ve hangi sunucularda oluyor? Çok kişinin olduğu yerlerde mi kasıyor?
Ayarlari dusurdugumdede aynisi oluyor ama normalde 10 chunk yuksek ayarlar kullaniyorum ve pvpland,backplay de de oluyor

Hocam SSD sadece sistemin daha hızlı çalışmasını sağlar FPS'e etki etmez.
Konulara bakarken gordum baska biri su630 kullaniyor oda ayni durumda yt de video izlerken diit sesi gelip saliselik drop yiyor oda ve oyunlardada drop giriyor ondada muhtemeln ssd ile alakali kronik sikintili deniliyor

@chaoo
Bu durumu 1660 Ti ile Hypixel gibi sunucuların belirli lobilerinde yaşıyordum. Mesela Minecraft açıkken Afterburner'ın OSD'si ile ekran kartının kullanımıma % olarak baktığımda sürekli düşük oluyordu ve problemler yaşıyordum. Sonradan araştırmalarıma göre bu tarz güçlü ekran kartlarının Minecraft'ta ayar değiştirmedikçe yüksek saat hızlarına çıkmadığını öğrendim. Hepsinde değil tabi ama fps drop olursa ben bu şekilde çözüyorum.

Nvidia Denetim Masası > 3D Ayarlarının Yönetilmesi > Program ayarlarına gelip jawaw.exe'yi seçiyoruz. Sonrasında Güç yönetimi modu > Maksimum performans olarak seçiyoruz ve Uygula diyoruz.

Peki nerede bu jawaw.exe?

• Oyununuz orjinalse oyunun kendi javaw.exe dosyası oluyor. Benim orijinal oyunumdaki java yolu şöyle: D:\Oyunlar\Launcher\runtime\jre-x64\bin\jawaw.exe

Oyununuz orijinal değilse 64 bit java yüklü olmalı, yüklüyse önce güncel olup olmadığına bakın.

• Örnek olarak: C:\Program Files\Java\jre6\bin\jawaw.exe
  • Sizinki Program Files (x86)'da olabilir veya jre6 olarak yazmayabilir, ona göre değiştirirsiniz.

Geri
Yukarı