GTX 1650S ve i5 9600K sistemde donma ve mavi ekran hataları

Oktay Yılmaz

Hectopat
Daha fazla  
Yaklaşık 1 aydır sistemde sorunlar oluşmaya başladı. Sistemi yük altına sokmadığım sürece çok nadir yaşıyorum bu sorunu.
Genelde oyun oynarken bir anda donma, peşine mavi erkan hatası yaşıyorum. Peşine BIOS'a yönlendirip M.2 SSD'yi görmüyor. Tüm sistemdeki parçaları belli başlı testlere soktuğumda herhangi bir sorunlar karşılaşmadığım için format attım fakat sorun yine başladı.

Anakartımda bir süredir ses portlarıma taktığım kulaklık veya hoparlörlerden cızırtı yapıyor hem mikrofonumdan karşı tarafa hem kulaklığımdan bana. Biraz araştırdığımda bu model anakartın kronik sorunlu olduğu duydum. Acaba bu yaşananlar bu kronik sorunlarla mı alakalı acaba?
  • Ekran kartı: Zotac GeForce GTX1650 Super Gaming 4 GB GDDR6 128Bit.
  • Anakart: Gigabyte Z370 Aorus Gaming 5 rev.1.0 (Wi-Fi)
  • Işlemci: Intel Core i5-9600K Coffee Lake 6-Core 3.7 GHz.
  • RAM: Team T-Force night hawk RGB 16 GB 3200MHz 2 X 8 GB.
  • HDD: Reeinno Mace-2000 SSD M.2 240GB.

Minidump

Anakart ve birçok parçam Newegg sitesi üzerinden alınma olduğu için global destekleri olmadıklarını söylediler. Şu an tamamen tek başımayım bu soruna karşı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Minidump dosyanı erişime açar mısın?

Dosya Ekleri

• Erişime açın..png
    Erişime açın..png
    14,6 KB · Görüntüleme: 35
En başta DDU ile var olan ekran kartı sürücünü sil. Sonra aşağıya bıraktığım sürücüyü indir.

DDU rehberi.
DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi | Technopat Sosyal

Ekran kartı sürücüsü.

"sfc /scannow" rehbarini uygula.
SFC /scannow komutu nedir? Ne işe yarar? | Technopat Sosyal

"DISM" rehberini uygula.
[Rehber] DISM aracı nedir ve nasıl kullanılır? | Technopat Sosyal

Bir tane minidumptan sadece bunları bulabildim. Eğer başka mavi ekran alırsanız kesinlikle minidump dosyanı paylaş.

Galiba beta BIOS kullanıyorsunuz ama şu an ona dokunmak istemiyorum. Beta BIOS kullandığınızdan emin değilim bu arada. Emin olmadığım için onla ilgili bir şey diyemiyorum.

Windows10 güncelleştirmesi varsa yapın.

Kaypersyk ve Malwarebytes ile sisteme antivirüs taraması yapın bir de.
En başta DDU ile var olan ekran kartı sürücünü sil. Sonra aşağıya bıraktığım sürücüyü indir.

DDU rehberi.
DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi | Technopat Sosyal

Ekran kartı sürücüsü.

"sfc /scannow" rehbarini uygula.
SFC /scannow komutu nedir? Ne işe yarar? | Technopat Sosyal

"DISM" rehberini uygula.
[Rehber] DISM aracı nedir ve nasıl kullanılır? | Technopat Sosyal

Bir tane minidumptan sadece bunları bulabildim. Eğer başka mavi ekran alırsanız kesinlikle minidump dosyanı paylaş.

Galiba beta BIOS kullanıyorsunuz ama şu an ona dokunmak istemiyorum. Beta BIOS kullandığınızdan emin değilim bu arada. Emin olmadığım için onla ilgili bir şey diyemiyorum.

Windows10 güncelleştirmesi varsa yapın.

Kaypersyk ve Malwarebytes ile sisteme antivirüs taraması yapın bir de.
Hatayı almaya başladıktan sonra bios update yaptım şuan betada minidump sonradan aklıma geldi format attıktan sonra tek 1 dosya vardı dediklerinizi deneyeceğim
Minidump Hayırlı akşamlar bu gün tekrardan 2 adet mavi erkan aldım

Son düzenleme:
Memtest86 yapabilir misiniz?

Ayrıca Windows 10 20H2 sürümüne yükseltin.

Geri
Yukarı