GTX 1660 Super video izlerken %10-15 kullanım

BirKimse

Decapat
Daha fazla  
Merhaba. Ben GTX 1660 Super ekran kartına sahibim. Ara sıra YouTube'da video izlerken GPU kullanımına bakıyorum ve %10-15 kullanımlara rastlıyorum aklıma takıldı ve bunun hakkında konu açmak istedim. Video izlerken ekran kartı neden bu kullanımlara ulaşır?

Normal ekrana görüntü oluşturuyor çünkü bir de FPS yüksek ve çözünürlük fazla ise.

Merhaba. Ben GTX 1660 Super ekran kartına sahibim. Ara sıra YouTube'da video izlerken GPU kullanımına bakıyorum ve %10-15 kullanımlara rastlıyorum aklıma takıldı ve bunun hakkında konu açmak istedim. Video izlerken ekran kartı neden bu kullanımlara ulaşır?

1080p video izlerden ekran kartından destek alması lazım. Yoksa donar.

Tarayıcı ayarlarını kontrol edin, "Kullanılabilir olduğunda donanım hızlandırma kullan" özelliği açıksa, bilgisayar videoyu işlemek için ekran kartını kullanır. Bu yüzden olabilir.

Bir tık fazla ama çok da sorun mu bilemem yani bilgililere danışmak lazım.

Tarayıcı ayarlarını kontrol edin, "Kullanılabilir olduğunda donanım hızlandırma kullan" özelliği açıksa, bilgisayar videoyu işlemek için ekran kartını kullanır. Bu yüzden olabilir.
Hatta 1080p alınca %33 falan oluyor kullanım bende baktım görev yöneticisinden ne kullanıyor bu kadar ekran kartını diye chrome %33 kullanım yazıyordu

Videolar codec toolları ile çözümlenmesi gerekir. Her videonun yapısı farklı bir codec ile oluşturulur. Bu codecleri nv decoder ya da ff decoder gibi decodecler çözümler en iyi çözümleme yöntemi ise ekran kartlarıyla gerçekleşir. Bu verileri işlemesi çok büyük işlem yükü gerektirir. Özellikle matraskova videolarını çözümlemek için çok iyi ekran kartlarına ihtiyaç duyulur. Eski nesil ekran kartlarında 2K çözünürlülükte bir video açıldığında bile donmalar yaşanabiliyor. GTX 860M ekran kartlı laptopumda 4K MKV filmleri izlerken bazı filmlerde donmalar yaşadığımı bile hatırlıyorum. %100 kullanıma bile ulaşabiliyor.

Hatta 1080p alınca %33 falan oluyor kullanım bende baktım Görev Yöneticisi'nden ne kullanıyor bu kadar ekran kartını diye Chrome %33 kullanım yazıyordu.

VP9 codecini kullandığı için GPU kullanımı yüksek.

Yeni konular

Geri
Yukarı