GTX 1660 Super vs GTX 1080

Beni tek düşündüren nokta GTX1080'in 6yıllık olması, bu konuda ne düşünüyorsunuz.
Termal macun değiştirmek gerekebilir, bunun dışında kartın içi açıldıysa fırınlanmıș olabilir; yani soğuk lehime düştüyse fırınlamadan sonra da düşebilir veya nemli bir ortamda çalıştıysa oksitlenme olmuş olabilir. Eski kartlarda genel olarak sorunlar bu şekilde olur, kesin olacak diye bir şey söylenemez ama muhtemel şeyler bunlar.

Termal macun değiştirmek gerekebilir, bunun dışında kartın içi açıldıysa fırınlanmıș olabilir; yani soğuk lehime düştüyse fırınlamadan sonra da düşebilir veya nemli bir ortamda çalıştıysa oksitlenme olmuş olabilir. Eski kartlarda genel olarak sorunlar bu şekilde olur, kesin olacak diye bir şey söylenemez ama muhtemel şeyler bunlar.
Bunları test ederken anlama şansım olur mu görsel olarak.

Kendim GTX 1060 kullanıyorum kendisi de 6 yıllık bir kart. Temiz kullanıldığı sürece bir sorun çıkaracağını sanmıyorum. Şu an kullandığım model 70 dereceyi geçmiyor. Test ederek almanızı öneririm. Bu arada GTX 1080'in modeli nedir?
Asus Rog Strix Gaming 8gb

GTX1080 artık satışı olmayan bir model ancak 1660S halen güncel ve satışı olan bir model. Garantisi bitmiş olsa dahi servisinde ücretli bir şekilde onarılabilir ve parça vs. bulunabilirliği açısından ben 1660S alırdım.

Kartın arka tarafında GPU'nun 4 köşesine denk gelen 4 adet vida var, bu vidaların birinin üzerinde bir etiket olur, bu etiket yerinde mi diye kontrol edebilirsiniz. Bunun dışında PCI-e güç soketlerini de kontrol edin bu soketler de plastiktendir ve fırınlama sırasında zarar görebilirler.

Fırınlama dediğiniz şeyi biraz açar mısınız bende GTX 1660 Ti kartıma 1 hafta önce termal macun sürdümde bir sorun olur mu ki.

Fırınlama dediğiniz şeyi biraz açar mısınız bende GTX 1660 Ti kartıma 1 hafta önce termal macun sürdümde bir sorun olur mu ki.
Dediğiniz durum herkesin yapması gereken bakım hocam. Ancak ''fırınlama'' dediğimiz olay bozulmuş GPU'nun ısı yöntemiyle yani bildiğiniz fırına atılarak ısıtılıp soğuk lehime düşmüş lehimlerini eritip tekrar birleştirip çalıştırıldığı yöntemdir.

Geri
Yukarı