GTX 1660 Super'e Intel İşlemci Tavsiyesi

letranger

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. Ryzen 3600'e çok hevesliydim. İleride ekran kartı yükseltme ihtimalime karşılık güçlü bir işlemcim olsun istiyordum fakat ısınma, dengesiz çalışma ve voltajla alakalı çok fazla şikayet var. Ülkenin bu kötü şartlarında 8 bin liraya sistem toplayıp üstüne bir de voltaj ayarı, soğutmaya çalışma, sayısız forum sayfası okuma gibi angaryalarla uğraşmak istemiyorum. Üstelik AMD tarafı ısınma sorununu çözme amaçlı voltaj ayarlarına yapılacak müdahalenin hem performansa etki edeceğini hem de işlemciye zarar vereceğini söylüyor. Kaldı ki ben ısınıyor diye performans düşürmek zorunda kalacaksam ne anladım bu işten!

Sözün özü 1660 Super'i rahatlıkla çalıştıracak, akarı kokarı olmayan hangi Intel işlemciyi önerirsiniz? Fiyat farkından ötürü Ryzen 3600 kadar güçlü olamasa da mümkün olduğunca geleceğe dönük olsun istiyorum. Normalde Ryzen'a kafamda ayırdığım bütçe 1200-1400 lira arası idi.

Bir de şunu çok merak ediyorum. AMD yazılım güncellemeleri ile 1 senedir voltaj dengesizliği ve ona bağlı oluşan aşırı ısınma sorununu neden çözemiyor?

Bu arada yeni nesilleri beklemek istiyorum ama fiyatların çok daha fazla fırlama ihtimali beni korkutuyor. 8 bin benim için ciddi bir para.

Son düzenleme:
Merhabalar. Ryzen 3600'e çok hevesliydim. İleri de ekran kartı yükseltme ihtimalime karşılık güçlü bir işlemcim olsun istiyordum fakat ısınma, dengesiz çalışma ve voltajla alakalı çok fazla şikayet var. Ülkenin bu kötü şartlarında 8 bin liraya sistem toplayıp üstüne bir de voltaj ayarı, soğutmaya çalışma, sayısız forum sayfası okuma gibi angaryalarla uğraşmak istemiyorum. Üstelik AMD tarafı ısınma sorununu çözme amaçlı voltaj ayarlarına yapılacak müdahalenin hem performansa etki edeceğini hem de işlemciye zarar vereceğini söylüyor. Kaldı ki ben ısınıyor diye performans düşürmek zorunda kalacaksam ne anladım bu işten!

Sözün özü 1660 Super'i rahatlıkla çalıştıracak, akarı kokarı olmayan hangi Intel işlemciyi önerirsiniz? Fiyat farkından ötürü Ryzen 3600 kadar güçlü olamasa da mümkün olduğunca geleceğe dönük olsun istiyorum. Normalde Ryzen'a kafamda ayırdığım bütçe 1200-1400 lira arası idi.

Bir de şunu çok merak ediyorum. AMD yazılım güncellemeleri ile 1 senedir voltaj dengesizliği ve ona bağlı oluşan aşırı ısınma sorununu neden çözemiyor?

Bu arada yeni nesilleri beklemek istiyorum ama fiyatların çok daha fazla fırlama ihtimali beni korkutuyor. 8 bin benim için ciddi bir para.
Ryzenlerde seri numarası var. Yeni çıkan serilerde bu tarz sorunlar düzeltilmiş. Ofisteki arkadaşım Ryzen 3600 aldı ve şu an sorunsuz kullanıyor. Bir tek sıcaklık sorunu var. Bunun için de yurtdışından şunu aldı 27€'ya.

Türkiye'de satışı yokmuş. Bunun dışında voltaj ayarını da yaptım demişti. Forum sitelerinde bununla ilgili rehber var. Uğraşıp uğraşmamak sana kalmış. İ5-10400 bakabilirsin.

10400F düşünebilirsiniz ancak anakart farklılığını hesaba katmayı unutmayın.
Bakacağım. Sistemi sıfırdan toplayacağım için anakarttan yana sıkıntı yok. Beklemekle alakalı düşünceniz neler? Fiyatların düşmesi ya da yeni nesillerin gelmesi beklenmeli mi sizce? Ben artar diye tereddütteyim.
Ryzenlerde seri numarası var. Yeni çıkan serilerde bu tarz sorunlar düzeltilmiş. Ofisteki arkadaşım Ryzen 3600 aldı ve şu an sorunsuz kullanıyor. Bir tek sıcaklık sorunu var. Bunun için de yurtdışından şunu aldı 27€'ya.

Türkiye'de satışı yokmuş. Bunun dışında voltaj ayarını da yaptım demişti. Forum sitelerinde bununla ilgili rehber var. Uğraşıp uğraşmamak sana kalmış. İ5-10400 bakabilirsin.

Voltaj vs. ayarlarını yapınca sorun büyük ölçüde çözülüyormuş zaten ama dediğim gibi uğraşmak istemiyorum. 10400'e bakacağım. Beklemekle alakalı düşünceleriniz neler? Fiyatların düşmesi ya da yeni nesillerin gelmesi beklenmeli mi sizce? Ben artar diye tereddütteyim. 3 ay öncesi ile bugün arasında her parçada ciddi fiyat farkı var maalesef. Azalmak yerine daha da artıyor.

Fiyatların düşmesi bu kur ile pek olağan değil.
Belli mağazaların belirli indirim günleri ile belki olabilir ama.

Intel yeni seri sayılır zaten çok olmadı. Ama Ryzen 4000 ya da XT işlemciler bekleyecek iseniz değebilir.

Aynı şekilde 1660 Super bu bütçeye düşük gibi.

İki gündür okuduklarımdan sonra Ryzen benim için kapalı kutu. İçinden ne çıkacağı muamma. Hâlbuki çok hevesliydim. 8 bine daha iyi ekran kartı olabilir evet ama MSI Gaming X olsun istiyorum. Şu an Vatan'da 2544 lira fiyatı. Sapphire falan alıp başım ağrısın istemiyorum. Mini ana kartları da hiç sevmiyorum. Yine MSI marka ATX ana kart istiyorum. Üstüne 144 Hz 1 MS 24" monitör de olacak. Bu şekilde sekiz bini bile aşıyor. Hem Corona hem kur yükselmesi maalesef fiyatları alt üst etti. Ama tavsiyelere açığım tabii ki.

Bütçeye monitör dahil ise iş değişir.
Ama yine de daha iyisi kampanya ile olabilir diye düşünüyorum.

Çok haklısınız. Acelem yok zaten. Kampanyaları kollayarak güzel fiyata ürün düşürdükçe almak istiyorum ben de. Hatta geçen cuma İncehesap ASUS1660 Ti Evo'yu 2100'e çekti. Kartım henüz elime ulaşmadığı için kaçırdım. Dakikalar içinde eridi gitti stok gözlerimin önünde. Evlat acısı gibi içime oturdu. Böyle indirimler yakalarsam MSI'a takılmam tabii. Alırım hemen. Ama olur mu bilmem. Teşekkür ederim.
Bütçeye monitör dahil ise iş değişir.
Ama yine de daha iyisi kampanya ile olabilir diye düşünüyorum.
Şu an 9400f 1200 lira. Çok daha hesaplı. Belki kampanya vs. daha da düşer. Onu tercih etsem uzun zaman yeter mi yoksa 250 lira daha verip 10400f almak mı daha mantıklı? Fiyat farkına değecek performans farkı var mı aralarında?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı