Çözüldü GTX 1660 Ti AC Origins'de FPS düşmesi sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Hoaxer

Kilopat
Makaleler
3
Merhaba.
AC Origins'de sürekli FPS düşmesi giriyor. Önceden olmuyordu yaklaşık 1 haftadır var bu sorun. FPS düşmesi yaklaşık 5-6 saniye sürüyor. Değerler attığım fotoğraflarda var. Yazmadığım gerekli bilgi varsa söylerseniz ekleyebilirim. SSD sağlığı %98. (Crystaldiskınfo'dan baktım.) aslında yükü işlemciden ekran kartına bindirebilirsem sorun çözülür gibi ama nasıl yapabilirim bilmiyorum. Diğer oyunlarda da oyunun başlarında biraz oluyor ama daha çok microstutter gibi ve fazla etkili değil.
Not: Ayarlar Ultra-High arası.

Sistem:
-MSI Ventus GTX 1660 Ti.
- i5 9400F.
- 8 GB 2666 MHz DDR4 RAM X2 Crucial Ballistix.
- 480 GB SSD Crucial BX500.
- MSI H310M PRO-VD Plus.
- 600W PSU.

Ekran Görüntüsü (23).png

Ekran Görüntüsü (24).png

Çözüm
@Hoaxer, BIOS Update ve sıcaklık ile ilgili herhangi bir sorununuz gözükmüyor ama yanlış hatırlamıyorsam en son yayınlanan Nvidia sürücüsünde her ne kadar bu şekilde bir random freezing vs tarzı bir problemle karşılaşıldığını duymasam da teknik performans ve görüntü problemleri yaşayanlar vardı. Yine de DDU ile güvenli modda daha eski bir sürücüyle denemenizde fayda olduğunu düşünüyorum, buna ek olarak anakartın sürücülerle beraber gelen yazılım araçlarının arka planda çalışma ihtimaline karşı bunları kontrol edip bakmanızı ve Uplay'i back in ground moduna getirerek alt konumda simge durumunda çalıştığından emin olun derim.
Grafik ayarlarını en sonra çektim ki yük ekran kartına binsin diye, öyle de oldu ama nasıl oluyorsa hala drop giriyor. Delireceğim...

Benchmark sonuçları böyle:
Gerizekalı Ubisoft paraya bu kadar önem vermeyip 3 katmanlı anti-crack sisteni kurmasaydı daha düzgün bir oyun deneyimi olabilirdi. Bir daha da oyun falan almam bu paragöz şirketten.
Ekran Görüntüsü (26).png

Son düzenleme:
Grafik ayarlarını en sonra çektim ki yük ekran kartına binsin diye, öyle de oldu ama nasıl oluyorsa hala drop giriyor. Delireceğim...

Benchmark sonuçları böyle:
Gerizekalı Ubisoft paraya bu kadar önem vermeyip 3 katmanlı anti-crack sisteni kurmasaydı daha düzgün bir oyun deneyimi olabilirdi. Bir daha da oyun falan almam bu paragöz şirketten.
Eki Görüntüle 606161

Hocam sistemin boşta kullandığı işlemci kullanımı ne durumda? Arka planda açık program/client vb gibi bir şey var mı? Varsa kapatıp bir de öyle deneyin, eğer ki kullanım seviyesi normalden yüksekse 3. parti zararlı bir yazılım veya tespit edilemeyen trojan kaynaklı bir unsur CPU'yu aşırı yoruyor olabilir, bu noktada Malwarebytes/Kaspersky gibi antivirüs yazılımlarıyla detaylı sistem taratması yapmanızı öneririm. Ayrıca Ubi hakkında söylediklerinize de katılıyorum, eğer ki probleminiz diğer söylediğim sebepler haricinde devam edecek olursa da korumanın devre dışı bırakıldığı korsan sürüm Gold Edition'ı deneyebilirsiniz, sonuç olarak parasını vermişsiniz oyunun.

@Jonathan North hocam boşta %7 civarında kullanım. Arka planda sadece Steam ve UPlay oluyor. Oyunu bu vakte kadar 150 saat oynadım tüm başarımları yapacaktım sadece onu da burnumdan getirdi :D . Sistemde virüs olduğunu hiç düşünmüyorum çünkü sadece oyun indiriyorum PC'ye, onlar da Steam gibi platformlardan.

BIOS Update'in bunlara etkisi olabilir mi? Ne başıma geldiyse Update yaptıktan sonra geldi de.

Şimdi hocam bu drop dediğiniz olay 70-75 FPS'ten bir anda 30-40 gibi değerlere düşmesi şeklinde mi oluyor? Tam olarak nasıl ve ne sıklıkta gerçekleştiğini tarif ederseniz iyi olur. Bu arada boştaki işlemci kullanımı da fazla, az önce ben de Steam ve Uplay'i çalıştırdım. Kullanım seviyesi %1-2 civarında geziyor. BIOS Update sonrası bilgisayara oyun haricinde herhangi bir şey yüklediniz veya istemeden de olsa yüklendi mi? Başka yüklü oyunlarınızda da bu tarz problemler mevcut mu?

Şimdi hocam bu drop dediğiniz olay 70-75 FPS'ten bir anda 30-40 gibi değerlere düşmesi şeklinde mi oluyor? Tam olarak nasıl ve ne sıklıkta gerçekleştiğini tarif ederseniz iyi olur. Bu arada boştaki işlemci kullanımı da fazla, az önce ben de Steam ve Uplay'i çalıştırdım. Kullanım seviyesi %1-2 civarında geziyor. BIOS Update sonrası bilgisayara oyun haricinde herhangi bir şey yüklediniz veya istemeden de olsa yüklendi mi? Başka yüklü oyunlarınızda da bu tarz problemler mevcut mu?
Şöyle anlatayım, oyun normalde 75 FPS akıcı ilerliyor ama birden oyun donuyor sesler geliyor fakat görüntüde değişme yok. 5-6 saniye sürüyor ve donma bittiğinde aynı yerden devam ediyor. Tahmini olarak 10 saniyede bir oluyor. Boştayken CPU'mu en çok kullanan şey Antimalware Service Executable.

Bildiğim kadarıyla sadece ekran kartı driveri yükledim oyun dışında. Diğer oyunlarda dediğim gibi oyunun en başında kısa bir takılma oluyor fakat bir daha olmuyor. O da pek can sıkıcı değil microstutter gibi bir şey.
Sıcaklıklar normal mi? Termal macun değişimi sorun çözecek olsa değiştirebilirim.

Sorun bu olaydan olmuş da olabilir fakat bu oyunu uzun süredir oynamıyordum kesinlikle bundan diyemiyorum o yüzden.

@Hoaxer, BIOS Update ve sıcaklık ile ilgili herhangi bir sorununuz gözükmüyor ama yanlış hatırlamıyorsam en son yayınlanan Nvidia sürücüsünde her ne kadar bu şekilde bir random freezing vs tarzı bir problemle karşılaşıldığını duymasam da teknik performans ve görüntü problemleri yaşayanlar vardı. Yine de DDU ile güvenli modda daha eski bir sürücüyle denemenizde fayda olduğunu düşünüyorum, buna ek olarak anakartın sürücülerle beraber gelen yazılım araçlarının arka planda çalışma ihtimaline karşı bunları kontrol edip bakmanızı ve Uplay'i back in ground moduna getirerek alt konumda simge durumunda çalıştığından emin olun derim.

Çözüm
Eve geçtiğimde dediklerinizi deneyeceğim.
İlginiz için teşekkürler bir iki saate geri dönüş yaparım.
@Jonathan North önceki sürücüyü nereden bulabilirim? Uplay konusunda dediğiniz ayar açıkmış.
Anakart ile alakalı bir şey bulamadım burada. Benim de CPU kullanımım bir süre sonra düşüyor o değerler açılırken olanmış.
Ekran Görüntüsü (27).png

Son düzenleme:
Hocam Allah razı olsun çözdünüz ya. Benim hiç aklıma gelmiyordu Driverden olabileceğini, tüm odağım işlemcideydi. 40. en iyi cevabınız da benden olsun tekrardan sağ olun.

Ekran Görüntüsü (28).png

Gri renktekiler önceki Benchmark sonuçları.

Edit: Ubiye de boş yere sövdük 😁 Suç NVidia'nınmış.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı