Çözüldü GTX 1660 Ti boşta 60, yükte 69 derece

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Furkan Çal

Decapat
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengeance LPX 8 GB 3200 MHz DDR4 CL16
Ekran kartı
MSI GEFORCE GTX 1660 Ti ARMOR 6G OC
Anakart
MSI B450M-A PRO MAX AM4 DDR4 ANAKART 4,52325 üze
İşlemci
Ryzen 5 3600
1693733752676.png

Boşta ekran kartım kullanılmadığı halde 60 derecelerde geziniyor fanlar çalışıyorlar. Anlamadım neden olduğunu. Yük altında da enteresan bir şekilde 69 derece maxiumum gördüm ekran kartı 1660 Ti.

Çözüm
Sorunun çözümü basitmiş AMD kartlarda performans kısmından sıfır RPM kapatılıyor NVIDIA kartlarda ise güç modunu NVIDIA Denetim Masası'ndan uyarlamalı yapın.
Eki Görüntüle 1929259

Boşta ekran kartım kullanılmadığı halde 60 derecelerde geziniyor fanlar çalışıyorlar. Anlamadım neden olduğunu. Yük altında da enteresan bir şekilde 69 derece maxiumum gördüm ekran kartı 1660 Ti.

MSI Afterburner indirip fan hızlarını 60 sabitle kasan mesh değilse ekran kartın ve kasa içi sıcaklığın artabilir.

MSI Afterburner indirip fan hızlarını 60 sabitle kasan mesh değilse ekran kartın ve kasa içi sıcaklığın artabilir.
0 rpm den dolayı oluyo sanırım fanlarımı kapatıp 60 derecenin üstüne çıktığında otomatik fanlar açıp 50 dereceye kadar düşürdü bunu sürekli tekrarlıyo

0 rpm den dolayı oluyo sanırım fanlarımı kapatıp 60 derecenin üstüne çıktığında otomatik fanlar açıp 50 dereceye kadar düşürdü bunu sürekli tekrarlıyo
Bilgisayara restart attıktan sonra öyle oluyor mu? Bazı oyunlar GPU yu buga sokuyor ve sıcak tutuyor. Ready or not ve Vampire Massqure diye iki oyunda bu sorunu yaşamıştım. Saçma gelebilir fakat gerçekten öyle, 60 dan aşağı inmiyor restart sonrası normal ısılara dönüyor.

Bilgisayara restart attıktan sonra öyle oluyor mu? Bazı oyunlar GPU'yu buga sokuyor ve sıcak tutuyor. Ready or Not ve vampire massqure diye iki oyunda bu sorunu yaşamıştım. Saçma gelebilir fakat gerçekten öyle, 60'dan aşağı inmiyor restart sonrası normal ısılara dönüyor.

Yok usta oyunlarla ilgili değil ya kart zaten boşta 1500MHz de çalışıyor oda bir enterasan ayrıca 60 dereceye kadar kesinlikle fan açmıyor.

Sorunun çözümü basitmiş AMD kartlarda performans kısmından sıfır RPM kapatılıyor NVIDIA kartlarda ise güç modunu NVIDIA Denetim Masası'ndan uyarlamalı yapın.

Çözüm

Ya da Afterburner indirip fanları sürekli olarak çalıştır yapın 60 dereceye çıkan fan çalışmaya başladıktan 10 saniye sonra 55 dereceye düşüp 30 saniye sonra tekrar çalışacak fan niye kendini sürekli kapatıp açıyor sürekli çalışsın ya da hiç çalışmasın sürekli çalışıp kapanan bir fanın ömrünü azaltırsın.

Yeni nesil tüm ekran kartları ve Laptop'lar aynı fan mantığını kullanıyor. Fana niye zarar versin? Asıl fanların durması ömrünü uzatıyor sürekli boş yere dönüp toz çekecek olması daha kötü.

Yok hayır şunu anlatmak istiyorum 60 derecenin üstüne çıktıktan sonra çalışması güzel bir şey bunda bende hemfikirim ama 60 derecenin üstüne çıktıktan 10 saniye sonra derecesi 50'ye düşecek ekran kartı tekrar 60 derece olacak 10 15 saniye sonunda tekrar kendini çalıştıracak daha durmadan çalışmaya başlayacak tam duracakken tekrar çalışacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı