GTX 1660 Ti ile Ryzen 5 2600 darboğaz yapar mı?

Zuueva

Hectopat
Arkadaşlar öncelikle iyi forumlar.
Sistemim:
ASUS TUF B450 Gaming Plus (anakart)
ASUS ROG STRIX GTX 1660 Ti (ekran kartı)
AMD Ryzen 5 2600 (işlemci)
2x8 RAM (2933 MHz'de çalışıyor, Dual)
Kingston 1 TB A2000 SA2000M8/1000G M.2 PCI-Express 3.0 SSD.
650 watt güç kaynağı var.
Bu bilgisayarda genelde MOBA türü oyun oynarım.
Örneğin; League of Legends oynarken dün 144 FPS alırken bir anda 90 FPS'lerde can çekişmeye başladı. ASUS GPU Tweak II programıyla baktığımda CPU %35 %40'larda ekran kartı % 30 40 arasında gelip gidiyor. Ekran kartı sıcaklığı 60 dereceyi geçmiyor ayrıca. GPU'yu yük altına sokamadım bir türlü. Umarım sorunumu anlatabilmişimdir. Çözüm sistemdeki donanımlarda mıdır yoksa yazılımsal mıdır? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar öncelikle iyi forumlar.
Sistemim:
ASUS TUF B450 Gaming Plus (anakart)
ASUS ROG STRIX GTX 1660 Ti (ekran kartı)
AMD Ryzen 5 2600 (işlemci)
2x8 RAM (2933 MHz'de çalışıyor, Dual)
Kingston 1 TB A2000 SA2000M8/1000G M.2 PCI-Express 3.0 SSD.
650 watt güç kaynağı var.
Bu bilgisayarda genelde MOBA türü oyun oynarım.
Örneğin; League of Legends oynarken dün 144 FPS alırken bir anda 90 FPS'lerde can çekişmeye başladı. ASUS GPU Tweak II programıyla baktığımda CPU %35 %40'larda ekran kartı % 30 40 arasında gelip gidiyor. Ekran kartı sıcaklığı 60 dereceyi geçmiyor ayrıca. GPU'yu yük altına sokamadım bir türlü. Umarım sorunumu anlatabilmişimdir. Çözüm sistemdeki donanımlarda mıdır yoksa yazılımsal mıdır? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Güç planı seçeneklerinden bilgisayarın AMD Ryzen Balanced yada Yüksek performansta mı bir bak. Eğer güç tasarrufu modundaysa işlemcin düşük hızda çalışıyor. Belki ondan yapıyor olabilir.

1.jpg

Darboğaz yapmaz hocam. MOBA türü oyunlar ekran kartına pek yük bindirmediği için kullanımların o civarlarda olması normaldir. AAA oyunda gözlemlediniz mi hiç kullanım oranlarını?
Diğer oyunlarda (Witcher 3 - Horizon zero dawn) onlarda bu seviyede 144 den 90 fps ye düşüp kasma yapacak kadar hiç olmadı.
Güç planı seçeneklerinden bilgisayarın AMD Ryzen Balanced yada Yüksek performansta mı bir bak. Eğer güç tasarrufu modundaysa işlemcin düşük hızda çalışıyor. Belki ondan yapıyor olabilir.

Eki Görüntüle 1224660
Balanced ayarda.
Yapmaz, işlemci ağırlıklı oyunlarda normal o GPU kullanımları. Drop başka bir şeyden kaynaklı muhtemelen.
Biraz önce bir maç daha attım (league of legends) girmeden önce ekran kartını tekrar çıkarıp taktım.Nvidia ayarlarından ufak oynamalar yaptım ve ramlerin mhz lerini 3000 Mhz idi 2933 e çektim. Şuan herhangi bir drop yaşamadım.Cpu gpu dan % 8 % 9 hep fazla çalıştı. (Gpu %17 ise Cpu % 28 falandı.)144 fps den 120 lere kasmadan düştü çıktı.Çok ilginç.

Yeni konular

Geri
Yukarı