GTX 1660 ve i5 9400F Sistem Toplama

bybrown

Kilopat
Merhabalar, kasa toplamak istiyorum ve bu doğrultuda açtığım 3. Konu bu. Sonunda içime az çok sinen bir kasa hazırlayabildim, son kez sizlere de nasıl olduğunu sormak istiyorum.

İşlemci: Intel i5 9400F (1030 TL)
Ekran Kartı: PNY GeForce GTX1660 6 GB (1430 TL)
Anakart: MSI B360M PRO (500 TL)
RAM: 2X8 GB Kingston Fury 2666 MHz (540 TL)
Depolama: 120 GB Kingston SSD (120 TL)
Kasa ve Güç Kaynağı: FSP CMT110A 500W 80+ (470TL)

Toplam: 4090 TL

Ekran kartı tek fan olduğu için belki çift fanlı MSI GTX 1660 ya da Sapphire RX580 ile değiştirilebilir diye düşünüyorum. Depolama konusunda ise elimde 1 TB harddisk ve 256 GB M.2 SSD mevcut ancak SSD'nin sağlık durumundan emin olmadığım için bir tane de 120 GB SATA 3 almak istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güzel sistem, PNY ekran kartı çok yaygın değil soğutma konusu nasıldır bilemem, tek fanlı ürün sonuçta. Bence daha iyi markalardan yana kullanın tercihinizi, örneğin: ASUS TUF GeForce GTX1660 6GB GDDR5 192Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı - Vatan Bilgisayar

Sadece oyun dışında render, yayın vb. gibi işlemler yapacaksanız R5 2600 de alabilirsiniz Teknobiyotik'te 860 TL. Amaç sadece oyunsa 9400F daha iyi olur. :)

Güzel sistem, PNY ekran kartı çok yaygın değil soğutma konusu nasıldır bilemem, tek fanlı ürün sonuçta. Bence daha iyi markalardan yana kullanın tercihinizi, örneğin: ASUS TUF GeForce GTX1660 6GB GDDR5 192Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı - Vatan Bilgisayar

Sadece oyun dışında render, yayın vb. gibi işlemler yapacaksanız R5 2600 de alabilirsiniz Teknobiyotik'te 860 TL. Amaç sadece oyunsa 9400F daha iyi olur. :)

Aslında amaç oyundan çok video edit, grafik tasarım, programlama ve zaman zaman 3D render olacak ancak oyunları da çok seviyorum :) R5 2600 tercih etmememin nedeni önceki nesil olmasıydı, olabildiğince uzun vadeli olsun istiyorum. PNY kartı tercih etmemin sebebi fiyatı oldu aslında. 1600-1700'e çıkınca biraz aşıyor.

Dediğiniz işler için R5 2600 çok daha iyi olur. Uzun vadeli konusunda da AMD daha iyi, Intel'de çarpan kilidi falan kapalı. OC yapamıyorsunuz. Anakart 2 nesilde bir değişiyor. Günü kurtarırsınız ancak.
O zaman R5 2600+B450 ikilisini alın, RAM de 3000Mhz 16 GB olsun.
Ekran kartını bence PNY almayın, biraz aşıyorsa RAM'i 8 GB alırsınız sonradan eklersiniz, 250 TL 8 GB RAM zaten.
Şu PC'ye bir bakın isterseniz: DADG2/AMD Ryzen 5 2600/GIGABYTE RX590 GAMING 8GB/16GB DDR4/240GB SSD/1TB Disk/Gaming Bilgisayar | ITOPYA
Depolamaları devre dışı bırakarak 3930 TL'ye alabilirsiniz.

Dediğiniz işler için R5 2600 çok daha iyi olur. Uzun vadeli konusunda da AMD daha iyi, Intel'de çarpan kilidi falan kapalı. OC yapamıyorsunuz. Anakart 2 nesilde bir değişiyor. Günü kurtarırsınız ancak.
O zaman R5 2600+B450 ikilisini alın, RAM de 3000Mhz 16 GB olsun.
Ekran kartını bence PNY almayın, biraz aşıyorsa RAM'i 8 GB alırsınız sonradan eklersiniz, 250 TL 8 GB RAM zaten.
Şu PC'ye bir bakın isterseniz: DADG2/AMD Ryzen 5 2600/GIGABYTE RX590 GAMING 8GB/16GB DDR4/240GB SSD/1TB Disk/Gaming Bilgisayar | ITOPYA
Depolamaları devre dışı bırakarak 3930 TL'ye alabilirsiniz.

Hazır sistem satanlar ne kadar güvenilir bilemediğim için kendim toplamaya çalışıyorum aslında. İnternette sorun yaşayan insanlar bir hayli fazla.

220 TL daha ekleyip Zotac alın bence. İndirimle 1400 TL2ye kadar düşüyor bazen, takip edebilirsin.

Video edit için ben de 2600 tavsiye ederim. Vaktiniz varsa 1 ay daha bekleyin 10. nesil işlemciler geliyor. 9. nesile göre çoklu çekirdekte ciddi oranda fark olacak.

220 TL daha ekleyip Zotac alın bence. İndirimle 1400 TL2ye kadar düşüyor bazen, takip edebilirsin.

Video edit için ben de 2600 tavsiye ederim. Vaktiniz varsa 1 ay daha bekleyin 10. nesil işlemciler geliyor. 9. nesile göre çoklu çekirdekte ciddi oranda fark olacak.

Bekleyebilirim ama fiyat olarak beni baya zorlar muhtemelen, bütçemi aşacaktır.

Hazır sistem satanlar ne kadar güvenilir bilemediğim için kendim toplamaya çalışıyorum aslında. İnternette sorun yaşayan insanlar bir hayli fazla.
Daha yeni başıma geldiği için yazma gereği duydum. Bende sizin gibi düşünüyordum hazır sistemlerle ilgili fakat işin bir de kanuni boyutlarına inecek olursak hazır sistem almak her zaman daha karlıdır. Çünkü bende sistemimi kendim topladım ve bana arkadaşlar toplarken montaj hatası yapmışlar işlemciyi ters takıp pin lerini bükmüşler git gel uğraş dur verdiğim taksi parasına mı yanarsın kaybettiğim zamana mı. Sonuç olarak mahkemelik olduk tüketici haklarına başvurdum ve 2 ay kadar sürdü mahkeme arızalı olan anakart ve işlemci yi iade kararı verdi neden hepsini iade etmediniz diye sorduğumda ise bana sistemi kendim topladığım için sistemdeki sadece arızalı parça iade kararı vererek beni de bir nevi korumuş olduklarını söylediler. Eğer ben sistemi hazır alsaydım o zaman birebir iade edebilceklerini söylediler biraz uzun oldu kusura bakmayın sistem alırken kendiniz toplıcaksanız iki kere düşünün iade konusunda sıkıntı yaşamayın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı