GTX 1660S ısınma sorununu kasa fanı düzenlemesi ile çözdüm

RAM
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000 MHz CL16
Ekran kartı
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Anakart
MSI B450 Tomahawk MAX
İşlemci
AMD Ryzen 5 3600
Merhaba arkadaşlar. Haziran 2020'de abimle birlikte bir sistem toplamıştık. Daha doğrusu parça parça eski i5-3570K sistemimizi yeni sisteme geçirdik. Ekim 2023'ten beri de sistem bana ait. Sistemim şu şekilde:
  • İşlemci: AMD Ryzen 5 3600
  • Anakart: MSI B450 Tomahawk MAX
  • Bellek kiti: ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000 MHz CL16 (16-20-20-38) Single Rank
  • Ekran kartı: MSI GTX 1660 Super Gaming X
  • SSD 1: Kingston A2000 1 TB
  • SSD 2: SanDisk Ultra 3D 2.5" 500 GB
  • SSD 3: Kingston UV400 240 GB
  • Sıvı soğutma: Cooler Master ML240L V2
  • Kasa: Corsair 275R Airflow
  • Güç kaynağı: Cooler Master MWE 700W 80+
Sistemde ilk başta AeroCool Verkho5 hava soğutma kullanıyorduk. Fakat sonradan sıvı soğutmaya geçiş yaptık. İşte tüm sorunun başlangıcı sıvı soğutmaya geçiş yapmamızdı.

Sıvı soğutmaya geçtikten sonra yaz aylarında ekran kartı 76 dereceye çıkmaya başladı. İlk başta o kadar önemsemedik. Fakat 2022 yazında bu sıcaklık 82 dereceye çıktı. Daha sonra 2022 yazı biterken termal macunu yenileyip Arctic MX-4 sürdüm. Fakat kısa sürede (sanırım macun Pump-Out yaptığı için) 85-86 dereceye kadar çıkmaya başladı. Daha sonra Aralık 2022'de kartı tekrar söküp bu sefer Cooler Master MasterGel Pro sürdüm.
Fakat tüm bunlara rağmen kart yaz aylarında 76-77 dereceden aşağı düşmüyordu. Ancak işin en saçma tarafı, kart salt GPU kullanan işlemlerde 70-71 dereceyi geçmiyordu. Mesela Upscayl ile resim ölçeklendirme yaparken en fazla 70-71 dereceye çıkıyor. Fakat hem CPU hem de GPU'nun kullanıldığı durumlarda ekran kartı epey ısınıyordu. Ben de buna karşı bir çözüm bulmak istedim.

Öncelikle kasamın önceki durumundan bahsetmek istiyorum. Kasamın önünde sıvı soğutma takılı ve fanları da içeriye hava alacak şekilde ayarlı. Kasanın arkasında ise sadece bir adet egzoz fan mevcut. Ben de sorunun sebebinin kasanın önünde hiçbir ayrık içe hava üfleyen fan olmaması olabileceğini düşündüm ve çalışmalara başladım.

İlk olarak kasanın sabit disk kafesini söktüm, zira sıvı soğutmayı ön alt kısma monte etmemi engelliyordu. Zaten 3.5 inç HDD kullanmadığım için sabit disk kafesi hiç önemli değil.

Daha sonra ön tarafa geçtim, sıvı soğutmanın vidalarını söktüm ve bir aşağıya tekrar vidaladım. Sonra ise ön üst kısma içeriye doğru bakan bir kasa fanı yerleştirdim.

Daha sonra kasanın üst tarafına da bir adet egzoz fan yerleştirdim. Son olarak kasa fanlarını bağlayıp kablolamayı kontrol ettim ve sistemi tekrardan takıp çalıştırdım.

Tüm bu işlemleri yapmadan önce ekran kartım Star Wars Battlefront II'de 5-6 dakikalık oyunda bile 80 dereceyi buluyordu.

İşlemlerden sonra 15 dakikalık Supremacy maçının sonunda ekran kartı en fazla 73 dereceyi gördü. Üstelik tüm bu işlemleri yaparken ekran kartına hiç ellemedim, yani en son uyguladığım termal macun hala duruyor.

Ona rağmen sadece kasa içi havalandırmada değişiklik yapıp ekran kartı sıcaklığını 6-7 derece düşürebildim.

Yani buradan da anlıyoruz ki, kasa içi havalandırma gerçekten epey önemli.

Kasamın önünde sıvı soğutma takılı ve fanları da içeriye hava alacak şekilde ayarlı.
Bu bir hata değil mi zaten? Sıvı soğutma fanlarının egzoz görevi görmesi gerekiyor diye biliyorum. Keza radyatördeki ısıyı dışarı atacak. Siz tam tersi yapmışsanız kasa içerisine sıcak hava alıyorsunuz gibi bir durum olmuş.

Bu bir hata değil mi zaten? Sıvı soğutma fanlarının egzoz görevi görmesi gerekiyor diye biliyorum. Keza radyatördeki ısıyı dışarı atacak. Siz tam tersi yapmışsanız kasa içerisine sıcak hava alıyorsunuz gibi bir durum olmuş.
İlk monte ettiğimizde bunu yapmamıştık. Şimdi de aklımda soru işaretleri var. Zira sıvı soğutmanın fanlarının RAM'ler ile çakışacağından şüphelendiğim için onu yapmadım.

Belki daha alçak profilli bir RAM ile bunu tekrar deneyebilirim ancak şu anlık zaten ben ısınma sorununu olabildiğince azalttım.

İlk monte ettiğimizde bunu yapmamıştık. Şimdi de aklımda soru işaretleri var. Zira sıvı soğutmanın fanlarının RAM'ler ile çakışacağından şüphelendiğim için onu yapmadım.

Belki daha alçak profilli bir RAM ile bunu tekrar deneyebilirim ancak şu anlık zaten ben ısınma sorununu olabildiğince azalttım.
Daha da azaltmanız mümkün. Kasa modelinizi bilmiyorum ama sıvı soğutucunun fanını yukarıya, dışarı bakacak şekilde koyun. Ardından ön tarafa içeri bakacak şekilde fan veya fanlar koyun. Arkaya da 1 adet egzoz fanı koyarsanız ve kasanın önü de mesh ise çiçek gibi kasanız olur.

Daha da azaltmanız mümkün. Kasa modelinizi bilmiyorum ama sıvı soğutucunun fanını yukarıya, dışarı bakacak şekilde koyun. Ardından ön tarafa içeri bakacak şekilde fan veya fanlar koyun. Arkaya da 1 adet egzoz fanı koyarsanız ve kasanın önü de mesh ise çiçek gibi kasanız olur.
Kasamın modelini zaten yazdım. Kasamın modeli Corsair 275R Airflow.
Kasa: Corsair 275R Airflow

Kasamın modelini zaten yazdım. Kasamın modeli Corsair 275R Airflow.
240mm radyatör desteği var. Sıvı soğutmanız da CM ML240L V2 ise çok rahat dediğim gibi yapabilirsiniz.

1712261965489.png

Kısacası şöyle olacak. Öne de 3 adet 120mm fan takılsa şahane olur. Fotoğraf temsilidir.

1712262054871.png

240mm radyatör desteği var. Sıvı soğutmanız da CM ML240L V2 ise çok rahat dediğim gibi yapabilirsiniz.

Eki Görüntüle 2159269

Kısacası şöyle olacak. Öne de 3 adet 120mm fan takılsa şahane olur. Fotoğraf temsilidir.

Eki Görüntüle 2159271
Maalesef bizzat ölçüm yaptım, RAM'lere değecek gibi görünüyor.

Bir kere RAM'lerimin 45.93 mm yüksekliğe sahip olmasından dolayı üst sağ 120mm fan yuvası direkt olarak RAM slotu ile çakışıyor. Çakışmaması için 4-4.5 cm civarında bir yüksekliği geçmemem gerekiyor fakat sıvı soğutmanın fanlarla birlikte yüksekliği 5.5 cm'den fazla. Yani kesinlikle çakışacak.

Çakışmaması için alçak profilli RAM kullanmam gerekiyor. O da şu an için mümkün değil.

Yani bir süre daha sıvı soğutmanın fanları içeriye çekecek şekilde ayarlı olması gerekiyor.

Geri
Yukarı