Çözüldü GTX 1660S ve i5 9400F darboğaz sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

venniX

Hectopat
Daha fazla  
Sistemi alalı 1 hafta oldu. Alta bırakayım:
  • Intel Core i5 9400F
  • Zotac NVIDIA GeForce GTX 1660 Super
  • Corsair Vengeance 3000MHz(2666MHz)RAM
  • MSI H310M PRO VD Plus
  • Corsair VS550 PSU
Sorunumu anlatayım ama aslına bakarsanız tam olarak sorun mudur normal midir ayırt edemedim. Fortnite'da GPU kullanımı yer yer %60 %70 seviyelerindeyken CPU kullanımım ise %70 %80 civarlarında oluyor. Bazen de GPU %96 seviyelerinde iken CPU kullanımım %50'nin altını görüyor. Oyun sunucusuna ilk girdiğimde ilk belirttiğim değerler çoğunluk olarak kendini gösteriyor ve ufak droplarla karşılaşıyorum. Sonradan ikinci belirttiğim değerler kendini belli ediyor. Uzun lafın kısası:

Fortnite Screenshot 2019.12.29 - 12.11.49.71.png
Fortnite Screenshot 2019.12.29 - 12.11.54.48.png

Ben RAM'in yetersiz geldiğini düşünüyorum. 9400F'in 6C 6T performansının da düşük gelebileceğini düşünüyorum ama emin olamadım.
Not: Destansı grafiklerde oynuyorum.

Çözüm
Verdiğin değerler işlemcinin ekran kartını besleyemediğini gösteriyor.Lakin ekran kartında bir arıza da olabilir.Ayrıca kullandığın monitöründe darboğaza sebep verdiğini düşünebilirsin.Ryzen 1500x ve 1050ti sistemim var özel çözünürlükte 75hz'de çalışan benq rl2455 monitörüm de sürekli drop sorunu yaşıyordum hatta aynı senin yaşadıklarını yaşadım 2k 144hz monitör aldım sorun çözüldü.Şu an pubg 2k da 70fps görüyorum g-sync açık drop yok yırtılma yok herşey güzel.
Verdiğin değerler işlemcinin ekran kartını besleyemediğini gösteriyor.Lakin ekran kartında bir arıza da olabilir.Ayrıca kullandığın monitöründe darboğaza sebep verdiğini düşünebilirsin.Ryzen 1500x ve 1050ti sistemim var özel çözünürlükte 75hz'de çalışan benq rl2455 monitörüm de sürekli drop sorunu yaşıyordum hatta aynı senin yaşadıklarını yaşadım 2k 144hz monitör aldım sorun çözüldü.Şu an pubg 2k da 70fps görüyorum g-sync açık drop yok yırtılma yok herşey güzel.

Çözüm
Kusura bakmayın ceza aldığımdan dolayı dönüş yapamadım.O halde aynı RAM'den bir tane daha alıyorum.Monitörün herhangi bir darboğaza sebebiyet vereceğini düşünmüyorum.Herkese teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı