i5 9400F ve GTX 1060 PUBG Darboğaz Sorunu

Bestoloch

Centipat
Oyuna ilk girdikten 10 dakikaya kadar hiçbir problem yok fakat 10. dakikadan sonra darboğaz sorunu oluyor. İşlemci değiştirip 9400F almıştım ve hazır çıkar tak yapacakken bir de tozları temizliyim dedim o sıra işlemci soketinin içine toz birikintisi girdi üfledim çıkmadı elimle alayım derken 2 tane soket yamuldu ama işlemciye düzgün bir şekilde temas ediyorlardı bu kadar hassas olduklarını bilmiyordum. Bilgisayarı açtığımda sorunsuz açıldı. Herhangi bir ısınma problemi yok değerler gayet normal.
Oyunu en düşük ayarlarda ve 1728x1080 çözünürlüğünde oynuyorum. GPU kullanımı %50'lere kadar düşüyor çok can sıkıcı bir durum. Oyun ayarlarını yükseltmek istemiyorum. Darboğaz olmayacak kadar yükseltincede oyun kasıyor.

Sistemim:
  • Z370 ASUS TUF Gaming Plus
  • i5 9400F 3.9GHz çalışıyor.
  • ASUS Dual GTX 1060 3GB
  • Corsair RGB 2x8 16 GB 3200MHz
  • 450W Corsair vs PSU
  • 144Hz ASUS MG248QR 1080P
  • Samsung 970 EVO 250GB SSD

Darboğaz olmadan ve olduktan sonraki hali.
MSI Afterburner'da işlemci kullanımı %60-70 görünüyor ama görev yöneticisinden bakınca PUBG %85-90 işlemci kullanımı görünüyor diğer arka plan windows uygulamalarıyla beraber %95 in üstüne çıkıyor.

Bios güncel.
Temiz kurulum yaptım tüm sürücüler güncel.
Nvidia Denetim Masası ve Windows performans ayarlarını yaptım.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    189,7 KB · Görüntüleme: 199
  • 2.jpg
    2.jpg
    248,5 KB · Görüntüleme: 156
Son düzenleme:
O kart ve o işlemci ile bu oyunda alacağın değerler yüksek ayarlarda ortalama 70-85 fps arası olması gerekiyor. Dar boğaz olma gibi bir durum söz konusu olamaz. Yazılımsal bir problem vardır. oyunun dosyalarını doğrula... Windows güncelle.

O kart ve o işlemci ile bu oyunda alacağın değerler yüksek ayarlarda ortalama 70-85 fps arası olması gerekiyor. Dar boğaz olma gibi bir durum söz konusu olamaz. Yazılımsal bir problem vardır. oyunun dosyalarını doğrula... Windows güncelle.
Ben en düşük ayarlarda oynamaya alıştım bu oyunun rekabetçi tarafındayım daha çok 144Hz monitörüm olduğu için yüksek FPS benim için daha önemli. Ayarları düşürdüğüm için acaba işlemciye binen yük fazlamı geliyor karşılayamıyormu? Bunu satıp üstüne bi miktar koyup 9600K almalımıyım yoksa bu sorunun bi çözümü varmı?

Attığınız değerlerde darboğaz söz konusu değil ki zaten o işlemciyle pubg de darboğaz yaşamazsınız. İşlemci pinleriyle alakalı olduğunu sanmıyorum çünkü ciddi bir hasar olsaydı bırak oyuna girmeyi bilgisayarınız stabil çalışmayabilirdi. Sorun daha çok yazılımsal bir sorun gibi geldi. Başka oyunlarda test ettiniz mi , sadece pubg kısmındamı bu sorunla karşılaşıyorsunuz ?

Programdan %0.1 değerini aktif edip bak 1 fps'ye düşüyorsa sorun vardır yoksa oyundandır.
Sadece FPS görünüyor diğer ikisi görünmüyor oyuna girince neden kaynaklanıyor olabilir?
Attığınız değerlerde darboğaz söz konusu değil ki zaten o işlemciyle pubg de darboğaz yaşamazsınız. İşlemci pinleriyle alakalı olduğunu sanmıyorum çünkü ciddi bir hasar olsaydı bırak oyuna girmeyi bilgisayarınız stabil çalışmayabilirdi. Sorun daha çok yazılımsal bir sorun gibi geldi. Başka oyunlarda test ettiniz mi , sadece pubg kısmındamı bu sorunla karşılaşıyorsunuz ?
BF4-GTA5 veya başka oyunlar oynarken High-Ultra ayarlarda oynuyorum herhangi bir sorun olmuyor tam performans alıyorum. Very low a çekip hiç değerlere bakmadım format attığım için silindi indirmem 4-5 saatimi alır.

Dosya Ekleri

• 3.PNG
    3.PNG
    9,5 KB · Görüntüleme: 119
Eskiden 1. resimdeki gibiydi şuan da 2. resimdeki gibi FPS değerleriniz? Doğru mu anlamışım temizlik yaptıktan sonra yani işlemci sök taktan sonra.
Hayır dostum 1. resmi oyuna girdiğim gibi çektim 2. resim ise 10 dakika sonrasına ait.
Yani ilk 10 dakika bi problem yok fakat 10. dakikadan sonra GPU kullanımı aşırı derecede düşüyor %90 üstünden %50 ye kadar düşüyor.
Oyunu ilk açtığımda görev yöneticisinde görünen işlemci kullanımı %70 civarlarında. 10 dakika sonra %90 ın üstüne çıkıyor yani sorun %100 işlemcide ama çoğu kişi darboğaz yapmaz diyor o işlemci.

Darboğaz yapmaz sorun başka bir yerde ama işlemci pini yamulmadan öncede durum böyleydi değil mi? Senin sorununla alakası yok gibi ama bir arkadaşım çok güçlü bir sistemle böyle FPS düşüşü yaşadı Displayportun GPU da 2 tane girişi var seninkinde de öyledir sanırsam çıkarıp diğerine taktı ve düzeldi. Sende kablon varsa HDMI ve DP kablolarıyla farklı yerlere takıp deneyebilir misin?

Şu sistem toplayıp sonrasında oyunları low ayarlara çekip fps arttırma peşinde olanları hala anlamış değilim. Aşırı saçmalık da neyse...
Siz böyle saçma sapan çözünüklerle oynandığı zaman oyunlar böyle saçma fps hataları verebiliyor. Zaten Pubg gibi sıkıntılı bir oyun da bu çözünürlük düşürme, ayarları kısma gibi durumlarda sen güçlü bir atı dizginlemeye çalışınca darboğaz tarzı sorunlarla karşılaşıyorsun.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı